Hrdina Souček. V závěru rozhodl o výhře West Hamu v Burnley, hrál také Coufal

Aktualizováno 25. 11. 2023 23:09
Reprezentační záložník Tomáš Souček ve 13. kole anglické ligy rozhodl gólem v nastavení o výhře fotbalistů West Hamu 2:1 na hřišti Burnley. Celý zápas odehrál i jeho spoluhráč Vladimír Coufal. Manchester City v přímém souboji o první příčku remizoval doma 1:1 s Liverpoolem.
Tomáš Souček slaví vítězný gól West Hamu na hřišti Burnley.
Tomáš Souček slaví vítězný gól West Hamu na hřišti Burnley. | Foto: Reuters

Zaváhání obou týmů využil večer Arsenal a po vítězství 1:0 v londýnském derby nad Brentfordem se posunul do čela tabulky o bod před "Citizens".

West Ham po Rodriguezově penaltě ještě v 86. minutě prohrával, v závěru ale předvedl velký obrat. U obou gólů byl záložník Kudus, jehož centr si nejprve srazil do vlastní sítě O'Shea a v první minutě nastaveného času zužitkoval další nabídku ghanského fotbalisty na zadní tyči Souček. Kapitán národního týmu dal čtvrtý ligový gól v sezoně a navázal na vítěznou trefu z minulého kola proti Nottinghamu. V součtu s reprezentací se trefil ve čtvrtém soutěžním utkání v řadě.

"Mám radost, že dávám důležité góly za klub i reprezentaci. Navíc jsme postoupili na Euro, což nebylo snadné, byli jsme pod velkým tlakem. Musím pořád tvrdě pracovat a zkusit na to navázat i v dalších zápasech," řekl Souček klubovému webu.

"Kladiváři" jsou stále devátí. Burnley nebodovalo pošesté za sebou a zůstává poslední.

Manchester City poslal do vedení v 27. minutě křižnou střelou kanonýr Haaland. Třiadvacetiletý Nor dal ve 48. zápase 50. gól v Premier League a dosáhl tohoto milníku o 17 utkání dřív než dosavadní rekordman Andy Cole. Se 14 trefami si navíc upevnil vedení v tabulce střelců.

Domácí měli ve druhém poločase několik šancí na zvýšení náskoku, nakonec ale udeřil z ojedinělé příležitosti Liverpool. Salah našel na hranici vápna Alexandera-Arnolda a ten podobnou střelou jako Haaland poslal míč přesně ke vzdálenější tyči.

"Citizens" ztratili v lize podruhé za sebou, před reprezentační pauzou remizovali 4:4 na hřišti Chelsea. "Reds" prodloužili ligovou sérii bez porážky na pět zápasů a jsou nadále jen o bod za obhájci titulu.

Před oba celky se posunul Arsenal, o jehož triumfu rozhodl až v 88. minutě hlavou Havertz. "Kanonýři" zvítězili venku po dvou utkáních a Brentford zdolali v součtu s pohárem podruhé v sezoně.

Newcastle doma zvládl pátý ligový duel v řadě, tentokrát si poradil 4:1 s Chelsea. Na Isakovu trefu ze 13. minuty ještě odpověděl z přímého kopu Sterling, po změně stran už ale "Straky" dominovaly. V 60. minutě se prosadil hlavou kapitán Lascelles, záhy využil velké chyby zkušeného stopera Silvy jiný Brazilec Joelinton a v závěru pojistil výsledek Gordon. Newcastle je šestý, Chelsea desátá.

Jen o bod zpět za Newcastlem je sedmý Brighton, který vyhrál 3:2 v Nottinghamu. Dvakrát se prosadil útočník Joao Pedro. "Racci" udrželi vedení navzdory oslabení, v němž hráli od 73. minuty po Dunkově vyloučení. Brighton skóroval i inkasoval v posledních 17 ligových utkáních, stejnou sérii měl naposledy Manchester United v sezoně 1959/60.

