Trenéři je tak chtějí připravit na podmínky při zimních olympijských hrách v Pekingu, kde se bude závodit rovněž ve vyšší nadmořské výšce.
"Dělali jsme to tak docela pravidelně, naposledy někdy před olympiádou v Koreji. Přípravu jsme letos uzpůsobili tomu, že olympiáda proběhne ve velké výšce. Oprášili jsme to, co nám v minulosti fungovalo," uvedl na svazovém webu asistent trenéra mužů Aleš Ligaun.
"Podobný záměr vidíme třeba i u Norů. Mají doma super podmínky k lyžování a stejně jsou asi už potřetí na Passo di Lavaze," doplnil.
Na ledovci jsou jeho svěřenci od úterka. Přivítaly je optimální sněhové podmínky. Otevřený je malý (pětikilometrový) i velký (devítikilometrový) okruh. "Chceme toho využít a co nejvíc nalyžovat," plánovali trenéři.
Lídr českého týmu Michal Krčmář, který bude v Pekingu obhajovat stříbrnou medaili ze sprintu na ZOH 2018 v Pchjongčchangu, si trénink na ledovci navzdory větru užíval.
"Je to supr. Myslím si, že zažíváme i pravou zimu už takhle brzo v říjnu. Myslím, že je tak minus deset, pocitově minus patnáct. Ale čerstvý prašan… Kolikrát ani v zimě takové podmínky nejsou," řekl České televizi.
Do Česka se mužská seniorská a juniorská reprezentace vrátí 19. října, o šest dní později zamíří na závěrečné soustředění do norského Sjusjönu. Tam se 4. listopadu vydají také jejich kolegyně z ženského týmu, které zatím stále trénují na suchu. Od začátku týdne jsou v italské Anterselvě.
Doufají, že v Jižním Tyrolsku sněžit nezačne. "Jestli bude sněžit, tak je to ta nejhorší varianta. Jednak je zima a pak nemůžeš ani na kolečkové lyže, takže jen běháš po kotníky ve sněhu. To bych nerada. Stalo se nám to loni a nebylo to moc příjemné," řekla Lucie Charvátová.
V Anterselvě české biatlonistky zůstanou do 26. října.