MS v hokeji • Skupina B • 16:15, zápas skončil

4:3
Norsko
17. Hemský, 38. Krejčí, 48. Frolík, 65. Hemský
12. M. Olimb, 22. Spets, 51. Holös

Vítejte u online přenosu Aktuálně.cz ze třetího duelu českých hokejistů na MS. Jejich soupeřem bude Norsko

Český tým dnes potřebuje body jako sůl. Po lopotné výhře nad Dány 2:0 a prohře se Švédy 1:4 povinnost velí porazit Nory. Ti v premiéře na MS podlehli Švédům 1:3 a i včera Rusům 2:4. Po utkání se sbornou ale "vikingové" cítí frustraci. Rozhodčí jim totiž neznali zcela regulérní gól na 2:2, což pochopitelně ovlivnilo celý vývoj utkání. Z toho navíc plyne, že Norové nejsou žádní hokejoví nazdárci.

To už ale všichni víme od šampionátu 2010 v Mannheimu. Tam Češi v základní skupině s Nory prohráli 2:3 a zadělali si na problémy co se týče dalšího postupu v turnaji. Nakonec z toho sice bylo zlato, ale určitě nebudou chtít svěřenci trenéra Hadamczika kopírovat cestu za triumfem úplně do detailu.

Do branky dnes zamíří stejně jako s Dány Jakub Kovář. Jeho jmenovec Štěpánek sice nepodal se Švédy nijak špatný výkon, ale trenéři chtějí brankářskou dvojici protočit a až za čas rozhodnout, kdo z nich bude řádnou jedničkou. Na sestavy se ale pojďme podívat detailněji.

Česko: Kovář (Štěpánek) - Mojžíš, Nakládal, Němec, Krajíček, Čáslava, Blaťák - Frolík, Plekanec ("C"), Tenkrát - Michálek, Krejčí, Průcha - Hemský, Nedvěd ("A"), Vondrka - Kašpar, Novotný ("A"), Petružálek.

Norsko: Haugen (Volden) - Trygg, Tollefsen ("C"), Holös, Bonsaksen, Kaunismäki, Solberg, Lökken Östli - Hansen, Skröder, Thoresen ("A") - Spets, Bastiansen ("A"), Olimb M. - Holtet, Röymark, Forsberg - Ask, Martinsen, Olimb K. A. - Kristiansen.

Utkání budou řídit Kanaďan Lewis a Švýcar Reiber, na čarách jim budou pomáhat rozhodčí Dehaen z Francie a Dussureault z Kanady.

Obzvlášť pikatní zápas to bude pro trenéra brankařů Norska, kterým je Čech Petr Jaroš a pošle tak své svěřence proti vlastní zemi.

Češi pro dnešek oblékli červené dresy a Norové bílé. Týmy už jsou na ledě. Jak jistě víte, letos jsou na šampionátu premiérově pouštěny hymny před začátkem utkání. A tak si je teď mužstva vyslechnou.

1.

Utkání začalo.

1.

Tenkrát předvedl dobrý pohyb v útočném pásmu a vymodlil si faul. Česko si zahraje první přesilovou hru.

1.

Ještě drobné problémy s časomírou a početní výhoda českého výběru může začít.

1.

První šanci měl Němec, který si sjel před Haugena. Norský gólman se poprvé předvedl velmi dobře.

2.

Po další české akci Norové vyhazují přes všechny čáry.

3.

Tak ani tato přesilovka nepřinesla první český gól v početní výhodě. Norové jsou kompletní.

3.

Olimbovu střelu Kovář chytil a připsal si také první zásah.

4.

Rychlý protiútok Česka a Nkládalova střela, ovšem mimo.

5.

Průcha postupoval s Krejčím dva na dva. Průcha vzal zakončení na sebe a zakončil bekhendem, střela byla sražena do ochranné sítě.

Petr Průcha bojuje v utkání Česko - Norsko.
Petr Průcha bojuje v utkání Česko - Norsko. | Foto: Reuters
6.

Krejčí s Michálkem v útočném pásmu bojovali o puk. Nakonec ale tuto bitvu vyhráli Norové.

7.

Hemský pleskl jednoho z Norů do obličeje hokejkou a hosté si také zkusí přesilovou hru.

7.

První rána Norů sražena a puk už sviští přes všechny čáry.

8.

Plekanec ztratil hůl a v obranné třetině českého týmu bylo pěkně horko. Norové ale nedokázali procpat kotouč na Kováře. Tenkrát ho nakonec vyvezl z dosahu.

9.

Češi jsou kompletní a Michálek se pokusil překvapit Haugena.

9.

Hemský ovšem opět na trestné lavici. Druhá přesilovka norského výběru.

10.

Čáslava s Blaťákem dobře zapracovali ve vlastním pásmu a posílají puk pryč.

11.

Kašpar hákoval a český tým půjde do tří. tak to je nepříjemné.

11.

A festival českých faulů pokračuje. Tentokrát se provinil Plekanec. Trestná lavice už začíná být českému mužstvu malá.

