Ondřej Zoubek
29. 3. 2024 13:01
55 let uplynulo od slavných dvou vítězství československých hokejistů nad Sověty z MS 1969 ve Stockholmu. Někteří hráči si na protest proti okupaci přelepili pěticípou hvězdu na dresu, výsledky 2:0 a 4:3 nebo odmítnutí pozdravit soupeře vešly do historie. Prohlédněte si řetěz událostí, které ovlivnily dění v socialistickém Československu.
28. března, ČSSR - SSSR 4:3
Přesně za týden se nesmiřitelní rivalové potkali znovu. Čechoslováci si získali ve Skandinávii podporu místních fanoušků, kteří dokonce při zápasech skandovali jméno Dubčeka. Na ledě chyběl zraněný Suchý, útočník Jaroslav Jiřík hrál druhé utkání proti SSSR se zlomenou rukou. Přesto ČSSR zvítězila 4:3.
Góly vstřelili bratři Holíkovi, Nedomanský a Josef Horešovský. Po zápase znovu nepodali Čechoslováci soupeřům ruku a oslavy v kabině nebraly konce. Odvážný plán dvakrát zdolat dominantní SSSR byl splněn.
Vedle odmítnutí pozdravit soupeře zvolili někteří hráči před utkáním ještě riskantnější způsob odporu. Zalepili se komunistickou hvězdu nad velkým státním znakem na dresu černou leukoplastí. "Lev tam měl vždycky korunku," prohlásil v šatně Jiřík. Přidali se k němu podle všeho ještě Dzurilla, Jaroslav Holík, Suchý a Jan "Gusta" Havel a odehráli zápas s upraveným znakem.