43 je jen číslo, 68 legenda! Jágr poslal Čechy do semifinále

Češi odčarovali Rinneho, Jágr vedl jejich vozovou hradbu
Českým hrdinou číslo jedna byl Jaromír Jágr, který duel rozhodl v 56. minutě svým druhým gólem v zápase
Dvakrát se mezi střelce zapsal i Jan Kovář.
Klíčový duel turnaje o postup do bojů o medaile byl na začátku velkou taktickou bitvou.
Oba celky se soustředily na pozornou obranu a brankáři Pavelec a Rinne moc práce neměli
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
Aktualizováno 14. 5. 2015 22:49
Přestřelku s Finskem zrežíroval Jágr, Češi si zahrají proti Kanadě semifinále.

Praha - Celý národ vzývá hokejového boha. Jaromír Jágr dvěma góly a fantastickým výkonem posunul český národní tým do semifinále domácího mistrovství světa.

"Ty góly byly víceméně náhoda. Myslím, že jsme byli lepší, kdybychom prohráli, byla by to velká škoda. Když jsme bruslili a byli aktivní, tak jsme je podle mne přehrávali," řekl ke svému výkonu třiačtyřicetiletý Jágr.

Další dvě branky přidal Jan Kovář a Češi ve čtvrtfinále před vyprodanou O2 arenou porazili Finsko 5:3. O finále se Růžičkův výběr utká s nejsilnějším možným soupeřem, tedy Kanadou.

Jágrův vítězný gól si prohlédněte zde:

Jágr vyslyšel přání fanoušků

„Nechci, aby to bylo jen o mně,“ zopakoval během šampionátu několikrát hvězdný kladenský rodák. V průběhu třetí třetiny několik desítek vteřin burácelo vyprodanou O2 arenou „Jááááárda Jááááagr“! A ten své fanoušky nezklamal, v 56. minutě výjezdem zpoza branky a přesným zakončením pod Rinneho ruku rozhodl čtvrtfinálový duel s nepříjemnými Finy.

Ti tak dostali na šampionátu pět branek v prvním i posledním svém vystoupení. Mezitím v šesti duelech inkasovali jen čtyřikrát a gólmana Rinneho mnozí označovali už nyní za nejlepšího brankáře turnaje. Jenže Češi na něj našli recept už po šesti minutách, konkrétně Jan Kovář rychlým švihem zápěstí.

Finové v úvodním dějství téměř nevylezli z obranné ulity, když se jim to ale povedlo, tak v 18. minutě po závaru před Pavelcem vyrovnal šťastnou dorážkou Ruutu. A neméně šťastně dostal Finy do vedení ve 24. minutě Jokinen, který svoji dorážku opřel o tělo padajícího Koláře.

Finové se potopili sami nervozitou

Jenže jindy chladné Seveřany zradila jejich hlava. Po polovině zápasu šel na trestnou lavici za zbytečný faul Salmela. V následné přesilovce udržel Nakládal v hraniční situaci na modré kotouč, předložil ho Voráčkovi, který jej poslal na Jágra, a ten si poradil s ležícím Rinnem – 2:2.

Rozhození Finové se pokusili porvat ještě před rozehráním, následně neustál psychicky tlak do českého brankoviště Kontiola, zbytečně krosčekoval bránícího Jordána a musel ven. A Češi v přesilovce opět trestali. Tentokrát Jágr na finského brankáře nevyzrál, dokázal ale posunout kotouč do strany a Kovář jej propálil do sítě – 3:2.

Jágr věří i ve vítězství nad Kanadou

Soupeř ale nesložil zbraně. V 45. minutě chyboval v rozehrávce Kovář a Jokinen našel před brankou osamoceného Barkova a ten propálil Pavelce – 3:3. Jenže poté si vzalo hlavní slovo číslo „68“ a svým šestým gólem na turnaji poslalo Čechy do semifinále. Mimochodem – nikdy jich na jednom světovém šampionátu nevstřelil více.

Vítězství Čechů před bouřící arénou pak potvrdil střelou do prázdné branky Sobotka. V sobotním odpoledním boji o postup do finále čeká na Růžičkovu partu rozjetý kanadský výběr. "Musíme už na ně začít pomalu myslet. Hrají tady skvěle, někdo je tu ale už musí porazit. A já věřím, že to můžeme být my," dodal na závěr bojovně naladěný Jágr.

My vám tento souboj pochopitelně nabídneme také v podrobné on-line reportáži ZDE!

Mistrovství světa v hokeji - čtvrtfinále (Praha):

ČR - Finsko 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 9. Jan Kovář (Erat, Klepiš), 34. Jágr (Voráček, Nakládal), 36. Jan Kovář (Jágr, Voráček), 55. Jágr, 60. Sobotka - 18. T. Ruutu (Kontiola, Lepistö), 24. J. Jokinen (Lepistö, Donskoi), 45. Barkov (J. Jokinen). Rozhodčí: Olenin, Gofman - Lazarev (všichni Rus.), McIntyre (USA). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 17.383 (vyprodáno).

ČR: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík - Voráček, Sobotka, Klepiš - Jágr, Novotný, Červenka - Erat, Jan Kovář, Vondrka - Simon, Koukal, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Finsko: Rinne - Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä - Louhivaara, Kontiola, T. Ruutu - Barkov, J. Jokinen, Donskoi - Pihlström, Immonen, Komarov - Aaltonen, Kemppainen, Pesonen. Trenér: Kari Jalonen.