Anglická fotbalová liga - 13. kolo:

Manchester City - Liverpool 1:1 (27. Haaland - 80. Alexander-Arnold), Burnley - West Ham 1:2 (49. Rodriguez z pen. - 86. vlastní O'Shea, 90.+1 Souček), Luton - Crystal Palace 2:1 (72. Mengi, 84. Brown - 75. Olise), Newcastle - Chelsea 4:1 (13. Isak, 60. Lascelles, 61. Joelinton, 83. Gordon - 23. Sterling), Nottingham - Brighton 2:3 (3. Elanga, 76. Gibbs-White z pen. - 45.+4 a 58. z pen. Joao Pedro, 26. Ferguson), Sheffield United - Bournemouth 1:3 (90.+7 McBurnie - 12. a 51. Tavernier, 45.+3 Kluivert), Brentford - Arsenal 0:1 (88. Havertz).

20. Burnley 13 1 1 11 10:32 4

Poznámka: Everton přišel o 10 bodů jako trest za porušení finančních pravidel.

Bundesliga

Fotbalisté Leverkusenu v německé lize zvítězili 3:0 v Brémách a také po 12. kole povedou tabulku o dva body před Bayernem Mnichov. Závěr zápasu odehrál za lídra soutěže reprezentační útočník Adam Hložek. Brankář Jiří Pavlenka se po zranění vrátil do nominace Werderu, stejně jako na druhé straně Matěj Kovář ale sledoval utkání z lavičky náhradníků.

Křídelník Václav Černý pomohl Wolfsburgu k triumfu 2:1 nad Lipskem. Mönchengladbach se střídajícím útočníkem Tomášem Čvančarou neudržel dvougólové vedení a prohrál 2:4 v Dortmundu.

Leverkusen potvrdil formu a uspěl ve 13. soutěžním duelu v řadě. V Brémách skórovali Frimpong, Grimaldo a vlastní gól si vstřelil Deman. Hložek přišel na hřiště v 81. minutě za rozhodnutého stavu, další český reprezentant Schick po doléčení zranění ještě v nominaci chyběl.

Svěřenci kouče Xabiho Alonsa, jenž dnes slaví 42. narozeniny, jako první bundesligový tým skórovali minimálně dvakrát ve všech úvodních 12 kolech ročníku. Bayer z 18 soutěžních zápasů v sezoně vyhrál 17 a jen jednou remizoval.

Černý nastoupil v základní sestavě Wolfsburgu a byl na hřišti i v 66. minutě při vítězné brance Rogéria. "Vlci" navázali na říjnový triumf nad Lipskem v Německém poháru a posunuli se na osmou příčku, jejich dnešní soupeři jsou pátí.

Čtvrtý je Dortmund, který po gólech Reitze a Koného prohrával v 28. minutě o dvě branky. Ještě do pauzy se ale postarali o bleskový obrat Sabitzer, Füllkrug a Bynoe-Gittens. Na začátku druhé půle se dostal do hry Čvančara, na trefu z minulého kola ale nenavázal. Naopak v nastavení přidal pojistku Malen.

Union Berlín v prvním utkání po odvolání kouče Fischera uhrál doma remízu 1:1 s Augsburgem, na jehož lavičce byl i náhradní brankář Tomáš Koubek. Naopak domácí záložník Alex Král v nominaci chyběl. Union bodoval v lize po osmi zápasech a je předposlední, Augsburg drží 10. příčku.

Stuttgart zvítězil 2:1 ve Frankfurtu a drží se na třetí příčce. Dvakrát se prosadil útočník Undav, jenž dal sedm gólů ve svých úvodních devíti bundesligových startech, čímž vyrovnal klubový rekord. Opět zastoupil druhého nejlepšího střelce soutěže Guirassyho, který se po zranění postupně vrací do sestavy a dnes nastoupil na závěrečnou půlhodinu.

Německá fotbalová liga - 12. kolo:

Brémy - Leverkusen 0:3 (9. vlastní Deman, 43. Frimpong, 76. Grimaldo), Dortmund - Mönchengladbach 4:2 (30. Sabitzer, 32. Füllkrug, 45. Bynoe-Gittens, 90.+7 Malen - 13. Reitz, 28. Koné), Freiburg - Darmstadt 1:1 (35. Höler - 18. Honsak), Union Berlín - Augsburg 1:1 (88. Volland - 39. Demirovič z pen.), Wolfsburg - Lipsko 2:1 (9. Wind, 67. Rogério - 52. Poulsen), Eintracht Frankfurt - Stuttgart 1:2 (26. vlastní Anton - 2. a 45.+1 Undav).

