Plzeň si do Brna poveze do odvety semifinále vedení 2:0

17. 4. 2014 19:34
Fotbalisté Viktorie Plzeň vyhráli v prvním zápase semifinále Poháru České pošty doma nad Zbrojovku Brno 2:0.
Radost fotbalistů Plzně.
Radost fotbalistů Plzně. | Foto: ČTK

Plzeň - Fotbalisté Viktorie Plzeň vyhráli v prvním zápase semifinále  Poháru České pošty doma nad Zbrojovku Brno 2:0.

Viktorii poslal do vedení už ve 2. minutě Tecl, od 44. minuty pak dohrávalo Brno bez vyloučeného Keresteše. Přesilovku využil v závěru střídající Ďuriš a ještě vylepšil pozici do odvety, která se bude hrát 1. května.

Plzeň udeřila krátce po výkopu

Brno ještě nikdy v pohárovém finále nebylo, když předchozí tři semifinále nezvládlo. A i čtvrtý pokus bude mít hodně těžký. Plzeň hodlá pohár vyhrát, trenér Dušan Uhrin mladší tak do zápasu poslal nejsilnější možnou sestavu. Naopak trenér hostů Václav Kotal šetřil Hyčku, Skaláka či Šislera.

Na hrot plzeňského útoku se oproti poslednímu ligovému utkání vrátil kanonýr Tecl, který již ve druhé minutě otevřel skóre, když zblízka dorazil Řezníkovu vyraženou hlavičku.

"Ten gól mě hodně mrzí, protože přišel po chybě při autovém vhazování, na které jsme se před utkáním připravovali," zlobil se brněnský kouč. "Nepamatuji si, že bych dal někdy tak rychlou branku," řekl Tecl.

Plzni v úvodu vycházela kombinace a nátlakovou hrou dostala soupeře pod tlak. Dařilo se především rychlému Kovaříkovi na levé straně, v 5. minutě po jeho rohovém kopu hlavičkoval Tecl jen těsně vedle brněnské branky.

Hráči Zbrojovky se směrem dopředu osmělili až po dvaceti minutách, po rohu Zavadila ale v dobré pozici hlavičkující Schuster zamířil "koníčkem" nad.

Keresteš viděl červenou kartu

V závěru první půle Plzeň znovu přidala, podél pravé lajny utekl Tecl a po jeho nabídce Kolář ve skluzu překopl prázdnou branku. Další Teclův únik krátce před pauzou už Keresteš zastavil jen za pomoci nedovoleného stažení a sudí Hrubeš mu ukázal červenou kartu.

"Zákrok Keresteše možná na vyloučení nebyl, stačila by žlutá karta. Rozhodčí to tak vyhodnotil, nedá se nic dělat. Když jsme byli v jedenácti, tak jsme byli Plzni poměrně vyrovnaným soupeřem," mínil Kotal.

"Faul to byl stoprocentní, ale jestli to bylo na červenou kartu, to nevím. Neviděl jsme za sebe doleva, jestli byl jejich hráč poslední. Z mého pohledu to vypadalo, že bych šel sám na bránu," doplnil faulovaný Tecl.

Přesilovou hru však Plzeň dlouho nedokázala využít. Po šikovném přiťuknutí Koláře pálil z hranice šestnáctky Hořava jen těsně vedle levé tyče, jinak byl tlak dlouho neefektivní.

"Směrem dopředu nám toho dost chybělo. Neměli jsme tam myšlenku a kolmé přihrávky. Nedařilo se nám především ve finální fázi, kde jsme byli těžkopádní. Z mého pohledu jsme hráli moc opatrně do stran, ale mohlo to být způsobeno tím, že jsme nechtěli inkasovat," hodnotil Uhrin.

Na posledních třicet minut poslal kouč Uhrin na trávník uzdraveného Horvátha, přesto oslabené Brno v deseti odolávalo. Když už se zdálo, že Viktoriáni přes velký nápor druhý gól nepřidají, dostal se k odraženému míči uvnitř šestnáctky střídající Ďuriš a ve čtvrté minutě svého pobytu na hřišti se trefil přesně k levé tyči.

"Do utkání jsme šli s cílem neinkasovat a chtěli jsme naopak vstřelit více než jeden gól. Nakonec se nám i s trochou štěstí povedlo obojí, takže s výsledkem jsme spokojeni. Ale vše ukáže až odveta," řekl Uhrin. "Doufám, že i když jsme nedali gól, tak že to Plzni ještě doma znepříjemníme," dodal Kotal.

Semifinále fotbalového Poháru České pošty - první zápas:

Viktoria Plzeň - Zbrojovka Brno 2:0 (1:0)

Branky: 2. Tecl, 88. Ďuriš. Rozhodčí: Hrubeš - Pospíšil, Štěrba. ŽK: Schuster. ČK: 44. Keresteš (oba Brno). Diváci: 7056.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Procházka, Limberský - Hořava, Hrošovský (60. Horváth) - Petržela, Kolář (73. Wágner), Kovařík (85. Ďuriš) - Tecl. Trenér: Uhrin ml.

Brno: Hladký - P. Buchta, Schuster, Pernica - Malík, Fischer (73. Hyčka), Zavadil (75. Šisler), Keresteš - Janotka, Pašek (65. Skalák), Lutonský. Trenér: Kotal.