Salák šel z brány a Češi proti Lotyšům zvládli i druhý obrat

Po škobrtnutí Jágr zavelel ke zteči a Lotyši byli pokořeni
Populární "Džegr" si svým výkonem vysloužil ocenění pro nejlepšího českého hráče zápasu.
Češi i ve druhém vystoupení na turnaji prohrávali, ale otočili výsledek díky třem využitým přesilovkám.
Výsledek zápasu symbolicky definitivně pečetil kapitán Jakub Voráček.
Čeští fanoušci mířící do O2 areny věřili, že se nebude opakovat situace ze vstupního duelu se Švédy a že si jejich miláčci s Lotyši hladce poradí.
2. 5. 2015 22:28
Také v druhém zápase na MS museli Češi otáčet, ale pak porazili Lotyšsko 4:2.

Praha - I v druhém utkání na MS museli čeští hokejisté otáčet špatně vyvíjející se stav, ale z 1:2 dokázali zvrátit skóre na konečných 4:2 a ve skupině A si poprvé připsat tři body.

Po dvou inkasovaných gólech odešel z brány Alexander Salák a vystřídal ho Ondřej Pavelec. Třemi body za branku a dvě asistence se blýskl Jan Kovář. Rozhodující gól dal nejlepší hráč utkání Jaromír Jágr. Pojistku pak přidal kapitán Jakub Voráček.

Utkání jsme sledovali živě ZDE.

"Na mistrovství nebude žádný jednoduchý zápas. Lotyši hrají dlouho spolu, výborně bruslí. Je to dobrá výhra," řekl po utkání v rozhovoru pro Českou televizi Voráček. "Cením si toho, že jsme se i za nepříznivého stavu nepřestali hrát svou hru, celý tým bojoval na sto procent," dodal kapitán.

Před zápasem se zranil Hertl

Podruhé vyprodaná O2 aréna od začátku žila hokejem a reprezentantům znovu připravila ideální prostředí. Od začátku ale rozhodně nešlo všechno podle plánu. Pět minut před rozbruslením musel Vladimír Růžička ze sestavy stáhnout Tomáše Hertla, jehož nahradil původně třináctý útočník Zaťovič.

Místo něj se do základní sestavy dostal bojovník Smoleňák. V obraně pak Krejčíka nahradil Jordán.

Češi měli více ze hry a dostávali se i do šancí. Tu největší měl Jan Kovář, ale skvělého Masalskise nepřekonal. První přesilovku měli Lotyši, a to až ve 13. minutě, kdy byl potrestán Jágr. A hned svou šanci využili. Kapitán Daugavinš vlétl do útočného pásma a nevýraznou bekhendovou střelou propálil nejistého Saláka.

Inkasovaným gólem se český tlak otupil, až v závěru třetiny mohl vyrovnat Jágr, který se obtočil kolem branky, ovšem ztroskotal na Masalskisovi.

Jágrova trefa po přihrávce Erata

Domácí se dočkali vyrovnání krátce po první přestávce. Obránce Jordán vypálil od modré a jeho plachtící projektil se zastavil až v síti. Radost Růžičkova výběru netrvala dlouho. Ve 24. minutě pustil Salák další lehkou střelu, tentokrát z hokejky Redlihse a kouč Růžička okamžitě poslal na led náhradníka Pavelce.

Hned o minutu později Češi znovu vyrovnali. V první přesilovce si vzal puk Jakub Kovář a krásnou ranou zápěstím vymetl pavučinky. "Je dobré, že si ty přesilovky sedly hned takhle od začátku. V dnešním hokeji je to alfa a omega," podotkl úspěšný střelec.

Český tým byl ve druhé třetině už jednoznačně lepší a klíčový moment přišel ve 32. minutě. Sotnieks úmyslně udeřil hokejkou mezi nohy Klepiše a dostal trest na pět minut plus do konce utkání. Dlouhou přesilovku potrestal Jaromír Jágr, který si počkal na přihrávku zpoza branky od Erata a střelou po ledě nedal Masalskisovi šanci.

"Kdo neskáče, není Čech"

Jágr i Voráček mohli brzy po třetím gólu navýšit české vedení, ale zatím se znovu neprosadili. Pavelec pak měl štěstí, že Cipulis ve 39. minutě obrovskou šanci neproměnil.

Třetí přesilovku v utkání pak domácí využili ve 46. minutě. Přesilovku pět na tři ukončil přesnou ranou pod břevno Voráček. O2 aréna pak začala provolávat oblíbené "Kdo neskáče, není Čech." Osm minut před koncem znovu rozjásal arénu Jágr, tentokrát ale nikoli gólem či individuální akcí. Hvězda první velikosti se totiž vydala do rvačky bránit Kováře, kterého zpracovávali před brankou Lotyšů tři soupeři.

V 56. minutě netrefil napůl odkrytou branku Džerinš a to bylo vše podstatné, co se v sobotním klání událo. Češi už si dvougólový náskok v pohodě uhájili. "Odmakali jsme to výborně dozadu, šlo nám o to potvrdit bod z utkání ze Švédskem. Jsme rádi, že se nám to povedlo," uvedl brankář Pavelec.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

ČR - Lotyšsko 4:2 (0:1, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Jordán (Červenka, Novotný), 25. Jan Kovář (Nakládal, Erat), 33. Jágr (Erat, Jan Kovář), 46. Voráček (Jan Kovář, Nakládal) - 14. Daugavinš (Darzinš, Galvinš), 24. M. Redlihs (Sprukts). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Stricker (Švýc.) - Kilian (Nor.), Puolakka (Fin.). Vyloučení: 4:5, navíc Sotnieks (Lot.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:1. Diváci: 17.383 (vyprodáno).

ČR: Salák (24. Pavelec) - Němec, Hejda, Nakládal, Kolář, Jordán, Čáslava - Voráček, Sobotka, Erat - Jágr, Jan Kovář, Klepiš - Červenka, Novotný, Smoleňák - Simon, Koukal, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Jerofejevs, Galvinš, Sotnieks, Širokovs, Cibulskis, M. Jass - M. Redlihs, Sprukts, Bukarts - Daugavinš, Džerinš, Darzinš - Cipulis, Berzinš, Saulietis - K. Jass, Abols, Skvorcovs. Trenéři: Aleksandrs Belavskis, Juris Klodans a Karlis Zirnis.