Juniorská finalistka loňského Wimbledonu nemůže nyní startovat na žádných turnajích pořádaných ITF a WTA.
Mezinárodní agentura pro bezúhonnost tenisu (ITIA) o tom informovala na svém webu.
"Jsem touto situací naprosto šokována. Cítím se nevinná, nikdy jsem vědomě nekonzumovala žádnou zakázanou látku a vždy jsem věnovala spolu s mým týmem maximální pozornost tomu, co se dostane do mého těla," uvedla Bartůňková v prohlášení.
"Nyní prověřujeme všechny možnosti, jak se zakázaná látka mohla do mého těla dostat, a uděláme vše pro to, aby bylo dočasné pozastavení co nejdříve zrušeno. Věřím, že se co nejdříve celá záležitost vysvětlí," pokračovala česká tenistka a dodala, že s ohledem na probíhající vyšetřování se k případu nebude nyní více vyjadřovat.
Bartůňková, které patří v žebříčku WTA 282. místo, byla pozitivně testována na únorovém turnaji v Trnavě a o měsíc později v Mariboru.
"Oba únorové a březnové vzorky byly rozdělené na A a B, přičemž následná analýza zjistila, že vzorky A obsahovaly trimetazidin, který je podle tenisového antidopingového programu zakázaný a řadí se do kategorie hormonálních a metabolických modulátorů," uvedla agentura ve zprávě.
"Analýza vzorku B potvrdila nálezy ve vzorcích A," doplnila ITIA.
Mladá česká tenistka má pozastavenou činnost od 16. dubna. Tentýž den sehrála dosud poslední utkání, kdy ve švýcarském Chiassu vypadla v 1. kole s Francescou Curmiovou z Malty.
V letošní sezoně má bilanci 14 výher a 10 proher, v dubnu figurovala v žebříčku na 226. příčce, nejvýš v kariéře.
Za Bartůňkovou se postavil i její klub I.ČLTK Praha. "Jsme pevně přesvědčeni o její nevině a věříme, že se celá záležitost rychle vysvětlí jako nedorozumění a Nikola se brzy vrátí na kurty," napsali zástupci klubu v prohlášení.
Za doping bylo dosud potrestáno pět českých tenistů.
Nejznámější dopingové případy v českém tenise
Květen 1995. Na Roland Garros byly ve vzorku Karla Nováčka odhaleny stopy kokainu. Tříměsíční trest vešel v platnost až v květnu 1997, kdy Nováček po několika soudních jednáních stáhl odvolání proti zastavení činnosti.
Prosinec 1998. Odebráním bodů a prémií byl potrestán Petr Korda, pozitivně testovaný na nandrolon při Wimbledonu. Proti tomuto rozhodnutí vlastní nezávislé komise se Mezinárodní tenisová federace (ITF) později odvolala k arbitráži, která případ v srpnu 1999 přehodnotila a protest federace uznala. Kordu, jenž mezitím ukončil kariéru, nakonec potrestala symbolickým zákazem startu na jeden rok.
Březen 2003. Bohdan Ulihrach dostal nejprve dvouletý trest za pozitivní test na nandrolon, ten mu byl později zrušen, neboť zakázanou látku obsahovaly podpůrné preparáty podávané hráčům oficiálními fyzioterapeuty ATP.
Říjen 2009. Jako trest za doping při červencovém čtvrtfinále Davisova poháru proti Argentině dostal Ivo Minář od ITF zákaz činnosti na osm měsíců.
Únor 2013. Barbora Strýcová dostala půlroční trest za dopingový nález během říjnového turnaje v Lucemburku. V těle měla stimulant sibutramin. Záměrné užití látky popřela, podle ní byl obsažen v potravinovém doplňku.