Vancouver - Během lednového mistrovství Evropy v krasobruslení ovládli soutěž tanečních párů. Jako svůj oděv však zvolili charakteristické hábity australských Aboriginců, a dočkali se za to velké kritiky.
Ruský pár Maxim Šabalin a Oksana Domninová sice nadchli porotu, ne tak ale původní obyvatele nejmenšího kontinentu. Ti je nařknuli z toho, že zesměšňují památku jejich předků a obávali se, že stejný kostým použijí i na olympiádě ve Vancouveru.
"Hluboce nás to uráží," zlobil se tehdy představitel domorodců Bev Manton.
Čtěte také: Pljuščenko protestuje. Můj pokořitel neumí čtverný skok
Jedno však zůstává i několik týdnů poté jasné: Zda ruský pár kontroverzní kostým znovu oblékne, se ukáže až v neděli, kdy je na programu soutěž tanečních párů.
"Uvidíte až teprve v daný den," odmítl na stránkách USA Today reagovat na různé spekulace Maxim Šabalin.
Podle deníku Komsomolskaja Pravda totiž dvojice svolila ke změně.
"Nevím o tom," mlží však nadále Šabalin. "Uvidíte, možná k tomu dojde, možná taky ne," byl neoblomný.
Proti kritice australských Aboriginců se však důrazně ohradil.
"Jsou úplně mimo, naše úmysly byly přesně opačné. Chtěli jsme jim vzdát čest a předvést náš tanec co možná nejlépe. Ta kritika nás mrzela, ale také jsme dostali několik podpůrných zpráv od Australanů, kteří nám psali, že se jim to líbí, a ať ty řeči neposloucháme," dodal ruský reprezentant.
Jeden krasobruslař už kritikům ustoupil
V podobné situaci byl před startem olympijských her také Američan Johny Weir. Ten plánoval nastoupit do svých jízd v kostýmu, jehož součástí měla být i liščí kožešina.
Proti tomu se však zvedla vlna odporu ze strany ochránců zvířat a někteří anonymové mu dokonce vyhrožovali smrtí. Pětadvacetiletý závodník proto pod tlakem ze svého záměru ustoupil.
"Nechci, aby mě cokoliv rozptylovalo před důležitou událostí," prohlásil a nahradil liščí kožešinu umělou. Na olympiádě pak skončil celkově šestý.