Růžička: Za postup může hlavně Vokoun, Jágr a bojovnost

20. 5. 2010 21:00
Jsme mezi čtyřmi nejlepšími, i když tomu nikdo nevěřil
Vladimír Růžička
Vladimír Růžička | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Kolín nad Rýnem - Vnitřní sílu mužstva si pochvaloval trenér českých hokejistů Vladimír Růžička po postupu do semifinále mistrovství světa v Německu.

Jeho tým se dostal po porážkách s Norskem a Švýcarskem na pokraj vyřazení už v osmifinále, ale k výhře nad Švédskem přidal v pondělí a v úterý úspěšné výsledky s Lotyšskem a Kanadou.

Stejně jako před dvěma dny v Mannheimu s Kanadou, i dnes v Kolíně nad Rýnem dokázali jeho svěřenci obrátit nepříznivý stav.

Češi jsou po 4 letech v semifinále.´Pomstili´ se Finsku
Penaltový střelec Marek: Konečně se na mě usmálo štěstí
Švédové zastavili dánský dynamit a jsou v semifinále

Češi přitom inkasovali už v 55. vteřině utkání po úniku Petriho Kontioly.

"Hodně nás ten rychlý gól zaskočil a bylo to na prvních deseti minutách hry znát. Mužstvo se z toho dostávalo pomalu, ale pak jsme přebírali iniciativu a i druhou a třetí třetinu se mi zdálo, že jsme je přehrávali a měli jsme víc šancí.

I když celkově byl zápas poměrně vyrovnaný a Finové hráli taky dobře," řekl novinářům po utkání Růžička.

Český tým podobně jako v předešlých zápasech na turnaji trápil s proměňováním šancí, ale trefa Jakuba Klepiše v přesilovce z úvodu třetího dějství nakonec zařídila nájezdy.

"Měli jsme zase problém s koncovkou, ale je výborné, že se nám podařilo dát aspoň jeden gól a šlo to až do prodloužení," uvedl Růžička.

"Finové hráli velmi dobře dozadu, mají obranu propracovanou, hrozně brzo střídali a hráli to na 1:0. Ve druhé třetině jsme se moc nedostali k bráně, ale zjednodušili jsme to.

Museli jsme být trpěliví. Hlavně jsme věděli, že nesmíme dostat druhý gól, protože by to bylo hodně obtížné srovnat nebo otočit," řekl.

Kritický moment zvládli Češi v prodloužení, když byl vyloučen Jakub Voráček, což Růžičku dost rozzlobilo.

"Připadá mi, že oni by museli mít patnáct vyloučených hráčů, když furt drželi Jardu Jágra. Od Jakuba to možná i trošku faul byl, ale v prodloužení to nemůže rozhodčí pískat.

To je normálně zášmik, kdyby jeli dva na jednoho, nebo kolem brány, tak neřeknu," neodpustil si reprezentační kouč kritiku sudích Chrise Savage z Kanady a Patrika Sjöberga ze Švédska.

Střelce pro nájezdy Růžička vybíral až po skončení prodloužení, dříve o nich nepřemýšlel. "To ani nemá cenu do té doby," řekl kouč.

Vybral i Jana Marka, který v závěru utkání nechodil na led, ale pak se stal díky rozhodující brance hrdinou.

"Honza je šikovnej. V závěru jsme stáhli hru na méně hráčů, někteří odpočívali. Velká síla mužstva se ukázala. Hráč, který nehrál, tam vlezl a dal nájezd. A díky tomu, že Tomáš Vokoun dva chytil, tak jsme vyhráli."

Český tým se dokázal poprat s těžkou situací minulých dnů a po zápase slavil o to spontánněji postup do bojů o medaile.

"My jsme prakticky od Švédska šli do zápasů jako do play off. Věděli, že pokud chceme být úspěšní, tak musíme ze čtyř zápasů tři vyhrát.

Prohráli jsme navíc se Švýcarskem, situace byla těžká, ale vyhráli jsme tři zápasy za sebou a hráči si dokazují, že na to mají," potěšilo Růžičku.

Podle něj se pod úspěšné tažení podepsalo několik faktorů.

"Jsou to obrovská bojovnost, perfektní výkony Tomáše Vokouna a Jarda Jágr taky hraje výborně.

Dneska měl pět tutových gólových šancí, vymíchal je tam, zatím mu to tam nepadá, ale jeho forma se začíná hodně zvedat. A Tomáš Rolinek jako kapitán vede mužstvo super," doplnil Růžička.

Sobotní bitva se Švédskem bude podle něj jiná než zápas v základní skupině, který Češi vyhráli 2:1.

"Bude to jiný zápas, bude se hrát o hodně. Pro nás byl tedy taky ten ve skupině strašně důležitý, protože jsme prohráli s Norskem, už jsme věděli, že musíme hrát, jako by šlo o všechno.

Myslím si, že víme, o co jde, a chceme uhrát co nejlepší výsledek. Jsme mezi čtyřmi nejlepšími, i když tomu nikdo moc nevěřil. Mužstvo ukázalo velkou sílu," dodal Růžička.

Finský trenér Jukka Jalonen se naopak musel vypořádat s velkým zklamáním. "Je to těžká porážka, když vypadnete ve čtvrtfinále na nájezdy. Navíc jsme měli ještě v prodloužení přesilovku, kterou jsme nevyužili," prohlásil Jalonen.