Souček ukončil čekání na gól, Manchester City vede Premier League

Aktualizováno 11. 5. 2024 23:04
Tomáš Souček pomohl gólem k výhře fotbalistů West Hamu United nad Lutonem 3:1. Soupeř doprovodí do druhé anglické ligy Burnley a Sheffield United.

Premier League

Tomáš Souček pomohl gólem k výhře West Hamu nad Lutonem 3:1, porážka soupeře definitivně odsoudila k sestupu. Spolu s ním Premier League opouštějí i další dva nováčci Burnley a Sheffield United.

Hráči Manchesteru City zvítězili na hřišti Fulhamu 4:0 a přinejmenším do neděle se vyhoupli do čela tabulky anglické ligy.

O sestupu Sheffieldu se rozhodlo už dříve, další dva ohrožené týmy však ještě přiživily naději na záchranu. když v dnešních zápasech vedly.

Luton se snažil využít slabší formy West Hamu, který byl už čtyři kola bez vítězství. Náskok ale neudržel a do druhé ligy mu pomohl i povedený Součkův gól. Kapitán české reprezentace se v lize trefil v této sezoně pošesté, ale poprvé po dlouhém půstu, který trval od začátku března.

Největší zásluhu na výhře Manchesteru city měl chorvatský obránce Joško Gvardiol, autor dvou branek. Pokud Arsenal v neděli nevyhraje na stadionu Manchesteru United, mohou svěřenci Pepa Guardioly slavit obhajobu titulu už v úterý po úspěšné dohrávce na půdě Tottenhamu.

Citizens zdolali Fulham pošestnácté v řadě, což je nejdelší série ze všech vzájemných zápasů v Premier League. K vítězství nad londýnským klubem vykročili už ve 13. minutě, kdy Gvardiol zakončil povedenou narážečku s De Bruynem. Sedmou ligovou výhru v řadě pak pojistil Foden.

Gvardiol potvrdil, že je v poslední době obávaným střelcem. Na začátku dubna se proti Realu Madrid v Lize mistrů trefil poprvé od loňského příchodu z Lipska, od té doby už stihl další čtyři branky.

V nastavení si domácí Diop vysloužil červenou kartu za faul v šestnáctce na Álvareze a sám faulovaný Argentinec nařízenou penaltu proměnil.

Tottenham po čtyřech ligových porážkách v řadě porazil Burnley 2:1. přestože inkasoval jako první. Nad tímto soupeřem vyhrál v sezoně už potřetí a alespoň trochu zvýšil naději na čtvrté místo a tím na účast v Lize mistrů.

Na Aston Villu ztrácí čtyři body a musí doufat, že konkurent v závěru soutěže ještě klopýtne.

Everton porazil Sheffield, postaral se o to Belgičan Doucoure. Doma vyhrál posledních pět zápasů s nulou na kontě inkasovaných branek.

Sestupující Sheffield 101 obdrženými góly překonal negativní rekord, který od roku 1994 držel Swindon, když tehdy inkasoval rovnou stovku.

Newcastle si na podzim zahrál v Lize mistrů, teď na sedmém místě usiluje alespoň o Konferenční ligu, ale domácí remízou s Brightonem si cestu dost zkomplikoval. K vítězství měl blízko, ale Gordonův gól pět minut před koncem zrušil videorozhodčí pro ofsajd.

Bodově se na Newcastle dotáhla Chelsea, když v Nottinghamu vybojovala třetí výhru v řadě. Domácí už před večerním zápasem věděli, že se navzdory odpočtu čtyř bodů v lize udrží.

Možná i proto hráli proti favoritovi bez stresu a ještě deset minut před koncem vedli 2:1. Londýnský klub však dvěma slepenými góly v rozpětí tří minut výsledek otočil.

Fotbalisty Crystal Palace zastihl závěr sezony ve výborné formě, z posledních šesti kol vytěžili 16 bodů. Úspěšnou sérii protáhli i na hřišti Wolverhamptonu.

Základ k výhře 3:1 v rozpětí tří minut položila francouzská dvojice Olise a Mateta. Jejich krajan Ahamada byl sice v závěru vyloučen, ale to už vítězství neohrozilo.

Anglická fotbalová liga - 37. kolo:

Fulham - Manchester City 0:4 (13. a 71. Gvardiol, 59. Foden, 90.+7 Álvarez z pen.), Everton - Sheffield United 1:0 (31. Doucoure), Wolverhampton - Crystal Palace 1:3 (68. Cunha - 26. Olise, 29. Mateta, 73. Eze), Bournemouth - Brentford 1:2 (90. Solanke - 87. Mbeumo, 90.+5 Wissa), Newcastle - Brighton 1:1 (45.+5 Longstaff - 18. Veltman), Tottenham - Burnley 2:1 (32. Porro, 82. Van der Ven - 25. Bruun Larsen), West Ham - Luton 3:1 (54. Ward-Prowse, 66. Souček, 77. Earthy - 6. Lokonga), Nottingham - Chelsea 2:3 (16. Boly, 75. Hudson-Odoi - 8. Mudryk, 80. Sterling, 82. Jackson).

