Junioři v euforii! Češi zaskočili Kanadu vítězným gólem 11 sekund před koncem

Aktualizováno 2. 1. 2024 22:26
Čeští hokejisté porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa dvacítek v Göteborgu obhájce titulu Kanadu 3:2 a postoupili potřetí za sebou mezi nejlepší čtyři celky. V semifinále se ve čtvrtek od 15:00 utkají s domácím Švédskem, které vyřadilo Švýcarsko po výhře 3:2 v prodloužení.
Radost českých hokejistů.
Radost českých hokejistů. | Foto: Profimedia

Tým kouče Patrika Augusty sice ztratil dvoubrankové vedení, ale v čase 59:49 rozhodl druhým gólem v utkání Jakub Štancl. Jeho střelu tečoval do vlastní branky obránce Oliver Bonk, syn českého mistra světa z roku 1996 Radka Bonka.

Češi nyní mohou bojovat o další úspěch po loňském zisku stříbra na šampionátu v Halifaxu, kde ve finále podlehli právě domácí Kanadě 2:3 v prodloužení. Byla to pro ně první medaile po 18 letech. Kanada chybí v semifinále poprvé od roku 2019. Od té doby dosáhla třikrát na zlato (2020, 2022, 2023) a jednou na stříbro (2021).

"Je to úžasný pocit. Když jsme dali rozhodující gól, tak to byla neskutečná vlna emocí. Všichni jsme tomu věřili a jsem rád, že se nám to podařilo. Hráli jsme pospolu jako tým, obětavě a blokovali střely. Věděli jsme, že jestli chceme vyhrát, musíme tam nechat všechno," řekl novinářům obránce Tomáš Hamara.

Do sestavy českého týmu se zařadil útočník Matěj Maštalířský, který na soupisce nahradil zraněného Robina Sapouška. Do první šance se prokličkoval Kanaďan Celebrini, ale Hrabal zasáhl. Na druhé straně po přihrávce Melovského přestřelil osamocený Šalé a vzápětí také v 5. minutě Becher oklamal kličkou Mateychuka a zamířil bekhendem do horní tyče. V čase 7:51 se Augustův tým dočkal vedení. Rymon vysunul do protiútoku Štancla, který z hranice levého kruhu překonal Rousseaua střelou zápěstím na vyrážečku.

Ve 12. minutě měl možnost trestného střílení Rymon, jehož fauloval v úniku Warren, ale na kanadského gólmana nevyzrál. Češi se druhé branky dočkali 119 sekund před koncem úvodního dějství, kdy Rousseaua překonal Cibulka střelou od modré čáry přes clonu mezi betony.

Hned na startu druhé části měl v přečíslení po nabídce Melovského příležitost zvýšit Šalé, ale gólman Halifaxu z QMJHL jeho zakončení po ledě kryl. Ve 24. minutě vysunul Cowan za obranu Wooda, který se trefil z mezikruží přesně do pravého horního rohu Hrabalovy branky.

Před polovinou utkání mohl Wood z přečíslení i vyrovnat, ale Hrabal zasáhl. Tlak Kanady se stupňoval a český brankář držel vedení až do 37. minuty, kdy si Furlong připravil střelu na modré čáře a přes stínící hráče zamířil zápěstím do levého rohu branky.

"První třetina se nám moc povedla, je škoda, že ty další dvě nebyly tak dobré. Kanada má spoustu kvalitních hráčů a byla hodně na puku, my jsme ale pořád věřili," řekl Hamara.

Po 32 sekundách třetí třetiny šel jako první hráč v utkání pykat na trestnou lavici Alscher, ale Kanada jedinou početní výhodu celého zápasu nevyužila. Ve 45. minutě po Yagerově ráně z pozice mezi kruhy pomohla Hrabalovi levá tyč. V polovině třetí části se po krátkém tlaku českého týmu nedostal k dorážce před odkrytou brankou Židlický.

V náporu pokračovala Kanada, ale její pokusy končily u Hrabala či u obětavě bránících českých hráčů. V závěru oba týmy spíše nechtěly udělat chybu a hrálo se opatrněji. Rozhodla ale Štanclova šťastná střela z hranice levého kruhu, která po teči od hokejky Poitrase a následně i Bonkova těla skončila u pravé tyče bezmocného Rousseaua.

"První třetina byla z naší strany ideální. Věděli jsme, že od druhé třetiny nás čeká jiné mužstvo, i když pořád měli stejné dresy. Ve druhé třetině to bylo těžké. Dostali jsme se pod tlak, hráči občas panikařili. V úvodu třetí třetiny byla Kanada lepší, měla i přesilovku. Klíčové bylo, že jsme ji ubránili," uvedl kouč Augusta.

"V závěru se to začalo malinko přiklánět na naši stranu. S velkým štěstím, to ale k těmto velkým zápasům patří, se nám podařilo dát třetí gól, který rozhodl. Obrovský respekt patří hráčům, jak to odmakali. Nebylo to jednoduché, často jsme se bránili. Výhru už jim ale nikdo nevezme," dodal Augusta.

Zklamaní Slováci a vydřený postup Švédů

Finští hokejisté porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa dvacítek v Göteborgu Slovensko 4:3 v prodloužení a postoupili potřetí za poslední čtyři roky mezi nejlepší čtyři týmy. Po 24 sekundách nastavení rozhodl Jere Lassila. Slováci čekají na účast v semifinále od zisku bronzu v roce 2015.

