Michálek: V oblacích jsme nebyli, nikam jsme padat nemuseli

Adam Sušovský Adam Sušovský
5. 5. 2013 7:00
Zbyněk Michálek byl v závěru třetí třetiny u toho, když Češi při hře šest na čtyři ani jednou nevystřelili na bránu. | Foto: Michal Eger

Stockholm (od našeho zpravodaje) - Pouhých sedmnáct střel oproti 37 soupeře vyslali čeští hokejisté v sobotním zápase mistrovství světa proti Švédsku.

Nikdo se proto nemohl divit, že Češi prohráli 1:2, navíc nebýt parádních zákroků českého brankáře Alexandra Saláka, byl by brankový rozdíl ještě vyšší.

Zmar českého týmu pak dokládá situace z poslední minuty třetí třetiny, kdy hráli Češi přesilovku a vedle toho v šesti mužích v poli. Jenže švédského brankáře Jhonase Enrotha ani jednou neohrozili.

"Zasloužili si vyhrát. Byli lepší. Myslím si, že jsme začali dobře. Prvních deset minut to šlo, ale pak jsme udělali zbytečné fauly a to obrátilo zápas na jejich stranu. Hrají dobře, mají dobrý tým a my neměli dobrý den. Nebýt Saši (Saláka), mohlo to být, vlastně by to bylo, o mnohem víc," zhodnotil zápas obránce Zbyněk Michálek.

Zbyňku, první pořádný test vám vůbec nevyšel, Švédové vás jasně přehráli. Včera jste váš výkon chválili, co se ukázalo dnes?
Nevím, kdo co říkal, ale my jsme v oblacích nebyli. Nikam jsme padat nemuseli. Porazili jsme dva nula Bělorusy, ale přiznejme si, že to žádný těžký soupeř není. Měli jsme tam plno chyb a věděli o nich. Dnes to byl zase úplně jiný zápas. Věděli jsme, že to bude těžké...

V čem bylo Švédsko tak dobré?
Využívali svou rychlost a sehranost. My jsme na to nedokázali reagovat. Hodně nás přečíslovali, chodili do nás v plné rychlosti a to se hodně těžko brání. Je to ale jeden zápas v turnaji a nic není ztraceného. Musíme se ale zlepšit.

Dělalo vám velké problémy i jejich aktivní napadání?
My jsme věděli, že budou vysoko napadat. Věděli jsme a čekali, že do nás půjdou. Musíme si to dávat vzadu rychleji, více si pomáhat a hlavně to rychle dávat ven ze třetiny. Několikrát jsme to mohli dostat ven, neudělali to a oni nás pak třeba minutu mleli.

Co závěrečná power play? Minutu jste měli puk proti čtyřem hráčům na hokejce, byli jste v pásmu, ale nebylo z toho nic...
Nedokázali jsme to nikam dát. To je náš problém. V prvním zápase jsme taky byli hodně v rozích a u mantinelů, ale finální přihrávka vždycky přišla. Musíme se více tlačit do brány, protože tam máme hráče, kteří se nebojí. Beci to musí dávat do brány a nemusí to být ani prudká střela. Vždyť se to ukázalo při našem gólu, Voráček to tam Hudlerovi taky jen tak plácl.

Takže stačí hrát jednodušeji?
Určitě! My někdy až moc vymýšlíme a přitom v obraně nemáme hráče, který by hru uměl tvořit. Musíme střílet, ale ono se to lehce říká, protože v zápase je to pak horší. To je asi takový český hokej, my to jinak hrát neumíme.

Pomohl by Marek Židlický? Dnes se začalo zase mluvit, že by mohl přijet...
Takový hráč jako je on nám chybí. Myslím si, že to je jediná věc, kterou český hokej teď nemá, byla by to velká posila. My bychom to jen uvítali. Umí založit protiútok, podržet puk na modré a vnést klid do rozehrávky. Doufám, že podepíše dobrou smlouvu a bude to co nejrychleji. Udělalo by nás to totiž o hodně silnější.