reklama

Česká hokejová reprezentace

V roce 1998 vyhrálo Česko hokejový turnaj století. V Naganu na olympiádě získalo zlatou medaili s týmem kolem trenéry Hlinky. Nejvýraznějšími postavami byli gólman Dominik Hašek, útočník Jaromír Jágr či střelci důležitých gólů v semifinále a finále Jiří Šlégr a Jiří Svoboda.

Patří mezi tradiční a zároveň nejúspěšnější účastníky mistrovství světa a olympijských her. V roce 1993 navázala na československou reprezentaci.

Celkem si samostatná česká reprezentace přivezla ze světových šampionátů šest zlatých, jednu stříbrnou a pět bronzových medailí.

Na posledních dvou MS v Praze a Minsku obsadili Češi shodně čtvrtou příčku, když v závěrečných bojích nedokázali vstřelit ani gól. Na olympiádě v Soči skončili šestí.

Největším českým hokejovým úspěchem zůstává triumf na zimních olympijských hrách v japonském Naganu v roce 1998. Současný národní tým vede trenér Vladimír Vůjtek starší, který v červnu 2015 nahradil Vladimír Růžička odstoupivšího kvůli podezření z korupce.

Rekordmanem v počtu odehraných utkání je David Výborný, jenž si připsal 218 startů. Nejlepším střelcem je s 61 góly Martin Procházka.

  • Multimédia