Top 50 vlivných ve fotbale: Za Peltou sílí Křetínského říše

Sport Luděk Mádl Sport, Luděk Mádl
20. 7. 2015 6:00
V aktuálním žebříčku Top 50 nejvlivnějších osob českého fotbalu, který sestavuje Luděk Mádl, udržel Miroslav Pelta první pozici před Danielem Křetínským.
"Tak už vyšlo nových Top 50? No vidíš, Dane, ty máš svoje elektrárny, ale ve fotbale jsem pořád nejvlivnější já."
"Tak už vyšlo nových Top 50? No vidíš, Dane, ty máš svoje elektrárny, ale ve fotbale jsem pořád nejvlivnější já." | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Nejvlivnější osobou českého fotbalu zůstává Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR. Na záda už mu ale dýchá Daniel Křetínský, vlastník pražské Sparty.

Vyplývá to z aktuálního vydání žebříčku Top 50 nejvlivnějších osob českého fotbalu, který průběžně sestavuje a aktualizuje Luděk Mádl, sportovní šéfreportér deníku Aktuálně.cz.

Aktuální složení a pořadí rankingu Top 50 nejvlivnějších si můžete prohlédnout právě ZDE.

Oproti předchozí verzi žebříčku, publikované letos v lednu, se v Top 50 nejvlivnějších obměnilo celkem 8 jmen, přičemž jedna osoba vypadla dokonce z první desítky. Jde o Marcela Chládka, který v mezidobí pozbyl funkce ministra školství, mládeže a tělovýchovy.

S principy a pravidly, podle nichž Luděk Mádl žebříček nejvlivnějších osob českého fotbalu od léta 2013 sestavuje, se můžete seznámit právě ZDE.

A zde je analýza Luďka Mádla, ve které osvětluje, proč zůstává nejmocnějším mužem českého fotbalu právě Miroslav Pelta. A také to, proč jím už za nějaký čas být nemusí:

Chládek byl štědrost sama. Ale co Hulinský?

Fanoušci si občas ještě to své obligátní "Pelta, ven!" občas neodpustí, ale uvnitř fotbalu si předseda asociace udržuje pozici velmi silnou.

Prakticky každý, kdo se ho pokusí charakterizovat, začne větou: "Umí sehnat peníze."

Zejména státní pokladna byla vůči Peltovi a jeho fotbalové asociaci v posledních letech velmi štědrá. Silný dvojblok, který Pelta utvořil s Miroslavem Janstou (na žebříčku číslo 13), šéfem České unie sportu a jedním z nejvlivnějších politických lobbistů v zemi, na ministra Chládka opravdu fungoval.

Na neinvestičních dotacích získal fotbal v roce 2014, tedy v prvním roce Chládkova "vládnutí", o 22 milionů víc než dříve, konkrétně 313 milionů korun, letos si opět vystačil s 291 miliony.  Výrazné byly i Investiční dotace do staveb stadionů, třeba toho znojemského.

A hlavně se na konto FAČR začal přesouvat významný podíl na finančních darech, jež mohou Českému olympijskému výboru zasílat sázkové kanceláře, místo toho, aby stejné sumy vyplatily státu coby daně. Fotbal díky tomu inkasoval za roky 2013 a 2014 v součtu přes 97 milionů korun.

Českým pořadatelským úspěchem skončilo nedávné ME fotbalistů do 21 let, v jehož průběhu zasedala v Praze i exekutiva UEFA, jejíž předseda Michel Platini se stal "kmotrem" nové budovy FAČR, která na Strahově vyrostla za dotace UEFA a FIFA.

Kritici podotknou, že ji postavila firma Syner, jež patří mezi sponzory jabloneckého klubu, který Peltovi patří. Právě na tom principu nijak nezakrývaného střetu zájmů Pelta funguje. Umí nabízet vzájemně výhodné obchody, významným lidem rozdává vstupenky a "vipky" na důležité zápasy, pro tu nejvybranější sortu pak pořádá třeba letecké zájezdy, třeba na finále Ligy mistrů. A když přijde vhodná chvíle, řekne si o protislužbu.

O "své" lidi se přitom umí postarat. Například odvolanému ministru Marcelu Chládkovi chystá podle webu neovlivni.cz pracovní pozici přímo u fotbalové reprezentace.

Právě Chládkovo odvolání ovšem může Peltovu pozici oslabit. Nová ministryně Kateřina Valachová už naznačila, že sportovní problematiku hodlá plně svěřit do péče svého náměstka Petra Hulinského. Ten se zmiňovaným Peltovým "parťákem" přes věci politické Miroslavem Janstou zrovna velký kamarád není, spíše naopak. Ale všichni jmenovaní už v minulosti prokázali, že když na to přijde, umí být dokonalými mistry vzájemně výhodných konsenzů.

Pokud se to ovšem tentokrát nestane, může to do budoucna Peltovu pozici oslabit. Petr Hulinský (ČSSD) je logicky nejvýše postaveným nováčkem nového žebříčku, najdete ho na 10. příčce.

Miliardář cílí na média a samostatnou ligu

Pražská Sparta sice neobhájila mistrovský titul, nezískala ani domácí pohár a do Ligy mistrů se bude pokoušet proniknout z těžší, tzv. nemistrovské větve kvalifikace, přesto se její šéf a vlastník Daniel Křetínský posunul na druhou příčku žebříčku vlivných.

A to hned ze dvou důvodů. Začínají se totiž plnit jeho dlouhodobé plány a vize, byť zatím jen ty, které přímo nesouvisí s děním na zeleném trávníku.

V první řadě je třeba zmínit Křetínského rostoucí mediální vliv. Už na konci roku 2013 koupil spolu s Patrikem Tkáčem českou pobočku vydavatelství Ringier. Pod novou hlavičkou CNC (Czech News Center) tu vychází nejčtenější deník Blesk, dále např. Reflex, ale i deník Sport, pro jehož web zakoupil Křetínský práva na on-line streamy ze zápasů Synot ligy.

Televizní přenosy z ligy se nově budou vysílat kombinovaně na placené O2 TV a v České televizi. Znalci zákulisí se shodnou, že s O2 TV by Křetínského mohly vázat četné synergie. A zdaleka nejen proto, že O2 patří skupině PPF, s jejímž lídrem Petrem Kellnerem se Křetínský zná z pomyslné ligy českých miliardářů. A také nejen proto, že Martin Štefunko, duchovní otec akvizice O2, je Křetínského švagrem. Několik zdrojů se shodlo, že O2 TV chtěla původně vysílat jen zápasy Sparty, vzájemná pouta jsou tu nepřehlédnutelná.

Koneckonců i v tom ohledu, že právě ten zápas kola, který bude vysílat placená O2 TV, nově zpoplatní Křetínský i na "svém" streamu na webu provozovaném CNC. Snaha najít tady funkční byznys model, vycházející z premisy, že fanoušek by měl za ten nejatraktivnější tuzemský fotbal platit, je zjevná.

A s tím úzce souvisí i druhý důvod předpokládaného vzestupu pomyslné Křetínského říše. A tím je blížící se a nyní už, zdá se, prakticky neodvratné spuštění tzv. samostatné ligy. Tedy ligy autonomní na Fotbalové asociaci ČR, ligy, kterou by reálně ovládali vlastníci klubů.

A lze poměrně snadno odtušit, že v tomhle spolku by první housle nehrála Viktoria Plzeň, ale Sparta, protože právě Daniel Křetínský s Dušanem Svobodou (šéfovým pověřencem pro politiku samostatné ligy) jsou jasnými hybateli celého procesu cesty k ligové samostatnosti.

Pokud by se navíc v Česku ujal systém placených přenosů z ligy, už by kluby v jejich rozhodnutí osamostatnit se na FAČR nikdo nezastavil. A mnohé by pak směřovalo k vytvoření nového mocenského centra, tentokrát na Spartě.

Poslední klíč drží v ruce Berbr

Poslední klíč k bráně, která by otevřela cestu tomuto vývoji, drží Roman Berbr, český místopředseda FAČR a v žebříčku muž číslo 3. Právě ze sféry jeho vlivu by se totiž přinejmenším významná část vlastníků českých profesionálních klubů ráda vymanila.

I s vědomím toho, že jeho hlavní doména, vliv na rozhodčí, a to i pro tuzemské profesionální soutěže, by zůstala patrně prakticky nedotčena. Jeho osobní vztah s předsedkyní komise rozhodčích Dagmar Damkovou (na žebříčku číslo 7) je sice poněkud nepřehlednější než dříve, nicméně jejich mocenská vazba související úzce s vládou nad bizarním světem tuzemských rozhodčích zůstává nedotčena.