20. Sheffield United 37 3 7 27 35:101 16

Poznámka: Everton přišel o 8 bodů a Nottingham o 4 body jako trest za porušení finančních pravidel.

Bundesliga

Fotbalisté Eintrachtu Frankfurt si zajistili účast v příštím ročníku Evropské ligy. Stačila jim k tomu remíza na hřišti Mönchengladbachu 1:1, po níž už na šestém místě nemohou být předstiženi.

Finalista Ligy mistrů Dortmund schytal v Mohuči debakl 0:3. Kolín nad Rýnem oddálil hrozbu přímého sestupu výhrou nad Unionem Berlín 3:2, přestože ještě čtyři minuty před koncem prohrával.

V Mönchengladbachu začali lépe domácí díky brance Hacka už v 9. minutě. Francouz Ebimbe, který hostování z PSG proměnil v přestup, ale ještě do přestávky vyrovnal a napravil své zaváhání při soupeřově gólu.

Tomáš Čvančara přišel v dresu domácí Borussie na trávník stejně jako před týdnem až ve druhém poločase.

Kolín nad Rýnem v přímém souboji dvou ohrožených týmů doma s Unionem Berlín inkasoval dvakrát během úvodních dvaceti minut a jeho sestup po pěti letech mezi elitou se zdál být neodvratný.

Domácí to ale nevzdali, podařilo se jim vyrovnat a ve třetí minutě nastavení vstřelil Downs vítěznou branku. Alex Král po slabém výkonu v minulém kole nebyl tentokrát ani mezi náhradníky berlínského týmu.

Dortmundský trenér Terzic nechal odpočívat téměř celou základní jedenáctku z úterního vítězného zápasu v Paříži, na hřiště z ní vyběhl jen stoper Schlotterbeck. Náhradníci se však moc nepředvedli a už ve 23. minutě prohrávali 0:3.

Hlavní podíl na tom měl Korejec I Če-song, autor dvou branek. Mohuč před rokem v posledním kole připravila Dortmund o titul díky remíze 2:2, dnes mu přichystala další zklamání. V závěrečném kole jí bude stačit remíza, aby se vyhnula baráži.

Do Konferenční ligy má nejblíž Freiburg, jemuž momentálně patří sedmé místo. Trenér Streich by se po dvanácti letech na jeho lavičce chtěl loučit postupem do pohárové Evropy, ale v poslední době se jeho svěřencům doma vůbec nedaří. Jsou tam už sedm utkání bez vítězství.

Japonec Doan jim sice přesnou hlavičkou proti Heidenheimu zařídil vedení, ale Sessa rychle vyrovnal.

Do hry o poslední místo v Evropě se přihlásil Werder Brémy díky remíze 1:1 v Lipsku, Domácí Seiwald smolně hlavičkoval do vlastní sítě. Do druhého poločasu ale nastoupil Slovinec Šeško a vyrovnal. Gól dal v šestém ligovém zápase v řadě.

Bundesligu bude v příští sezoně hrát poprvé Kiel. Tým ze Šlesvicko-Holštýnska si dnes zajistil postup z druhé ligy remízou 1:1 ve šlágru s Düsseldorfem.

Kiel má kolo před koncem v čele tabulky nedostižný pětibodový náskok na třetí místo, které patří právě Düsseldorfu a jež znamená baráž o postup.

Kiel bude hrát nejvyšší německou soutěž jako 58. klub v historii. Postup s hráči oslavilo 15 034 diváků na vyprodaném Holštýnském stadionu.

Už v neděli může druhé přímé postupové místo obsadit St. Pauli. Pokud získá alespoň bod proti sestupujícímu Osnabrücku, vrátí se po 13 letech mezi elitu. Düsseldorf má jistotu minimálně baráže.

Německá fotbalová liga - 33. kolo:

Freiburg - Heidenheim 1:1 (29. Doan - 38. Sessa), Kolín nad Rýnem - Union Berlín 3:2 (45. Kainz z pen., 87. Tigges, 90.+3 Downs - 15. Knoche, 19. Volland z pen.), Mönchengladbach - Eintracht Frankfurt 1:1 (9. Hack - 35. Ebimbe), Lipsko - Brémy 1:1 (61. Šeško - 35. vlastní Seiwald), Mohuč - Dortmund 3:0 (19. a 23. I Če-song, 12. Barreiro).

La Liga

Real Madrid vyhrál ve 35. kole španělské fotbalové ligy na hřišti sestupující Granady 2:0, přestože trenér Carlo Ancelotti nechal odpočívat téměř celou základní jedenáctku z vítězného středečního zápasu v Lize mistrů s Bayernem Mnichov.

Mallorca porazila Las Palmas 1:0 a udělala důležitý krok k záchraně. Před osmnáctým Cádizem má tři kola před koncem devítibodový náskok, její konkurent má ale nedělní zápas proti Getafe k dobru.

V Granadě nastoupil v barvách Realu ve srovnání se středou jen stoper Rüdiger. Náhradníci však využili nabídnutou šanci. García vstřelil svůj první ligový gól v dresu Realu a mezi střelce se zapsal také devatenáctiletý turecký talent Güler.

Další dva góly přidal po změně stran Maročan Díaz, který v mládí hrával za španělskou jednadvacítku. "Bílý balet" si připsal osmou ligovou výhru v řadě.

Ostrovní derby rozhodl na konci první půlhodiny uruguayský obránce González svým prvním ligovým gólem po dvou letech.

Pro hráče Las Palmas to byla už osmá porážka v řadě, během této série dali jen jediný gól a jen díky bodovému polštáři z dřívějšího průběhu soutěže jim nehrozí sestup.

V souboji dvou úspěšných klubů nedávné minulosti, jimž se letos vůbec nedaří, zvítězil Villarreal po dramatickém průběhu nad Sevillou 3:2.

Hosté dvakrát vedli zásluhou Maročana Nasírího, ale soupeř pokaždé vyrovnal a Nor Sörloth v sedmé minutě nastavení svým druhým gólem v zápase strhl vítězství na jeho stranu.

Villarreal tak má ještě naději na účast v Konferenční lize, Sevilla, která loni vyhrála Evropskou ligu, bude poprvé od roku 2012 v pohárech scházet.

Trápící se Pamplona po čtyřech porážkách vedla překvapivě v Bilbau už 2:0. Baskové přitom doma dosud prohráli jen jediný zápas, hned v úvodním kole s Realem Madrid.

Nakonec porážku odvrátili vyrovnávacím gólem v šesté minutě nastavení po neuvěřitelné chybě brankáře Herrery. V tabulce zůstávají na pátém místě, což je jejich nejlepší výsledek od roku 2016.

Účast v Evropské lize už mají jistou díky triumfu v domácím poháru, Liga mistrů se jim však dnešní remízou hodně vzdálila.

Španělská fotbalová liga - 35. kolo:

Mallorca - Las Palmas 1:0 (29. González), Villarreal - FC Sevilla 3:2 (30. a 90.+7 Sörloth, 84. Mosquera - 26. z pen. a 44. Nasírí), Granada - Real Madrid 0:4 (49. a 59. Díaz, 38. García, 45.+2 Güler), Bilbao - Pamplona 2:2 (58. I. Williams, 90.+6 Villalibre - 40. Raúl García, 48. Ruben García).

Serie A

Fotbalisté Boloni vyhráli v 36. kole italské ligy v Neapoli 2:0 a na třetím místě neúplné tabulky mají poprvé na dosah účast v Lize mistrů. Vedou si nejlépe od roku 1964, kdy naposledy získali ligový titul.

Naopak loňský mistr z Neapole bojuje jen o účast v Konferenční lize a je už pět kol bez výhry. AC Milán deklasoval Cagliari 5:1, ukončil šňůru šesti zápasů bez vítězství včetně vyřazení z Evropské ligy a pojistil si druhé místo v konečné tabulce.

V předchozích dvou zápasech přišla Neapol o tři body pokaždé až v samém závěru utkání, tentokrát ztratila naději hned v úvodu. Švýcar Ndoye a Rakušan Posch našli cestu do sítě během dvanácti minut, zmar domácích ještě umocnil Politano, když neproměnil penaltu.

Boloňa už má jistotu, že bude poprvé od roku 2000 hrát v pohárové Evropě a vůbec není vyloučené, že to bude hned v elitní soutěži. Její největší zbraní je výborná obrana, jen mistrovský Inter Milán dostal méně branek.

Hlavní zásluhu na vysoké výhře AC Milán měl Američan Pulisic, který dal dva góly a ve své první sezoně na San Siru to dotáhl už na 12 zásahů.

Hosté ze Sardinie jsou venku neškodní, na soupeřových hřištích dali dodneška jen jedenáct branek, nejméně z celé Serie A, ale Uruguayec Nández přece jen prohru zmírnil. Jakub Jankto pro zranění kotníku stále nehraje.

Italská fotbalová liga - 36. kolo:

Neapol - Boloňa 0:2 (9. Ndoye, 12. Posch), AC Milán - Cagliari 5:1 (59. a 87. Pulisic, 36. Binnásir, 74. Reijnders, 83. Leao - 63. Nández).

1. Inter Milán 36 29 5 2 86:19 92
2. AC Milán 36 22 8 6 72:43 74
3. Boloňa 36 18 13 5 51:27 67
4. Juventus Turín 35 18 12 5 48:27 66
5. Bergamo 34 18 6 10 63:38 60
6. AS Řím 35 17 9 9 62:42 60
7. Lazio Řím 35 17 5 13 45:37 56
8. Neapol 36 13 12 11 53:46 51