Spojené státy americké splnily roli favorita proti Lotyšsku a po výhře 7:2 jsou stejně jako jejich nadcházející soupeři Finové v semifinále potřetí za polední čtyři turnaje. Domácí Švédsko vyhrálo nad Švýcarskem 3:2 v prodloužení a čeká jej souboj o finále s Českem.

Slováci otevřeli skóre sekundu před koncem první třetiny. Po střele Filipa Mešára překonal gólmana Niklase Kokka z dorážky Adam Sýkora. Ve 23. minutě vyrovnal střelou z pozice mezi kruhy Tommi Männistö a po 36 sekundách otočil stav Lenni Hämeenaho, který po Lassilově přihrávce vyzrál na Adama Gajana bekhendovým blafákem. Ve 48. minutě odpověděl Dalibor Dvorský, jenž po pasu Juraje Pekarčíka zpoza branky dotlačil puk za Kokka.

V čase 58:26 vrátil Finům náskok ranou z levého kruhu Aleksanteri Kaskimäki, ale 44 sekund před koncem běžné hrací doby při power play Slovenska z podobné pozice poslal zápas do prodloužení Mešár. Nastavení ale rychle ukončilo Lassilovo sólo přes celé hřiště zakončené bekhendovým blafákem.

Obhájci bronzu Američané vedli po gólech Drewa Fortescuea a Gabea Perreaulta 2:0. Ve 14. minutě sice snížil Dans Ločmelis, ale vzápětí vrátil favoritovi dvoubrankový náskok Danny Nelson. Ve druhém dějství zvýšili Rutger McGroarty v přesilovce, Will Smith a opět Perreault. V 47. minutě upravil Oliver Moore už na 7:1 a výsledek ještě zkorigoval v početní výhodě Ločmelis.

Švédové vykročili proti Švýcarsku za třetí semifinálovou účastí v řadě už po 94 sekundách, kdy otevřel skóre tečí střely Mattiase Hävelida Otto Stenberg. V 18. minutě zvýšil v přesilové hře Jonathan Lekkerimäki.

V závěru druhé třetiny ale vrátil Švýcary do hry Jan Hornecker a v polovině třetí části vyrovnal Nick Meile. Švédové rozhodli v čase 65:22 v přesilové hře při vyloučení Rodwina Dionicia díky trefě Axela Davida Edstroma.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Göteborgu - čtvrtfinále:

Česko - Kanada 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Štancl (Rymon), 19. Cibulka (Kulich), 60. Štancl (Becher, Rymon) - 24. Wood (Cowan, Yager), 37. Furlong (Poitras). Rozhodčí: Bjork (Švéd.), Hebeisen (Švýc.) - Durmis (SR), Nyqvist (Švéd.). Vyloučení: 1:0. Bez využití. Diváci: 10 117.

Sestavy:

Česko: Hrabal - Hamara, Alscher, A. Čech, Cibulka, Prčík, T. Galvas - Bareš, Šapovaliv, Kulich - Šalé, Melovský, S. Redlich - Rymon, Becher, Štancl - Maštalířský, M. Přibyl, Židlický. Trenér: P. Augusta.

Kanada: Rousseau - Lamoureux, Mateychuk, Warren, Furlong, Bonk, Donovan, T. Nelson - Dumais, Celebrini, Minten - Savoie, Poitras, Geekie - Danielson, Beck, Allard - Rehkopf, Yager, Cowan - Wood. Trenér: A. Letang.

Slovensko - Finsko 3:4 v prodl. (1:0, 0:1, 2:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 20. A. Sýkora (Mešár), 48. Dvorský (Pekarčík), 60. Mešár (Štrbák, Dvorský) - 23. Männistö, 41. Hämeenaho (Lassila, Naukkarinen), 59. Kaskimäki (Helenius) 61. Lassila (Salin, Nyman). Rozhodčí: Eriksson (Švéd.), Pearce - Faucher, Heffner (všichni Kan.). Vyloučení: 1:2. Bez využití.

USA - Lotyšsko 7:2 (3:1, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Fortescue (Moore, Gauthier), 12. G. Perreault (Casey), 15. D. Nelson (Casey, J. Snuggerud), 26. McGroarty (Howard, Brindley), 36. W. Smith (G. Perreault, Leonard), 40. G. Perreault (W. Smith, Casey), 47. Moore (Gauthier) - 14. D. Ločmelis, 53. D. Ločmelis (Fenenko, Vilmanis). Rozhodčí: Hinterdobler (Něm.), Murray (Kan.) - Konc (SR), Schlegel (Švýc.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 2749.

Švédsko - Švýcarsko 3:2 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Stenberg (M. Hävelid, E. Pettersson), 18. Lekkerimäki (Öhgren, Wahlberg), 66. Sandin-Pellikka (Lekkerimäki, Östlund) - 38. Hornecker (Reber), 50. Meile (G. Weber, Christe). Rozhodčí: Brander (Fin.), Kohlmüller (Něm.) - Gustafson (USA), Rampír (ČR). Vyloučení: 1:5. Využití: 2:0. Diváci: 11 512.