Co se změnilo, je zmíněný vývoj situace v jednáních o samostatné lize. Pokročila tak daleko, že valná hromada FAČR svěřila kompetenci pustit profesionální fotbal zpod kontroly asociace Peltově výkonnému výboru. S poznámkou, že s výslednou smlouvou musí souhlasit i český a moravský místopředseda, tedy právě Roman Berbr spolu se Zdeňkem Zlámalem (25.). Je teď na Berbrovi, jak s touhle mocí, která se zkoncentrovala do jeho rukou, naloží a za jakých podmínek.

Co se týče dalších osob v žebříčku: Reprezentační A-tým v kvalifikaci o Euro 2016 zakolísal domácí remízou proti Lotyšsku  a zejména porážkou na Islandu. I proto se trenér mužstva Pavel Vrba propadl ze 2. až na 6. příčku rankingu, podobně ustoupil do pozadí i manažer týmu Dušan Fitzel.

Naopak vpřed poskočil z osmé příčky na pátou senátor Ivo Valenta. Holding Synot, který vydělává na hazardu, totiž rozšířil své sponzorské aktivity a kromě ligy jako celku už nyní pomáhá financovat vedle Jablonce také Spartu.

Půl miliardy může všechno změnit

Pozice posílila i mistrovská Viktoria Plzeň, která se pokusí potřetí v historii rozrazit zlatou bránu Ligy mistrů. Pokud by se to klubu Tomáše Paclíka (v žebříčku se posunul z 6. pozice na 4.) podařilo, a Spartě ne, mohla by Viktoria uskočit protivníkovi v příjmové položce až o půl miliardy korun a to by mohlo Křetínského plány o řízení profi-fotbalu z Letné silně zkomplikovat.

V žebříčku se po titulu posunul výš generální manažer klubu Adolf Šádek (12.), trenér Miroslav Koubek (17.)  a nově se v něm objevil i sportovní ředitel klubu František Mysliveček (32.).

Mezi hráčskými agenty, kterých v aktuálním žebříčku napočítáme celkem půl tuctu, se drží nejvýše Viktor Kolář (8.), šéf Sport Investu. I proto, že v létě zprodukoval celosvětově ostře sledovaný přestup svého klíčového klienta Petra Čecha (15.) z Chelsea do Arsenalu. Stál navíc za největším transferem realizovaným z české ligy, kdy Pavel Kadeřábek odešel ze Sparty do bundesligového Hoffenheimu, podle všeho za 3,5 milionu eur.

Na 20. pozici rankingu se objevuje nováček, který se ale do pořadí vrací. Marek Kindernay totiž šéfoval sportu v televizi Nova a teď bude mít pod palcem nový kanál O2 Sport. I na něm bude záležet, do jaké míry bude jeho vysílání objektivní. Stejně tak na nováčkovi z 50. příčky Tomáši Radotínském, který bude většinu klíčových přenosů z ligy na nové stanici komentovat.

Spartu vedle Daniela Křetínského (2.). a Dušana Svobody (9.) zastupují v žebříčku i trenér Zdeněk Ščasný (23.) a nově i člen představenstva klubu Jakub Otava (34.), který v rankingu nahrazuje Jaroslava Hřebíka. Dění v zimním i letním přestupním období totiž odkazují jednoznačně na to, že personální a transferní politika v klubu běží nikoli podle Hřebíkových, ale právě podle Otavových not.

Díky výhře Liberce v poháru a účasti v Evropské lize se do žebříčku vrátil i majitel Slovanu Ludvík Karl (29.), úplným nováčkem je pak Michal Prokeš (47.), kterého si do výkonného výboru FAČR prosadil předseda Pelta, jakožto garanta rozvoje mládežnického projektu akademií.

Kromě již jmenovaných Chládka a Hřebíka vypadli nyní z Top 50 i šéf organizačního výboru ME "21" Petr Fousek a také Jakub Dovalil, který na turnaji vedl český tým, ale po šampionátu své trenérské angažmá pro asociaci ukončil. Vypadl i hráčský agent Martin Říha, moravští funkcionáři Dalibor Kučera s Pavlem Blahou a také Ivan Horník, který se rozloučil s krachující Viktorií Žižkov, načež nezískal místo sportovního ředitele ve Slavii.

 

Právě se děje

Další zprávy