Praha - Bývalý kouč české hokejové reprezentace Vladimír Růžička byl obviněn ze zpronevěry. Pokud by mu byl tento trestný čin prokázán, hrozí mu až pětiletý trest odnětí svobody.
"K dnešnímu dni si převzal písemnost, z níž vyplývá, že je stíhán pro přečin zpronevěry. Nyní si může podat proti obvinění stížnost, která však nemá odkladný účinek," řekl Aktuálně.cz policejní mluvčí Tomáš Hulan. Zprávu jako první ve středu dopoledne přinesl Radiožurnál.
Vladimír Růžička se zatím k obvinění nevyjádřil. Jeho advokát Vít Kučera Aktuálně.cz v SMS zprávě jen napsal, že usnesení o zahájení trestního stíhání nebylo obhajobě dosud doručeno. "K věci se proto prozatím nebudeme vyjadřovat," dodal Kučera. Již dříve prohlásili, že veškerá obvinění odmítají a považují je za mediální kampaň.
Kauzu rozpoutal podnikatel
Dnešní obvinění je důsledkem kauzy, kterou v dubnu loňského roku rozpoutal podnikatel Miroslav Palaščák. Ten publikoval video, na němž si stěžuje Růžičkovi, že jeho syn David nedostal ve Slavii šanci navzdory dvěma sponzorským darům v celkové výši 500 tisíc korun. Video si můžete prohlédnout zde.
Růžička přijetí peněz přiznal, následně ale podal několik protichůdných vysvětlení, proč a za co je inkasoval, z dnešního obvinění ale plyne, že se na policii držel varianty, že šlo o sponzorský dar, který navíc později Palaščákovi vrátil.
O celé transakci ale podle svých slov nic netušil ani tehdejší spolumajitel Slavie Vladimír Pitter, který tedy je v důsledku poškozeným.
Současný kouč Chomutova kvůli celé kauze odstoupil ze střídačky národního týmu a na Palaščáka podal trestní oznámení z vydírání. To ale policie odložila. Rozhovor s Vladimírem Palaščákem pro DVTV si můžete prohlédnout zde.
Policie se naopak začala zabývat i některými dalšími případy podezřelých transakcí mezi rodiči hokejistů a Růžičkou, na které upozornil Radiožurnál (více zde). V těchto případech ale mělo podle bývalého trenéra Slavie jít o platby tabulkového odstupného, které nařizuje přestupní řád.
Zpronevěra jako druhá volba
Zpronevěru zákon popisuje jako přisvojení cizího majetku, které původnímu majiteli způsobí škodu, v tomto případě vyšší než 50 000 korun. Pokud by bylo toto jednání Růžičkovi prokázáno, hrozilo by mu od jednoho do pěti roků vězení, ale může také vyváznout pouze s pokutou.
Trestní oznámení na Růžičku podal minulý rok na jaře Jiří Jehlička ze serveru Protikorupcnilinka.cz. Ten pro ČTK ve středu uvedl, že oznámení upozorňovalo na tři možné trestné činy - v první řadě na uplácení, v případě jeho neprokázání na zpronevěru, a nebo také na krácení daně.
"Policisté přistoupili na jednu z našich variant. Pro prokázání úplatku je tu důkazní nouze, protože to ani jeden z aktérů nepřizná. Nicméně je prokazatelné, že Růžička peníze přijal a že neskončily v klubovní kase. To, že je později vrátil, nehraje roli. To je, jako kdyby někdo vyloupil banku a za několik let se vrátil s tím, že nese lup zpět," uvedl Jehlička.
"Policie původně kauzu vyšetřovala kvůli podezření z uplácení, ale nakonec věc překvalifikovala na zpronevěru," potvrdil policejní mluvčí Hulan.
Svaz: Nejde o plošný jev
Vývoj kolem kauzy bedlivě sleduje také Český svaz ledního hokeje, který se v jejím začátku tehdejšího trenéra národního týmu zastal, ale po mistrovství světa přijal Růžičkovu rezignaci.
"Z naší strany platí, že ta kauza nijak nesouvisí s působením Vladimíra Růžičky u reprezentace a vše se odehrálo v rámci klubu," řekl ČTK tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund. "Nadále také platí, že svaz si je jistý tím, že můžeme vyloučit, že korupce je v hokeji plošným jevem. Jde pouze o případy jednotlivců."
Svaz kvůli korupčním nařčením a celé kauze již zřídil speciální protikorupční linku a začal spolupracovat s organizacemi,které se soustřeďují na boj s korupcí.