Běžkaři vs. biatlonisté. Johaugová v brutálním norském výjezdu porazila i Krčmáře

mih mih
2. 8. 2019 11:07
Tuhle drsnou přípravu čeští biatlonisté ještě nezažili. Poprvé se zúčastnili norského závodu Blinkfestivalen. Na kolečkových lyžích byla v 7,4 kilometru dlouhém stoupání nejrychlejší domácí běžkyně Therese Johaugová. Z Češek se blýskla čtvrtým místem mezi biatlonistkami Ludmila Horká. Mezi muži kraloval dvojnásobný olympijský vítěz her z Pchjongčchangu Simen Krüger.
Therese Johaugová
Therese Johaugová | Foto: Reuters

Už je to čtrnáctiletá tradice. Uprostřed léta se v norském Sandnesu sejdou hvězdy běžeckého lyžování i biatlonu, aby tu v rámci přípravy na novou sezonu poměřily síly v různých disciplínách. 

Jednou z nich je výjezd kopce Lysebotn Opp, přes sedm kilometrů stoupání z úrovně hladiny moře až do 640 metrů. Ve čtvrtek byla mezi ženami nejlepší Norka Johaugová s časem 31:18,4, stanovila tak nový rekord a obhájila loňský triumf.

Zajímavé je, že svým časem předčila například českého biatlonistu Michala Krčmáře, který byl mezi muži 24. s výsledkem 32:08,5 a tříapůlminutovou ztrátou na vítěze Krügera. 

Spokojená může být Ludmila Horká, která měla 16. nejlepší čas celkově a čtvrtý mezi biatlonistkami.

"Byl to jeden z nejtěžších závodů, které jsem kdy jela. Kilometry vůbec neubývaly, bylo to opravdu náročné. Je to velká vzpruha vzhledem k tomu, že jsme tady měly v pondělí jeden z nejtěžších tréninků a já ho ani nedokončila. Myslela jsem si, že jsem na tom hůř než dřív," uvedla na webu českého biatlonu Horká.

Z dalších českých biatlonistek se dostala do cíle jako devatenáctá Markéta Davidová se ztrátou 7:51 na Johaugovou.

"Holky si nevedly špatně, nebyl to žádný propadák. Kopec jim dal pořádně zabrat, naštěstí nebyl žádný pařák, jelo se asi v 16 stupních. Ale když jsem šel pěšky nahoru, tak mi bylo horko," přiznal asistent trenéra českých biatlonistek Jiří Holubec.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy