Slovácko přehrálo Baník, Pardubice v Jablonci padly po zahozené penaltě

Aktualizováno 26. 11. 2023 17:33
Fotbalisté Slovácka porazili v 16. kole první ligy Ostravu 2:0 a posunuli se na třetí místo neúplné tabulky. Domácí poslal do vedení ve 29. minutě Marek Havlík a v 71. minutě přidal pojistku Rigino Cicilia. Jablonec zdolal Pardubice 2:1.
Radost fotbalistů Slovácka.
Radost fotbalistů Slovácka. | Foto: Reuters

Tým z Uherského Hradiště bodoval ve čtvrtém zápase po sobě, naopak Baník prohrál třetí z posledních čtyř duelů nejvyšší soutěže a je na sedmé příčce.

Od úvodních minut se ve výborné kulise hrál oboustranně pohledný a útočný fotbal s přímočarou snahou o zakončení. První šanci si vytvořili domácí, když Havlík vyslal po levé straně do brejku Jurošku, který v plném sprintu přestřelil Letáčkovu branku.

Baník nezaostával v rychlosti akcí, ani v kombinaci. V 10. minutě se proháčkoval Šín až před Heču, ale nezvládl finální přihrávku. O osm minut později vystihl Tanko špatnou malou domů Doskiho, jenže gólman Heča sebral Tankovi míč přímo z nohy a ubránil čisté konto.

Slovácko reagovalo na mírnou herní převahu hostů v této fázi rychlými kontry a centrovanými míči. Po jednom z nich ostravská obrana nedůsledně míč odkopla jen k Havlíkovi, který z třinácti metrů zakroutil střelu přímo do horního růžku a šestým gólem v ligové sezoně potvrdil pozici nejlepšího týmového střelce.

Hosty inkasovaná branka citelně srazila a závěr poločasu jednoznačně patřil Slovácku. Dvě vyložené domácí šance zahodili Cicilia a Trávník.

V 51. minutě se po dalším rychlém protiútoku dostal do zakončení Petržela, jenže ani on nepřekonal Letáčka. Po následném rohu zachránilo Baník břevno po Reinberkově střele.

Hosté těžko hledali recept, jak vzdorovat nápadité hře domácího mužstva. To se nakonec uklidňujícího druhého gólu dočkalo, když Kadlecův centr z levé strany hlavičkující Cicilia v 71. minutě umístil přesně k tyči. Vytáhlý útočník se v ligovém ročníku trefil podruhé.

V pohodě hrající Slovácko si v závěru bez větších potíží náskok pohlídalo a ostravského soupeře v nejvyšší soutěži porazilo poprvé po třech zápasech.

Neproměněná penalta a dva góly Kratochvíla

Jablonec porazil Pardubice po obratu 2:1. Hosty poslal v souboji sousedů ze spodní části tabulky do vedení ve 12. minutě Tomáš Zlatohlávek, ale v 36. minutě srovnal Miloš Kratochvíl a stejný hráč čtvrthodinu před koncem otočil stav. V nastavení první půle pardubický Kryštof Daněk neproměnil penaltu. Severočeši zvítězili teprve podruhé z posledních osmi vzájemných ligových duelů.

Jablonečtí v nejvyšší soutěži počtvrté za sebou neprohráli a na 12. místě tabulky odskočili soupeři na rozdíl tří bodů. Východočeši v posledních třech kolech utrpěli porážku a na 14. příčce mají tříbodový náskok před posledními Českými Budějovicemi.

Pardubičtí neprohráli poslední dva vzájemné duely a lépe začali i tentokrát. Po signálu z rohu a přízemním centru Hlavatého se sice nabíhajícímu Daňkovi střela nepovedla, ale míč se dostal k volnému Zlatohlávkovi, který zblízka překonal Hanuše. O ofsajd se podle rozhodčích nejednalo. Pardubický útočník si připsal druhý ligový gól.

V 21. minutě mohli domácí srovnat, Alégué ale po Čanturišviliho přihrávce zblízka vypálil jen do tyče. Na opačné straně pak měl obrovskou šanci na zvýšení náskoku hostující Daněk, sám před Hanušem však vystřelil nedůrazně po zemi a neuspěl ani dorážející Patrák.

