Živě: V Pekingu je malý kus Tibetu. Ale bez Tibeťanů

Martin Novák Martin Novák
11. 8. 2008 14:25
Téma Tibet v dějišti olympiády není oblíbené
Buddha uvnitř tibetského chrámu.
Buddha uvnitř tibetského chrámu. | Foto: Martin Novák

Peking /Od našeho zvláštního zpravodaje/ - Je to tibetský chrám, ale vlajky Tibetu ani fotografie dalajlámy tady nenajdete.

Ba ani Tibeťany.

Buddhistický chrám Jenhong je nepatrným tibetským ostrovem v Pekingu. Malým Tibetem uprostřed čínské metropole.

Ve třech sálech za sebou se věřící buddhisté modlí před sochami Buddhy. Zvenku je hlídá policejní ochranka, uvnitř na dohlížejí mniši, oblečení v černých kalhotách a rudých košilích.

Jakékoliv zmínky o Tibetu, nemluvě už o dalajlámovi, tady ale slyší neradi.

"Jakou spojitost má tenhle chrám s Tibetem? Žádnou," odpovídá jeden z mnichů. Viditelně vyděšen tím, že ho někdo z cizinců oslovil s takovou otázkou.

Kontrast chrámu s pekingskými paneláky v pozadí.
Kontrast chrámu s pekingskými paneláky v pozadí. | Foto: Martin Novák

Přistupuje k nám žena s kartičkou průvodce. "Jsou to novináři, jsou to novináři," šeptá mnich. Jeho slova mi později přeloží můj tlumočník.

Mnich se stává téměř nekomunikativním a chce rozhovor co nejrychleji ukončit. "Jestli jsou tady nějaká opatření kvůli olympiádě? O žádných nevím. Není mi to známo," odpovídá a odchází zalévat vodou betonovou podlahu sálu.

Je těžké říci, kým tento mladík doopravdy je. Na podobných místech bývají jen vládou prověření lidé.

Absolutní ticho

Tibet je v Pekingu ožehavé téma. Svět Čínu kritizuje za její zacházení s Tibeťany, kterým hrozí vězení i za přechovávání fotografie dalajlámy.

Protibetské organizace a tibetský exil vyzývají k bojkotu her nebo alespoň k vyjádření solidarity s Tibetem. Mnozí Číňané mají pocit, že Tibeťané jim chtějí olympiádu zkazit.

Cokoliv spojeného s Tibetem je hlídáno a cenzurováno. Včetně internetových stránek.

Foto: Martin Novák

A koneckonců i samotný chrám, založený už v 18.století. Jedna z místních průvodkyň říká, že tady pracuje asi sto mnichů. Z toho Tibeťanů je ale tak desetina. Většinu tvoří Mongolové ze severní Číny.

"Ano, tento chrám je tibetský. Nápisy jsou v tibetštině," přiznává ovšem průvodkyně na rozdíl od mnicha.

Vláda se snaží "tibetskou problematiku" před olympiádou vytěsnit pokud možno co nejdál.

Podle oficiálního tibetského deníku Tibet Daily dostaly policie a armáda v Tibetu rozkaz, aby tam v době olympiády zaručily "absolutní bezpečnost."

Policejní hlídky před některými budovami jsou zdvojnásobeny a posíleny jsou i kontroly na hranicích provincie směrem do východní Číny.

Foto: Martin Novák

"Musí být zajištěna absolutní bezpečnost bez jediného pochybení," napsal oficiální list.

Kdo první prolomí mlčení

Někteří sportovci nicméně avizují, že během her možná vystoupí veřejně s protestem proti porušování lidských práv v Tibetu.

Například australský cyklista Cadel Evans nebo německá skokanka o tyči Anna Battkeová.

I jim zřejmě směřoval minulý týden na tiskové konferenci svá slova čínský prezident Chu Ťin-tchao: "Netahejte politiku na olympiádu."

Někteří zahraniční aktivisté už se pokusili vytáhnout ve městě tibetské vlajky a transparenty. U olympijského stadiónu i na náměstí Tchien-an-men. Policie ale jejich akce bleskovým zásahem ukončila.

Bojovně se vyjádřil místní armádní deník: "Západní protičínské síly udělají vše pro to, aby olmypiádu zmařili."

 

Právě se děje

Další zprávy