Došly nám díly, úpí v Audi. Po vítězném Dakaru končí, tým to může stát miliony

Radek Vičík Radek Vičík
16. 3. 2024 12:00
Za to, že německá automobilka po vítězném Dakaru náhle opustila světový šampionát v dálkových rallye, jí hrozí pokuta až 750 00 eur.

Náhlé odstoupení Audi z mistrovství světa v dálkových soutěžích (W2RC) po triumfu v Rallye Dakar může německou značku přijít na velké peníze. Německému automobilovému gigantu hrozí pokuta až 750 000 eur.

Audi se původně zavázalo k účasti ve třetí a poslední sezoně seriálu pod záštitou FIA. Jenže po vytouženém triumfu Carlose Sainze v hybridním voze RS Q e-tron na Dakaru náhle oznámilo, že projekt okamžitě ukončí.

Tím pádem se tým nejen neúčastní zbývajících čtyř podniků kalendáře W2RC, ale vystavuje se také značným finančním sankcím.

Podle ředitelství soutěže Abu Dhabi Desert Challenge, která byla druhým dílem seriálu, je neúčast Audi v rozporu s článkem 3.4.3 Sportovního řádu FIA pro šampionát v cross-country rallye. Ten nařizuje účast všech přihlášených týmů.

"Odstoupení Audi poškozuje image šampionátu a narušuje integritu seriálu," uvedli stewardi ve své zprávě.

Vzhledem k tomu padla pro tovární tým Audi poměrně vysoká pokuta ve výši 750 000 eur. Částka za neúčast v Abu Dhabi Desert Challenge činí 187 500 eur, zbytek je podmíněně pozastaven pod podmínkou, že se Audi vrátí na start zbývajících dílů W2RC.

To ale není vůbec reálné, takže německá společnost bude muset zřejmě zaplatit celou částku. "Odvoláváme se a nebudeme se k této záležitosti dále vyjadřovat, protože se jedná o probíhající řízení," uvedl mluvčí Audi na dotaz serveru Motorsport-Total.com.

Důvodem předčasného ukončení působení Audi v dálkových rallye jsou logistické problémy, zejména nedostatek náhradních dílů. Audi se odvolává na bezprecedentní zpoždění při dopravě  komponentů, přičemž dodací lhůty některých dílů se prodloužily až na dva roky.

Tento problém ještě zhoršila vyšší než očekávaná spotřeba náhradních dílů během posledních dvou účastí na Rallye Dakar, což vedlo k vyčerpání zásob dílů pro prototypy.

Audi své rozhodnutí upřesnilo prostřednictvím prohlášení, v němž uvedlo, že ukončení jejich rallye projektu bylo v souladu s jejich původními plány po třetím pokusu o Rallye Dakar.

Zdůraznili nepraktičnost pokračování v mistrovství světa v rallye v roce 2024 kvůli silnému vyčerpání zásob prototypových dílů a extrémně dlouhým dodacím lhůtám potřebným pro výrobu takto specializovaných komponentů.

Tím skončí jedna éra sportovního působení Audi, které teď vrhlo všechny síly na připravovanou účast ve formuli 1. V roce 2026 převezme tým Sauber, s nímž má ve světě Grand Prix velké plány.

 

Právě se děje

Další zprávy