12.

Norové vedou 1:0. Dlouho Kovář odolával střelám Norů. Hlavně proti Thoresenovi se hodně vytáhl, jenže další dorážku od Mathise Olimba už nepokryl.

Jakub Kovář zasahuje v utkání Česko - Norsko.
Jakub Kovář zasahuje v utkání Česko - Norsko. | Foto: Reuters
12.

Hrát se bude ve čtyřech protože se krátce po úvodní brance provinil jeden z Norů.

13.

Nedvěd se dostal až ke střele, ale netrefil branku.

14.

Krátká přesilovka českého týmu. Plekanec je na ledě.

14.

Tak ani tuto krátkou přesilovku český výběr nevyužije.

15.

Drobné nepřesnosti v útočném pásmu Čechy obírají o větší příležitosti. Teď u puku Norové.

16.

Zápasu chybí tempo, ale i atmosféra, moc diváků na utkání opět není.

17.

Češi vyrovnali na 1:1. Nedvěd ujel s Alešem Hemským v přečíslení dvou na jednoho. Druhý jmenovaný krásně zakončil za přesunujícího se Haugena.

Aleš Hemský střílí gól v zápase proti Norsku.
Aleš Hemský střílí gól v zápase proti Norsku. | Foto: Reuters
18.

Český tým jako by dostal nějaký doping a útočí s větší chutí. Tak snad to bude v tomto duchu pokračovat.

19.

Frolíkovu ránu Haugen dobře viděl, na druhé straně práce i pro Kováře. Vhazovat se bude před českým gólmanem.

19.

Tollefsen to zkoušel hned po vhazování, Kovář ale byl připraven.

20.

Střelec prvního gólu Norů nahazoval puk do brankoviště, Kovář opět bez potíží vyrazil kotouč do rohu.

Skončila první třetina.

Češi nabídli Norům dost přesilovek na to, aby seveřané alespoň jednu z nich využili. Výběr trenéra Hadamczika se pak hodně nadřel na to, aby utkání vyrovnal. Díky Hemskému se to ale povedlo. První třetina každopádně ukázala, že to i přes papírové předpoklady s Nory nebude jednoduché.

21.

Začala druhá třetina.

21.

Frolík se pokusil ze strany překvapit Haugena, to se mu ale nepodařilo.

22.

Norové vedou 2:1. Lars Erik Spets byl před Kovářem úplně sám, také dostal přihrávku a vymetl střelou zápěstím horní růžek. Tak to je ledová sprcha pro český výběr.

Spets skóruje v utkání Norsko - Česko
Spets skóruje v utkání Norsko - Česko | Foto: Reuters
23.

Petružálek nahodil, ale sám proti přesile puk nevybojoval.

24.

Plekancovi přerušil plány na útok ofsajd.

25.

Kdyby Průcha zpracoval dlouhou přihrávku do útočného pásma, mohl jít sám na Haugena. To se bohužel nestalo a na kdyby se nehraje.

26.

Norové dál zlobí u české branky. Ke střele se ale zatím neodhodlali.

26.

Čáslava nahodil do chumlu hráčů před Haugenem. Statný bek dnes slaví jubilejní 150. start v reprezentaci. Radovat se ale zatím nemůže.

27.

Mojžíše na modré zradil materiál. Zlomil hůl a český tým tak přišel o těžce získané pásmo.

28.

Rozehrávka se Česku nedaří. Zakázané uvolnění a vhazování před Kovářem.

29.

Kašpar s Němcem vystrašili Haugena. Ani jeden z pokusů ale nekončí v síti.

30.

Skröder v dobré pozici trefil Kovářovu vyrážečku.

31.

Plekanec vzal odpovědnost na sebe a projel do útočného pásma. K Haugenovi se ale nedostal a Norové mu puk uzmuli.

31.

Český tým se před utkáním dušoval, jak bude často střílet. Ale mnohdy je to právě to, co českým útočným akcím schází.

32.

Nedvěd z úhlu neuspěl. Na druhé straně Kovář přikryl puk po odrazu od zadního mantinelu.

33.

Norové chvíli sevřeli Čechy v jejich obranném pásmu. Puk nakonec skončil mimo hřiště.

34.

Frolík byl dobře rozjetý, Tholesen ho ale vytlačil trochu do strany a střela tak nebyla příliš nebezpečná.

35.

Když už se Češi dostanou do pásma, hrají s pukem po rozích. Odtud ale góly nepadají.

36.

Hansen zakončoval zblízka a Kovářovi puk projel skrz betony a zůstal ležet před brankovou čarou. Nikdo z Norů si toho ale naštěstí nevšim a Kovář puk zalehl.

38.

Češi srovnali na 2:2. David Krejčí si vzpomněl na své výkony v NHL a přesnou a svižnou ranou překonává Haugena.

39.

Rázem vypadá skóre lépe. Cítí to zřejmě i čeští hráči. Norům by mohli po včerejším těžkém zápase s Rusy docházet síly.

