Češi doplavali na paralympiádě pro dvě bronzové medaile

7. 9. 2008 18:05
Bronz získala Běla Hlaváčková a Jan Povýšil
Archivní snímek Běly Hlaváčkové.
Archivní snímek Běly Hlaváčkové. | Foto: Jan Povýšil

Peking - Hned první den paralympijských her v Pekingu přinesl českým barvám dvojnásobnou medailovou radost.

Ve Vodní kostce vybojoval bronz nejprve v závodě na 100 m volným způsobem Jan Povýšil, chvíli po něm obsadila třetí místo ve stejné disciplíně Běla Hlaváčková.

Povýšil měl v kategorii S4 blízko ke stříbru, od kterého ho dělilo jen 13 setin sekundy. "Mám rozporuplné pocity. Mohl jsem být druhý a jsem na sebe trošičku naštvaný," řekl bezprostředně po dohmatu.

Čtěte více:
Peking znovu ožívá. U paralympiády je řada tajností
Show k paralympiádě: Ahmadínežád a beznohý klokan

Do druhé padesátky otáčel na první příčce, tu ale neudržel a při neúčasti největšího favorita Brazilce Silvy doplaval třetí. "Posledních dvacet pět metrů mi nevyšlo. Šel jsem do toho asi zbytečně moc silově," zamýšlel se Povýšil.

Brazilec se na start nakonec nepostavil, protože byl zdravotními klasifikátory přeřazen do kategorie sportovců s nižší mírou postižení S5.

"Všechny porážel o osm sekund, takže kdyby startoval, byl bych čtvrtý. Takhle se můžu radovat z bronzové medaile, za kterou jsem nesmírně rád," dodal šestadvacetiletý český plavec, který před čtyřmi roky v Aténách skončil sedmý.

V kategorii S5 se mezi ženami skvěle dařilo Běle Hlaváčkové. Její nejlepší disciplínou je sice 50 metrů znak, ale v závodě na 100 metrů volným způsobem ukázala, že si do Pekingu přivezla skvělou formu.

Ve finále zlepšila o dvě vteřiny český rekord a vybojovala překvapivou bronzovou medaili. "Líp už to nešlo. Něco takového jsem si vůbec nepředstavovala," radovala se dvaatřicetiletá plavkyně.

Hlaváčková bude v pondělí obhajovat zlato z aténské paralympiády na padesátce znak.