82:0. Ženský hokej se pánům nelíbí. Ani na olympiádě

Martin Jůzek
1. 2. 2010 12:00
Patří ženský hokej na olympiádu, nebo ne?
Ženský hokej umí být tvrdý
Ženský hokej umí být tvrdý | Foto: Reuters

Vancouver - Představte si, že by lyžař z Afriky vyhrál olympiádu. Zdá se vám to krajně nepravděpodobné? Ano, byl by to hodně bizarní obrázek. Stejný, jako kdyby ve Vancouveru neovládl turnaj v ženském hokeji jeden ze dvou zámořských výběrů.

Američanky a Kanaďanky totiž na ledě těžko hledají konkurenci. A z obou táborů bez nadsázky a bez jakékoliv sebechvály zní, že si rozdělí zlaté a stříbrné medaile. Aby také ne, když ostatní výběry poráží rozdílem třídy.

Vzpomeňme například na poslední olympiádu v Turíně, kde výběr s javorovým listem na dresech porazil domácí Italky 16:0.

Nebo na loňský šampionát ve finské Hämeenlinně, kde Kanaďanky uštědřily Číně debakl 13:1. Tehdy vítězné Američanky zase na tomto turnaji inkasovaly jediné dva góly. Je potřeba dodávat, že se o to postaraly Kanaďanky?

Čtěte také: Změní historii. Je slepý, ale na olympiádě vyzve Bauera

Zaslouží si být na olympiádě

Právě z tohoto důvodu se ženský hokej dostával a znovu dostává pod palbu kritiky.

Podle některých funkcionářů nemá na olympiádě co dělat. Že "jejich" sport dělají na vysoké úrovni také ženy, to se nelíbí ani některým mužům. Tvrdí, že hra nemá velkou úroveň a postrádá rychlost i tvrdost.

"Ženský hokej si zaslouží být na olympiádě," vzkázala kritikům, kterých se před začátkem olympiády začalo objevovat více a více, americká reprezentantka Angelo Ruggierová, jež bude startovat už na čtvrtém olympijském turnaji za sebou.

Byla u toho, když se hráčky poprvé představily na olympijském ledě v Naganu, a radovala se z prvního zlata. Byla ovšem také u obrovské senzace a šoku v Turíně, kde Spojené státy nestačily v semifinále na Švédsko a zbyl na ně jen bronz.

Poprvé v historii se tak na velkých turnajích neuskutečnilo finále USA vs. Kanada.

Skokanky nejsou. Závist?

Diskuse se rozvířila i proto, že ve Vancouveru budou chybět skokanky na lyžích, které o start pod pěti kruhy bojovaly dokonce u soudu. Marně. Z můstku budou létat jen muži.

Čtěte dále: Skokanky trápí pády. Strach? To byste se ani nerozjeli

Proč kanadský soud neuznal, že jde o diskriminaci?

Mimo jiné dal za pravdu Mezinárodnímu olympijskému výboru, který odůvodňoval neúčast ženského skoku ve Vancouveru tím, že ve světě není velký počet sportovkyň, a navíc se v této disciplíně dosud neuskutečnily dva světové šampionáty.

To hokejistky jsou na tom lépe - mistrovství světa se hraje už od roku 1990. A také je jich na světě mnohem více.

"Zapomínáme, o čem je olympiáda. Není o výhrách, ale o tom, že se jí zúčastníte," tvrdí americký kouč Mark Johnson, bývalý hráč a zlatý z olympiády v roce 1980.

Slovensko (i Česko) jako trpaslík

Na turnaji ve Vancouveru se představí celkem osm ženských týmů. Kromě favoritů ze zámoří nechybí skandinávské země Švédsko a Finsko, dále se tam objeví Rusko, Švýcarsko, Čína a také Slovensko.

Mimochodem, právě Slovenky se postaraly o rekord ledního hokeje.

Během kvalifikačního turnaje před olympiádou porazily Bulharky 82:0, což je nejvyšší výsledek v historii. Hráčky zpod Tater vyslaly na branku soupeřek 139 střel, naopak slovenská gólmanka nemusela čelit ani jednomu pokusu.

Jenže jak připomíná zámořský tisk, asi těžko budou konkurovat Kanadě.

Právě Slovenky jsou prvním soupeřem domácího výběru a málokoho bude zajímat, kdo vyhrál. To je jasné. Spíše půjde o skóre. První výsledek je znám: Kanada vs. Slovensko 85 000:288. Takový je poměr registrovaných hráček.

A pro pořádek, v České republice nenajdete o moc víc hokejistek. Je jich tu zhruba 500.

Čtěte více: Hokejistkám unikla olympiáda. Slovenkám ne. Proč?

 

Právě se děje

Další zprávy