Nejlepší výsledek za tři roky. Biatlonisté začali MS pátým místem ve smíšené štafetě

ČTK ČTK
8. 2. 2023 16:06
Čeští biatlonisté vstoupili do mistrovství světa v Oberhofu pátým místem ve smíšené štafetě. Kvarteto Tereza Voborníková, Markéta Davidová, Michal Krčmář a Tomáš Mikyska na střelnici sedmkrát dobíjelo, vyhnulo se ale trestnému kolu. Od medailí dělilo české závodníky bezmála čtrnáct sekund a zajeli na vrcholné akci nejlepší výsledek od bronzu na MS v roce 2020.
Start smíšených štafet na MS v Oberhofu 2023.
Start smíšených štafet na MS v Oberhofu 2023. | Foto: Reuters

Titul světových šampionů obhájili Norové. Hlavní favorité uspěli v závodě na 4×6 kilometrů navzdory trestnému kolu Ingrid Landmark Tandrevoldové na prvním úseku, druzí byli se ztrátou 11,6 sekundy Italové. Bronz získali Francouzi i přes kuriózní chybu finišmana Quentina Fillona Mailleta, který si spletl na cílové rovince směr a musel se vracet. Češi ztratili na vítězné Nory minutu a devět sekund.

"Byl to skvělý závod. Jsem moc rád. Je to skvělý začátek mistrovství světa," řekl České televizi střelecký trenér českých biatlonistů Matthew Emmons.

Smíšenou štafetu zahajovala debutantka na mistrovství světa Voborníková, která nahradila zraněnou Jessicu Jislovou. Dvaadvacetiletá závodnice dobíjela vleže dvě rány a vestoje jednu. Do druhého úseku předávala Davidové na sedmém místě. Hned za českými biatlonisty byli Norové, které zdrželo jedno trestné kolo Tandrevoldové.

"Ta ležka mě mrzí. Nedokážu vyhodnotit, kde ty rány byly. Je to tu zrádné a prvotní nervozita mi moc nepomohla," uvedla Voborníková. "Se sedmým místem bych byla před startem spokojená, ale nakonec mohlo být možná o jedno dobíjení méně. Zase taková katastrofa to ale nebyla," doplnila.

Osmá žena Světového poháru Davidová minula na obou položkách jeden terč, vždy ale dokázala chyby opravit. V polovině závodu byli Češi osmí se ztrátou 55,1 sekundy na vedoucí Itálii. Od medaile je dělila téměř půlminuta.

"Bylo to těžké. Trochu jsem doufala, že se mi to pojede lépe. Mrzí mě, že mi holky cukly na střelbě. V prvním kole mě válcovaly, ale ve druhém jsem si držela odstup. Snad jsem to Bimbovi přivezla v kontaktu. Mrzí mě to, mohlo to být ještě o kus lepší," prohlásila Davidová.

Nejzkušenějšímu českému závodníkovi Krčmářovi se třetí úsek povedl. Minul jen jeden z jedenácti terčů a do posledního úseku vyslal debutanta Mikysku na pátém místě se ztrátou 26,8 sekundy na čelo.

"Jsem velice spokojený. Pro chlapy byly ty dvoukilometrové úseku obrovský kvapík. Byl to totální sprint a rychlá palba na střelnici," podotkl Krčmář. "Jsem rád, že se nám podařilo předvést, co jsme s Mattem (Emmonsem) a Michalem (Málkem) trénovali v Ridnaun. Zrychlil jsem střelbu, nebál jsem se toho a z tohoto hlediska panuje velká spokojenost," doplnil Krčmář.

Mikyska od úvodu na lyžích ztrácel, díky čisté položce vleže a střeleckému kolapsu Švéda Sebastiana Samuelssona, jenž musel na tři trestná kola, se ale udržel na pátém místě. Na čtvrté Rakousko ztratili Češi v cíli deset sekund. "Převládají pozitivní pocity. Střelecky to bylo super. Škoda jedné rány vestoje, ale na trati jsem se cítil dobře," uvedl Mikyska.

Norové vyhráli závod smíšených štafet na MS počtvrté za sebou. Finišman a největší favorit šampionátu Johannes Thingnes Bö získal třinácté zlato v kariéře a vyrovnal maximum Francouze Martina Fourcada. Marte Olsbuová-Röiselandová zase dvanáctým triumfem na MS dorovnala rekord Němky Magdaleny Neunerové. Absolutní maximum drží jiný Nor Ole Einar Björndalen s 20 zlatými medailemi.

"Pořadí v závodě se hodně měnilo. Bojovali jsme ale až do konce. Nejlepší úsek zajel Sturla (Holm Laegreid), který nás vrátil dopředu. Byl to skvělý týmový výkon. Štafeta se občas někomu podaří a někomu ne. Každý chceme využít maximálně jeden náhradní náboj a dnes se to moc nepovedlo. Hlavní je ale konečný výsledek," uvedl Bö na webu Mezinárodní biatlonové unie.

Mistrovství světa v biatlonu v Oberhofu - smíšená štafeta (4×6 km):

1. Norsko (Tandrevoldová, Olsbuová-Röiselandová, Laegreid, J. T. Bö) 1:04:41,9 (1 trest. kolo + 9 dobíjení), 2. Itálie (Vittozziová, Wiererová, Bionaz, Giacomel) -11,6 (0+6), 3. Francie (Simonová, Chevalierová-Bouchetová, Jacquelin, Fillon Maillet) -55,9 (0+9), 4. Rakousko -59,2 (0+3), 5. Česko (Voborníková, Davidová, Krčmář, Mikyska) -1:09,4 (0+7), 6. Německo -1:26,5 (1+9).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že je to nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.

Evropský blok se v reakci na omezování dodávek plynu z Ruska kvůli invazi na Ukrajinu poprvé rozhodl snížit spotřebu loni v červenci za českého předsednictví. Pravidla spojená mimo jiné se snižováním teplot ve veřejných budovách platí od loňského srpna do tohoto pátku.

"Fungovalo to dobře a je to nejlepší způsob, jak zaručit dosažení odpovídající úrovně zásob," řekla Simsonová. Místo plánovaných 15 procent podle ní unie dokázala spotřebu snížit do ledna o více než 19 procent.

Někteří experti se však obávají, že omezovat poptávku po plynu bude složitější v nadcházejících teplých měsících, kdy se tato surovina nepoužívá k vytápění, ale zejména v průmyslu. Proti návrhu dnes byli ministři z Maďarska a Polska, což ale jeho přijetí na ministerské úrovni nezabránilo. Členské země návrh písemně schválí v příštích dnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy