Aleš Vávra Aleš Vávra
20. 5. 2012 17:02
Čeští hokejisté získali třetí medaili během tří let
Radost českých hokejistů. Zdolali Finsko a obhájili bronzové medaile.
Radost českých hokejistů. Zdolali Finsko a obhájili bronzové medaile. | Foto: Reuters

Helsinky - Třetí cenný kov ze světového šampionátu v řadě vybojovali čeští hokejisté. Národní tým po zlatu z Německa a bronzu z Bratislavy obhájil v Helsinkách třetí místo. V souboji o bronz Češi přehráli poměrem 3:2 domácí Finsko, které po loňském triumfu tentokrát zůstalo bez medaile.

Češi získali jednadvacátý bronz v historii světových šampionátů.

„Je to pěkné, ale byla to neskutečná dřina. Dostali jsme se trochu pod tlak ve třetí třetině, ale zaplaťpánbůh jsme to uhráli. Jsem za to strašně rád,“ uvedl v televizním rozhovoru brankář Jakub Štěpánek, který vybojoval svou třetí medaili z MS.

"Chtěli jsme do finále, ale kdyby nám před MS někdo řekl, že budeme mít bronz, určitě bychom to brali," přidal se kapitán Tomáš Plekanec.

Kouč Čechů Alois Hadamczik postavil do branky Jakuba Štěpánka a musel se obejít bez elitních útočníků Martina Erata a Milana Michálka, jež do hry nepustilo zranění. Poprvé od zápasu proti Rusku se naopak do sestavy vrátil Lukáš Kašpar.

Ofenzivní festival vyšperkovali Hemský s Krejčím

První třetina nabídla parádní ofenzivní galapředstavení. Útoky se rychle střídaly na obou stranách a šance nebyla nouze. První příležitost měl Fin Kapanen, jehož střelu ale pokryl český brankář. Češi odpověděli šancí kapitán Plekance.

Ve 13. minutě poprvé udeřilo. V početní výhodě nahodil puk před branku obránce Krajíček a kotouč se od brusle Petra Průchy odrazil do sítě.

Finský výběr vyrovnal po čtyřech minutách. Mika Pyörala na modré čáře oklamal Krajíčka a trefil přesně mezeru mezi betony Štěpánka.

Jenže Češi si vzali náskok zpět bleskovým způsobem. Neuplynulo ani třicet vteřin, když Jiří Novotný objel finskou branku a bekhendem z úhlu překvapil Vehanena.

První třetinu český tým dohrál ve velkém stylu. A v poslední minutě se znovu trefil. V podstatě exhibiční útočnou akci předvedli David Krejčí s Alešem Hemským. Čeští hračičkové si dvakrát vyměnili puk a útočník Bostonu zakončoval do odkryté klece.

Tempo opadlo, Češi hájili náskok

Ve druhé třetině vysoké tempo utkání výrazně opadlo. Český tým se více než na útočení soustředil na hlídání dvougólového náskoku. Finové se více tlačili dopředu, ovšem velkou šanci si nevypracovali. Naopak zvýšit mohl David Krejčí, který po přihrávce Průchy mohl střílet do prázdné branky, puk mu však v poslední chvíli odskočil z hole.

V podobném duchu se pokračovalo i ve třetí třetině. Suomi byli aktivnější, jenže chyběl jim důraz před brankou. Ve 47. minutě předvedl famózní zákrok Štěpánek, před nímž se zjevil osamocený Pihlström. Český brankář finesu útočníka přečetl a stoprocentní šanci zmařil. Vzápětí se u mantinelu popral Nakládal s nevhodně dorážejícím Kontiolou.

Drtivý nápor Finů vyrovnáním neskončil

Právě Nakládal pak situaci Čechům zkomplikoval. Na trestnou lavici totiž po chvíli putoval znovu a Finové v přesilovce snížili. Sám před Štěpánkem se ocitl Jussi Jokinen a zamířil přesně pod horní tyčku.

Domácí vrhli všechny síly do útoku a v další přesilovce měli drtivý tlak. Několik dorážek finských vos z bezprostřední blízkosti ovšem pochytal výborný Štěpánek.

V posledních pěti minutách se český tým prakticky nedostal ze své třetiny a jen s velkým štěstím neinkasoval při dalším oslabení po dalším faulu Nakládala. Nakonec ale obrana Čechů odolala a po závěrečné siréně vytryskla proudem česká radost.

Utkání o 3. místo na mistrovství světa v Helsinkách:

Finsko - Česká republika 2:3 (1:3, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 17. Pyörälä (Immonen, Järvinen), 50. J. Jokinen (Mäenpää, M. Koivu) - 13. Průcha (Krajíček, Hemský), 18. Novotný (Kašpar), 20. Krejčí (Hemský). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Kurmann (Švýc.) - Šeljanin (Rus.), Valach (SR). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 12.879.

Finsko: Vehanen - Hietanen, Mäenpää, Kukkonen, Jaakola, Niskala, Salmela, Väänänen, Järvinen - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Joensuu, Kontiola, Pihlström - Kiiskinen, N. Kapanen, Komarov - Immonen, Pyörälä, Mikael Granlund. Trenér: Jukka Jalonen, Petri Matikainen a Pasi Nurminen.

Česká republika: Štěpánek - Nakládal, Němec, Čáslava, Krejčík, Krajíček, Mojžíš, Blaťák - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Hemský, Krejčí, Průcha - Vondrka, P. Nedvěd, Koukal - Petružálek, Novotný, Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.