La Liga

Fotbalisté Barcelony ve 14. kole španělské ligy remizovali 1:1 na hřišti osmého Vallecana. Obhájcům titulu zachránil alespoň bod vlastní gól z 83. minuty, který si vstřelil obránce Florian Lejeune. Katalánci se propadli na čtvrté místo o skóre za Atlético Madrid, které doma zdolalo 1:0 Mallorcu.

Vallecano vedlo od 39. minuty, kdy López otevřel skóre prudkou střelou z 25 metrů. V závěru ale Lejeune při snaze odkopnout Raphinhův centr poslal míč do vlastní sítě. Barcelona neporazila neoblíbeného soupeře popáté v řadě.

Atlético potvrdilo stoprocentní domácí bilanci, v aktuální sezoně vyhrálo všech sedm ligových duelů před svými fanoušky. Jediným střelcem utkání se sedmnáctou Mallorcou byl útočník Griezmann, s devíti trefami druhý nejlepší střelec soutěže. Francouzský reprezentant v 64. minutě zužitkoval hlavou Hermosův centr z levé strany. Kapitán Atlética Koke oslavil vítězstvím rekordní 600. soutěžní start za klub.

Španělská fotbalová liga - 14. kolo:

Vallecano - FC Barcelona 1:1 (39. López - 83. vlastní Lejeune), Valencie - Celta Vigo 0:0, Getafe - Almería 2:1 (33. Greenwood, 45. Mayoral - 7. Ramazani), Atlético Madrid - Mallorca 1:0 (64. Griezmann).

Serie A

Fotbalisté Neapole při obnovené premiéře kouče Waltera Mazzarriho zvítězili v italské lize 2:1 v Bergamu. Záložník Fiorentiny Antonín Barák přihlížel jen z lavičky náhradníků porážce svého týmu 0:1 na hřišti AC Milán. Poslední Salernitana se ve 13. kole dočkala prvního vítězství, když doma nečekaně zdolala 2:1 Lazio Řím.

V Neapoli před reprezentační přestávkou skončil trenér Garcia a nahradil ho Mazzarri, jenž "Partenopei" vedl už v letech 2009 až 2013. A návrat na lavičku zkušenému italskému kouči vyšel. V 43. minutě se prosadil hlavou Kvaracchelija, a ačkoliv po změně stran vyrovnal rovněž ze vzduchu Lookman, v 79. minutě rozhodl po chybě v domácí rozehrávce střídající Elmas.

Obhájci titulu si poradili s Bergamem počtvrté za sebou, přesto zůstávají čtvrtí. Třetí místo uhájil AC Milán, kterému zařídil plný bodový zisk ze zápasu s Fiorentinou proměněnou penaltou Hernández. V 83. minutě se dostal do hry domácí útočník Francesco Camarda a ve věku 15 let a 260 dní se stal nejmladším hráčem historie Serie A. Dosavadní rekord Wisdoma Ameye překonal o 14 dní.

Lazio na hřišti Salernitany vedlo od 43. minuty, kdy otevřel skóre z penalty Immobile a jako první hráč v historii italské ligy vstřelil 100. venkovní gól. Domácí, kteří dosud bodovali jen díky pěti remízám, vyrovnali deset minut po přestávce. Z dorážky se prosadil Kastanos. V 66. minutě pak rozhodl bývalý hráč Lazia Candreva střelou z velké dálky doprostřed branky, na kterou gólman Provedel nedokázal zareagovat.

Italská fotbalová liga - 13. kolo:

Salernitana - Lazio Řím 2:1 (55. Kastanos, 66. Candreva - 43. Immobile z pen.), Bergamo - Neapol 1:2 (53. Lookman - 44. Kvaracchelija, 79. Elmas), AC Milán - Fiorentina 1:0 (45.+2 Hernández z pen.).

1. Inter Milán 12 10 1 1 29:6 31
2. Juventus Turín 12 9 2 1 19:7 29
3. AC Milán 13 8 2 3 21:14 26
4. Neapol 13 7 3 3 26:14 24
5. Bergamo 13 6 2 5 21:13 20
6. Fiorentina 13 6 2 5 20:17 20
7. AS Řím 12 5 3 4 22:14 18
8. Boloňa 12 4 6 2 13:10 18