Nezvládli jsme začátek, litoval kouč Sparty

Václav Rojík
14. 5. 2007 22:30
Praha - Napínavý duel fotbalistů Sparty s Libercem neměl vítěze a boj o mistrovský titul je i nadále vyrovnaný. Trenéři své týmy po zápase spíše chválili.
Tomáš Řepka diriguje sparťany
Tomáš Řepka diriguje sparťany | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

• Tabulka Gambrinus ligy ZDE

Nepovedený začátek zřejmě stál fotbalisty Sparty možnost jít v honbě za ligovým prvenstvím do rozhodujícího trháku. Zraněními decimovaný Slovan je po remíze stále v jednobodovém závěsu.

"Boj o titul je stále otevřený pro nás, pro Boleslav i pro Slavii. Sparta je ale o bod blíž, " okomentoval vyrovnaný stav na čele tabulky trenér Liberce Vítězslav Lavička.

Jeho tým v závěru sezony sužují zdravotní problémy opor. Poměrně úzký kádr dostal další rány.

"Pro nás to byl zápas statečných srdcí. Jsem spokojen, jak jsme obstáli. Hlavně v defenzivě," pochválil po utkání svůj tým trenér Vítězslav Lavička, jenž musel už v prvním poločasu kvůli zranění střídat obránce Šinglára a špílmachra Hodúra.

• Zápas o titul: Sparta, nebo Liberec?
    Předzápasová analýza odborníků na sportovní sázení z BettingCentra.cz.

Více než poločas jednoho z nejdůležitějších utkání roku tak odehrál i sedmnáctiletý debutant Ján Vlasko.

Bílek: nezvládli jsme začátek

Liberečtí však mohli v samém úvodu zápasu vést i 2:0 a utkání by se zřejmě vyvíjelo jinak.

Nepovedený vstup sparťanů do zápasu potrestal už ve čtvrté minutě Jan Nezmar a o několik okamžiků později spálil další stoprocentní šanci, když osamocen před brankářem Blažkem netrefil ideálně míč.

Trenér Sparty Michal Bílek na tiskové konferenci po zápase s Libercem.
Trenér Sparty Michal Bílek na tiskové konferenci po zápase s Libercem. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Nezvládli jsme začátek. Soupeři jsem zbytečně darovali standardní situace, které vyústily v Nezmarův gól," kritizoval trenér Sparty Michal Bílek.

Sparťané se však po katastrofálním vstupu do utkání zvedli a postupně přebírali iniciativu, což gólově vyjádřil v osmnácté minutě vyrovnávací brankou Matušovič.

První poločas nabídl strhující podívanou, která nenechávala téměř vyprodanou Letnou v klidu.

"Z naší strany to bylo v první půli od vyrovnávacího gólu takřka ideální. Hráli jsme v pohybu, dobře jsme drželi balon. Takhle bychom chtěli hrát pořád," pochvaloval si vydařený úsek zápasu sparťanský kouč.

Liberečtí se však po zranění obránce Šinglára více zatáhli. Střídající Winston Parks byl jediným vysunutým útočníkem. Nezmar se stáhl více do zálohy a Pudil se posunul na kraj obrany.

Po přestávce se však obraz hry změnil. Z pohledného fotbalu se stal urputný boj.

"Potřebovali jsme vycházet ze zajištěné obrany. Více jsme se stáhli do obrany a hra se odvíjela většinou v osobních soubojích," viděl důvody menší atraktivity druhé půle liberecký kouč.

Ten už v té době musel kvůli obnovenému zranění oželet dalšího hráče základní sestavy Ivana Hodúra. Místo něho nasadil před přestávkou do hry trochu překvapivě debutanta Jána Vlaska.

"Potřebovali jsme Ivana Hodúra nahradit podobným typem hráče. Tím Vlasko je, přestože je hodně mladý, má budoucnost," pochválil mladíka trenér Slovanu a dodal: "Mám z něho dobrý pocit. V takhle důležitém utkání to byl pro něho těžký debut."

Sparta má vše ve svých rukou

Sparta měla celý druhý poločas mírně navrch, ale i ona zaostala za výkonem z prvního dějství.

"Spoléhali jsme se moc na Libora Doška, hráči na něho stereotypně nakopávali míče. Měli jsme hru více roztáhnout do stran," stěžoval si trenér Bílek.

Právě Došek měl v závěru utkání na kopačce gól, který mohl rozhodnout možná nejen zápas, ale i celou sezonu. Vytáhlý forvard obešel ležícího gólmana Liberce Hauzra, ale trefil pouze tyč.

Letenští sice nevyhráli, ale i tak se jim mistrovský sen přiblížil. V závěrečných kolech už je čekají soupeři z dolní poloviny tabulky, Olomouc a Most. Pokud dvakrát vyhrají, není co řešit.