40.

Norové už tahali nohy z medu. Blaťák tvrdě vystřelil od modré, Haugen ale ránu pokryl.

40.

Nebezpečně vypadající situace před Kovářem. Čeští beci ale puk odklidili do bezpečí.

40.

Skončila druhá třetina.

Pořád je utkání vyrovnané. Po chybě v obraně si čeští hráči nechali dát druhý gól, až v závěru zlepšil náladu českých fanoušků Krejčí. Čeká nás zřejmě tedy drama až do úplného konce.

41.

42.

Krejčí je zdá se při chuti. Bez míření poslal puk na Haugena z úhlu. Kotouč jen proletěl brankovištěm. Následně nahazoval Blaťák, ale dopadl stejně.

43.

Kovář se musel mít na pozoru. Po akci Norů ale nalezl puk v náručí.

43.

Tollefsen zblokoval střelu Michálka a Norové na druhé straně opět v závaru.

44.

Hemského střela skončila za brankou místo v ní.

45.

Ránu pukem schytal Blaťák a kulhajíc jede střídat.

46.

Michálek přistrčil Nakládalovi, ten si ale neseřídil mířidla a puk je v rohu.

47.

Nepřesnosti ve finální fázi na obou stranách způsobují, že je skóre stále nerozhodné.

48.

Nejprve Frolík a po něm Michálek objeli branku a snažili se rychle zakončit. Haugen se ale překonat neneachal.

48.

Češi vedou 3:2. Plekanec našel před brankou volného Michaela Frolíka, který přes nohy obránce vystřelil a trefil mezírku mezi betony norského gólmana.

49.

Takhle je to veselejší. Češi ve třetí třetině trochu přidali na důrazu u mantinelu a hned je to znát.

50.

Hemského nahození Haugenovi nemohlo nadělat problémy.

51.

Norové vyrovnali na 3:3. Česká obrana byla rozhozená. Kovář vytáhnul střely Thoresena, ale na ránu Jonase Holöse už byl krátký.

52.

Tak to byla rychlá odpověď na český gól. Výsledkem utkání si teď vůbec nemůžeme být jisti.

54.

Michálkova teč těsně minula branku. Stejně tak dopadla rána Průchy.

55.

U Kováře opět hrozil Thoresen. Kovář puk vyrazil a s pomocí spoluhráčů ho dostal do bezpečí.

56.

Michálkova formace se začíná chytat. Právě Michálek se dral s pukem do branky. Místo kotouče ale skončil v brance český útočník.

57.

Hansen jel sám na Kováře. Kličku do bekhendu ale český brankař vystihnul. Klíčový okamžik zápasu!

58.

Hansen znovu motal Čechům hlavu, pak vystřelil, ale mimo.

59.

Thoresen to zkoušel skrz houštinu těl, ale nevyšlo mu to.

60.

Němcovu ránu vytěsnil Haugen vyrážečkou. Utkání směřuje k remíze.

60.

Konec základní hrací doby.

Ve všech třetinách padl jeden gól na každé straně a to znamená, že uvidíme pětiminutové prodloužení. Ať už utkání dopadne jakkoli, tohle je pro český tým ztráta. Naopak Norové se mohou radovat z nějakého toho bodu nadplán.

61.

Začalo prodloužení.

61.

Uvidíme, komu bude lépe vyhovovat hra ve čtyřech. Zatím u puku Češi.

62.

V zajímavé akci se ukázal Frolík. Haugena ale nepřekonal.

63.

Po Mojžíšově dělovce Haugen neměl puk pod kontrolou, rychle zakončit se pokusil Nakládal, ale netrefil se tak, jak by chtěl.

64.

Nedvěd vystřelil přes obránce. Haugen kryje.

65.

Norové vyhazují jen na zakázané uvolnění. Český tým má v prodloužení velký tlak.

65.

Konec prodloužení.

Norové se v prodloužení jen bránili, ale Češi nebyli schopni proměnit žádnou z šancí. Uvidíme nájezdy.

1.

První nájezd jede Aleš Hemský na Haugena. Krásně vymíchal norského gólmana a Češi vedou 1:0.

1.

Skröder puk skrz betony Kováře neprocpal.

2.

Nedvěd vybruslil do strany a trefil jen boční síť.

2.

Thoresenovi Kovář nedovolil zakončit. Roztáhl se na čáře a schoval puk do výstroje.

3.

Krejčí ale střelou zápěstím také neuspěl.

3.

Ask nedal a Češi vítězí 4:3 po nájezdech. Rozhodující gól připsán Aleši Hemskému.

Konec zápasu.

Česko si tedy připsalo druhý bod navíc, ale stejně platí, že v dnešním zápase ztratilo. Doufejme, že ten jeden bod v konečném zúčtování nebude národní tým mrzet.

To je prozatím vše. U dalšího online přenosu, třeba u toho USA - Slovensko, který začíná za pár minut, napočtenou.