Domácí stupňovali tlak a v 36. minutě srovnali. Rozhodčí Volek po souboji Patráka s Kratochvílem k nevoli Severočechů penaltu nenařídil, ale po následném odvráceném přímém kopu už favorit srovnal. Na Černákův centr si naskočil Kratochvíl a zády k brance hlavou prodloužil míč do sítě. Dnešní jablonecký kapitán zaznamenal 15. gól v ligové kariéře.

Severočeši pokračovali v náporu a málem záhy otočili stav. Pleštil však po velkém závaru napálil jen břevno a Černákovu ránu k tyči vyrazil Budinský. Hosté se před pauzou prakticky jen bránili, přesto mohli jít v poločase do kabin s náskokem. Po zákroku Kratochvíla na Ortize nařídil sudí Volek v nastavení úvodního dějství penaltu, Daněk však pokutový kop zahrál špatně a nechal vyniknout Hanuše.

Jablonečtí si přenesli tlak i do úvodu druhé půle. V 50. minutě Hurtado vystihl na dlouhou nohu míč při snaze gólmana Budinského o rozehrávku a z rohu vápna trefil opuštěnou branku, sudí Volek však k velké nevoli domácích posoudil situaci jako nedovolenou a kolumbijskému obránci udělil žlutou kartu.

Za chvíli Alégué po brejku vystřelil kousek mimo a v 72. minutě se neprosadil ani Černák, jenž zblízka ztroskotal na Budinském. Za tři minuty už aktivnější domácí dotlačili míč podruhé do sítě. Po nakrátko rozehrané standardce ze strany Budinský vytáhl Černákovu ránu i dvě Štěpánkovy dorážky, ale důrazný Kratochvíl už zblízka protlačil balon za čáru.

Dva góly v jednom ligovém utkání dokázal domácí záložník vstřelit podruhé v kariéře. Na hattrick ale pomýšlet nemohl, neboť se při hlavičce nepříjemně narazil o tyč a o pět minut později přenechal místo Hübschmanovi, který si připsal 350. start v české nejvyšší soutěži.

Jablonečtí měli několik výrazných šancí na pojištění náskoku. Budinský však v 80. minutě vychytal Martince a v závěru uspěl i proti velkým možnostem střídajících Jovoviče s Houskou. Domácí i tak už tři body s přehledem udrželi.

16. kolo první fotbalové ligy:

1. FC Slovácko - Baník Ostrava 2:0 (1:0)

Branky: 29. Havlík, 71. Cicilia. Rozhodčí: Černý - Caletka, Antoníček - Adámková (video). ŽK: Cicilia (Slovácko). Diváci: 6632.

Sestavy:

Slovácko: Heča - Reinberk, Daníček, Kadlec, Doski (74. Holzer) - Trávník (82. Hofmann), Valenta - Petržela (63. Sinjavskij), Havlík, P. Juroška (74. Kalabiška) - Cicilia (82. Vecheta). Trenér: Svědík.

Ostrava: Letáček - Ndefe (72. Kaloč), Frydrych, Pojezný, Kpozo - Boula, Rigo (72. J. Juroška) - Buchta (82. Madleňák), Kubala, Šín (61. Klíma) - Tanko (72. Almási). Trenér: Hapal.

FK Jablonec - FK Pardubice 2:1 (1:1)

Branky: 36. a 75. Kratochvíl - 12. Zlatohlávek. Rozhodčí: Volek - Paták, Dohnálek - Zelinka (video). ŽK: Hurtado, Látal (trenér) - Patrák, Ortiz, Solil. Diváci: 1411.

Sestavy:

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Tekijaški, Hurtado - Pleštil (65. Jovovič), Kratochvíl (80. Hübschman), Martinec, Čanturišvili - Černák - Krulich (65. Houska), Alégué (90.+2 Slávik). Trenér: Látal.

Pardubice: Budinský - Mareš, Halinský, Ortiz, Tischler - Vacek (84. Donát) - Daněk (84. Černý), Hlavatý, Solil, Patrák (77. Pikul) - Zlatohlávek (77. Mukwelle). Trenér: Kováč.