Ručinský: Bál jsem se, jak budu stíhat, ale ubojoval jsem to

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
6. 2. 2015 7:00
V první třetině se na ledě spíš hledal, ale nakonec veterán českého národního týmu Martin Ručinský přispěl asistencí k vítězství 3:0.
Martin Ručinský
Martin Ručinský | Foto: Tomáš Liška

Karlovy Vary - V první třetině se na ledě spíš hledal, ale nakonec veterán českého národního týmu Martin Ručinský přispěl asistencí k vítězství 3:0 nad Ruskem, a po devíti letech se tak vrátil do reprezentace ziskem tří bodů do tabulky Euro Hockey Tour.

Po zápase ale působil skromně a pokorně. V první řadě byl rád za letošní premiérové vítězství Růžičkova týmu.

Poté, co jste dostal nominační pozvánku, jste říkal, že jste sám zvědav, jestli ještě na reprezentaci budete mít. Co si tedy myslíte po prvním zápase?
Určitě to mohlo být z mé strany lepší. Hlavně na začátku. Bál jsem se, jestli budu stíhat bruslit s mladými kluky. Postupem času jsem si na to tempo zvykl a tak nějak jsem se tím zápasem probojoval.

Co jste v prvních momentech prožíval?
Byl to takový zvláštní pocit, když si člověk navlékne dres národního týmu, tak se mu nabízejí různé myšlenky, mě napadly ty krásné časy z mistrovství světa a z olympiády. Dneska už je to ale jiný hokej, ale jak už jsem v rozhovorech říkal, nabídku do národního týmu jen tak neodmítnu.

Je to velký rozdíl tehdy a teď po devíti letech?
Jsou tu mladší kluci, je to jiná mentalita. Ale cítil jsem už od srazu, že je dobrá atmosféra. Byla tam taková ta pohoda.

Nakonec jste přihrál na jeden z gólů, takže dá se říct, že splněný plán?
Velkou práci tam udělal hlavně Vláďa Sobotka, který mi tam nechal puk úplně volný, a Dominik to trefil výborně. Nejdřív jsem si říkal, proč to střílí, ale zakončil to skvěle. Už na tréninku jsem se s nimi cítil výborně a potvrdilo se to i v zápase.

Tým zažil letošní premiérovou výhru a rovnou výsledek 3:0, spadne z vás před sobotní odvetou tlak?
Už jsme to opravdu potřebovali jako sůl. Potřebovali jsme vyhrát. Na ty předchozí turnaje jezdili především mladí kluci, taková ta perspektiva českého týmu, ale teď už tu byli zkušenější kluci a bylo to znát.

Dá se říct, že rozhodly první dvě třetiny, po nichž byl stav 3:0?
Rozhodně to nebylo tak jednoznačné, jak se mohlo zdát. Stav 3:0 v hokeji nic neznamená, stačilo, aby ve třetí třetině dali jeden gól z přesilovky, a byli zpátky v zápase. Říkali jsme si v kabině, že musíme pokračovat v tom, jak jsme hráli, a být dál důslední.

Co jste říkal na výkon Alexandera Saláka?
Vynikající výkon. Já mu to říkal i po zápase. Jednoznačně nás podržel.

Víte, že o vás po zápase říkal, že jste hrající legenda a všichni ostatní v týmu jen průměrní?
Vážně? Oni ho trefili do hlavy pukem, neví, co říká. (smích) Ne, jsem jeden z týmu a všichni táhneme za jeden provaz. Moje poslání je pomoct týmu, jak bude v mých silách, nic víc.