Povedený start sezony. Biatlonová smíšená štafeta vybojovala ve Švédsku páté místo

Aktualizováno 25. 11. 2023 16:27
Smíšená biatlonová štafeta Michal Krčmář, Mikuláš Karlík, Markéta Davidová a Jessica Jislová doběhla na úvod Světového poháru v Östersundu pátá.
Markéta Davidová.
Markéta Davidová. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Navzdory trestnému kolu vyhrála Francie před Norskem a Itálií. Jonáš Mareček a Tereza Voborníková zahájili novou sezonu 12. místem v závodě smíšených dvojic. Čeští reprezentanti museli na střelnici osmkrát dobíjet, trestnému kolu se vyhnuli. Zvítězili domácí Švédové Sebastian Samuelsson a Hanna Öbergová, na které Češi ztratili přes minutu a půl.

Smíšená štafeta se dlouho držela v boji o třetí místo, ale před finišmanku Jislovou se po poslední střelbě dostala Itálie a v závěru také Německo. O vítězství soupeřily od poloviny závodu Francie s Norskem, nakonec se radovali Quentin Fillon Maillet, Émilien Jacquelin, Justine Braisazová-Bouchetová a Lou Jeanmonnotová.

Štafetu rozběhl Krčmář, který dobíjel jen jednou a předával na čtvrtém místě. Karlík se na stojce těsně vyhnul trestnému kolu, navzdory čtyřem chybám čtvrtou příčku udržel. Davidová dobíjela třikrát, Jislová se po bezchybné ležce posunula na třetí místo. Vstoje ale jednou minula a doběhla těsně za čtvrtým Německem.

Mareček s Voborníkovou nabrali manko už po první střelbě. Dvaadvacetiletý biatlonista dvakrát dobíjel a po další chybě při položce vestoje předával s více než půlminutovou ztrátou patnáctý. Voborníková na svém úseku opravovala jen jednou, přesto se pořadím neposunula.

Ve druhé části závodu zbrzdily Marečka další dvě chyby vleže, díky stoprocentní "stojce" ale předal Voborníkové štafetu do závěrečného úseku na dvanáctém místě. Třiadvacetiletá rodačka z Vrchlabí ještě na každé položce jednou opravovala, v závěru však předběhla Kanaďanku Emmu Lunderovou a Polku Natalii Sidorowiczovou a dokončila dvanáctá.

K radosti domácích fanoušků zvítězili Samuelsson, Hanna Öbergová. Švédská dvojice byla po prvním úseku kvůli čtyřem chybám Samuelssona sedmnáctá, bezchybná Öbergová ale vzápětí vytáhla štafetu na třetí místo. Ve druhé polovině závodu se Švédové propracovali i díky rychlému běhu do čela a zvítězili o více než 13 vteřin před norskou dvojicí Sturla Holm Laegreid, Juni Arnekleivová. Třetí byli s dvěma trestnými koly Francouzi Fabien Claude a Julia Simonová.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Smíšené dvojice: 1. Samuelsson, H. Öbergová (Švéd.) 37:46,9 (0 tr. okruhů + 8 dobíjení), 2. Laegreid, Arnekleivová (Nor.) -13,8 (0+6), 3. Claude, Simonová (Fr.) -42,2 (2+12), 4. Fak, Klemenčičová (Slovin.) -47,4 (0+5), 5. Eder, Hauserová (Rak.) -56,9 (0+10), 6. Hartweg, Basergaová (Švýc.) -59,9 (1+8), …12. Mareček, Voborníková (ČR) -1:39,2 (0+8).

Smíšená štafeta: 1. Francie (Fillon Maillet, Jacquelin, Braisazová-Bouchetová, Jeanmonnotová) 1:09:09,9 (1+5), 2. Norsko (T. Bö, J.T. Bö, Knottenová, Tandrevoldová) -15,7 (0+7), 3. Itálie (Bionaz, Giacomel, Wiererová, Vittozziová) -39,7 (1+9), 4. Německo -55,7 (0+8), 5. Česko (Krčmář, Karlík, Davidová, Jislová) -57,4 (0+9), 6. Švédsko -2:28,0 (0+9).