Nejlepší výsledek v sezoně. Davidová pronikla ve stíhačce do elitní desítky

Aktualizováno 16. 3. 2024 23:33
Norský biatlonista Johannes Thingnes Bö ovládl popáté celkové hodnocení Světového poháru. Velký křišťálový glóbus obhájil po vítězství ve stíhacím závodu v Canmore. Ženám vládla Italka Lisa Vittozziová, získala malý glóbus a před nedělním závěrečným závodem s hromadným startem se probojovala do čela seriálu. Markéta Davidová si vylepšila osmým místem sezonní maximum.
Markéta Davidová
Markéta Davidová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Nejlepším z Čechů byl čtyřiadvacátý Michal Krčmář.

Třicetiletého Böa mohl jako jediný ohrozit starší bratr Tarjei. Skončil ale pátý a ztrácí nedostižných 137 bodů. Johannes Bö získal také malý glóbus za vítězství v disciplíně. Po výhře v pátečním sprintu startoval s náskokem minuty a tří sekund před Italem Tommasem Giacomelem a závod měl pod kontrolou. I přes tři trestná kola zvítězil o 11,2 sekund před Švédem Sebastianem Samuelssonem, třetí byl Francouz Éric Perrot.

Johannes Bö oslavil již 84. pohárové vítězství, čímž překonal Francouze Martina Fourcada. Více výher má jen legendární Nor Ole Einar Björndalen (95). Před touto a minulou sezonou vyhrál Bö celkovou klasifikaci SP také v letech 2019 až 2021. V této sezoně získal také sedm medailí z mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, tři z toho byly zlaté.

Čtyřiadvacátý Krčmář si oproti startu polepšil o devět míst, na střelnici udělal dvě chyby. Další Češi nebodovali. Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček a Jakub Štvrtecký se seřadili od 48. do 50. místa.

Davidová se posunula se startovním číslem 25 o 17 příček a také v závěrečné stíhačce sezony si oproti sprintu polepšila. Po bezchybné první polovině závodu udělala dvě chyby při úvodní stojce a třetí terč nesestřelila v závěrečné položce. Blýskla se třetím nejrychlejším během.

"To jsem ani nevěděla. Měla jsem štěstí, že jsem měla všech pět kol kolem sebe rychlé běžkyně. Snažila jsem se jich držet a odpočívat na částech, kde se dá," řekla Davidová České televizi.

"Výsledek mi asi trochu zvedl náladu. Všichni víme, že sezona nebyla taková, jakou bych si představovala. Mám ale radost, že jsem schopná bojovat s holkami vepředu. Myslím, že jsem dnes měla i trochu štěstí na střelnici. Výjimečně mi tam spadly nějaké kalibry," doplnila Davidová.

Voborníková startovala jako dvanáctá. Po bezchybné ležce však minula na dalších zastávkách po jednom terči a oproti sprintu klesla o osm příček na 20. místo. Nadále však drží 16. příčku v pořadí SP i pozici nejlepší Češky. Lucie Charvátová doběhla dnes čtyřiadvacátá, Jessica Jislová byla 48.

Vittozziová musela na jedno trestné kolo a porazila o 12 sekund Lou Jeanmonnotovou, třetí byla další Francouzka Justine Braisazová-Bouchetová. Devětadvacetiletá Italka navázala na triumf ze čtvrtečního sprintu. Vybojovala sedmé individuální vítězství ve Světovém poháru a čtvrté v sezoně. Ovládla také hodnocení disciplíny, když na poslední chvíli sesadila Francouzku Juliu Simonovou. Ta dnes doběhla po třech trestných kolech čtvrtá.

Vittozziová udělala důležitý krok k zisku velkého křišťálového glóbu, v čele má náskok 61 bodů před Norkou Ingrid Landmark Tandrevoldovou. Program SP v Canmore i celé sezony zakončí nedělní závody s hromadným startem.

SP v biatlonu v Canmore (Kanada) - stíhací závody:

Muži (12,5 km): 1. J. T. Bö (Nor.) 34:38,0 (3 tr. okruhy), 2. Samuelsson (Švéd.) -11,2 (1), 3. Perrot -11,6 (1), 4. Jacquelin (oba Fr.) -33,5 (4), 5. T. Bö (Nor.) -37,9 (2), 6. Giacomel (It.) -1:09,3 (4), …24. Krčmář -3:00,4 (2), 48. Hornig -5:24,14 (3), 49. Mareček -5:29,45 (3), 50. Štvrtecký (všichni ČR) -5:55,9 (7).

Konečné pořadí stíhacích závodů (po 7 závodech): 1. J. T. Bö 491, 2. Dale-Skjevdal (Nor.) 353, 4. T. Bö 350, …31. Krčmář 68, 54. Štvrtecký 15, 55. Mareček 15, 66. Václavík 7, 71. Karlík 5, 79. Hornig (všichni ČR) 1.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 21 závodů): 1. J.T. Bö 1172, 2. T. Bö 1035, 3. Dale-Skjevdal 874, 4. Laegreid 844, 5. Christiansen 783, 6. Strömsheim (všichni Nor.) 680, …28. Krčmář 252, 55. Štvrtecký 44, 64. Mareček 30, 74. Václavík 15, 85. Karlík 5, 92. Hornig 1, 94. Mikyska 1.

Ženy (10 km): 1. Vittozziová (It.) 28:15,9 (1 tr. okruh), 2. Jeanmonnotová -12,2 (3), 3. Braisazová-Bouchetová -19,4 (3), 4. Simonová (Nor.) -1:03,2 (3), 5. Guigonnatová (všechny Fr.) -1:07,6 (2), 6. Gandlerová (Rak.) -1:13,4 (3), …8. Davidová -1:16,5 (3), 20. Voborníková -2:06,7 (3), 24. Charvátová -2:36,1 (5), 48. Jislová (všechny ČR) -4:16,6 (2).

Konečné pořadí stíhacích závodů (po 7 závodech): 1. Vittozziová 398, 2. Simonová 384, 3. Jeanmonnotová 378, …14. Davidová 160, 19. Voborníková 126, 24. Charvátová 87, 26. Jislová 84.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 21 závodů): 1. Vittozziová 1071, 2. Tandrevoldová (Nor.) 1010, 3. Jeanmonnotová 978, 4. Braisazová-Bouchetová 975, 5. Simonová 958, 6. Häckiová-Grossová (Švýc.) 822, …16. Voborníková 384, 18. Davidová 351, 25. Jislová 246, 34. Charvátová 181.