Kanada překvapivě končí! Češi se o finále porvou s Finskem

Aktualizováno 22. 5. 2014 21:39
Finsko ve čtvrtfinále MS vyřadilo výsledkem 3:2 Kanadu a budou hrát s českým týmem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Minsk - Čeští hokejisté se na mistrovství světa v Bělorusku střetnou v boji o postup do finále s Finskem.

Seveřané v dramatické bitvě překvapivě udolali Kanadu 3:2, když o svém vítězství rozhodli především dvěma góly ve třetím třetině. Úřadující olympijští vítězové se nepřešli brány čtvrtfinále už popáté za sebou.

Zápas jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE!

Duel velkých chyb rozhodl o tom, kdo se postaví v semifinále partě kouče Vladimíra Růžičky. A také velkých obratů.

Jako první chybovali Kanaďané

Finové se totiž dostali do vedení v 7. minutě při přesilové hře, kterou dokázal se štěstím využít Palola poté, co Hietanenovi střela od modré nevyšla a kotouč srazil k jeho spoluhráči bránící kanadský útočník.

Kanaďané jako kdyby byly bez šťávy, bez chuti a tak jim zpět do zápasu ochotně pomohl soupeř svými zbytečnými fauly a chybami. Ty sice ještě zámořští hráči využít v úvodním dějství nedokázali, v prostřední části už ale ano.

Nejprve obral Finy na obranné modré o kotouč Turris, vyměnil si ho s Readem a střelou schovanou za obráncem pokořil Rinneho poprvé. Ve 32. minutě pak předvedl další kiks – pro změnu v útočném pásmu – Kontiola, který hodil kotouč pod sebe ne na beka, ale Scheifeleho a ten jej dovezl až do branky na druhé straně – 2:1 pro Kanadu.

Scrivens předvedl prvotřídní kiks

Jenže ve třetí třetině se rozhodli nadělovat předčasné vánoční dárečky kanadští Ježíškové. Ten první jménem Scrivens, druhá pak se jmenovkou Myers. Kanadský brankář totiž ve 41. minutě propustil propagační střelu Hietanena, kterému šlo v první řadě o to, aby mohli jeho parťáci vystřídat.

Ten druhý pak i za přispění menšího faulu Kontioly chyboval v 57. minutě v rozehrávce a Finové – jmenovitě Pekarinen – zakončili smrtící brejk střelou mezi Scrivensovy betony. Kanaďané se sice pokusili o téměř dvouminutovou power play, Rinneho ale de facto neohrozili.

Finové, kteří se do čtvrtfinále dostali až shodou dalších výsledků své základní skupiny, si tak zahrají o medaile, Kanada popáté v řadě končí na MS už ve čtvrtfinále. Seveřané se v semifinále utkají s českým výběrem, ve večerním termínu od 17:45. Zápas vám pochopitelně zprostředkujeme v podrobné on-line reportáži.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku - čtvrtfinále:

Kanada - Finsko 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 26. Turris (Read), 33. Scheifele - 7. Palola (Hietanen, Lehterä), 41. Hietanen (Lehterä, Kontiola), 57. Pekarinen (Lehterä). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Brüggemann - Schrader (oba Něm.), Carnathan (USA). Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1.

Kanada: Scrivens - Bieksa, Garrison, Myers, Coburn, Ellis, Gudbranson, Rielly - MacKinnon, B. Schenn, Huberdeau - Read, Turris, Chimera - Kadri, Brouwer, Hodgson - Monahan, Ward, Scheifele - Huberdeau. Trenéři: Dave Tippett.

Finsko: Rinne - Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Lajunen, Marttinen - Lehterä, Kontiola, Pakarinen - Komarov, Jokinen, Haula - Jormakka, Immonen, Palola - Huhtala, T. Sallinen, Salomäki. Trenér: Erkka Westerlund.