Zahraniční ligy: West Ham zachraňoval remízu, Liverpool remizoval s Manchesterem City

10. 3. 2024 17:22
Fotbalisté Liverpoolu remizovali 1:1 v šlágru s obhájcem titulu Manchesterem City a přišli o první místo v tabulce anglické ligy. Do čela se po 28. kole posunul Arsenal, který před soupeřem Sparty v osmifinále Evropské ligy vede o skóre. City je o bod zpět třetí.
Tomáš Souček a Wilson Odobert
Tomáš Souček a Wilson Odobert | Foto: Reuters

Nečekaně zaváhal West Ham, který hrál doma pouze 2:2 s předposledním Burnley. "Kladiváři", za které dvojice českých reprezentantů Tomáš Souček a Vladimír Coufal odehrála celý zápas, prohrávali už 0:2, ale v nastavění dokázali vyrovnat.

První poločas patřil City, které poslal do vedení po rohovém kopu ve 23. minutě John Stones. Po přestávce Liverpool přidal a v 50. minutě vyrovnal. Brankář Ederson fauloval Darwina Núňeze a penaltu proměnil Alexis Mac Allister.

Hostující gólman se navíc zranil a po několika minutách musel střídat. Nahradil ho Stefan Ortega a takřka okamžitě čelil úniku Lucase Díaze. Chvíli na to zase liverpoolskému útočníkovi sebral velkou šanci na poslední chvíli Kyle Walker.

Na opačné straně se po závaru odrazil míč od Phila Fodena do břevna a v 89. minutě mohl rozhodnout Jérémy Doku, trefil ale pouze tyč. Belgický záložník se také v závěru postaral o kontroverzní moment, po kterém podle trenéra Jürgena Kloppa měl Liverpool kopat penaltu.

Doku totiž při odkopu zasáhl kopačkou do hrudi Mac Allistera, ale rozhodčí pokutový kop nenařídil a jeho verdikt potvrdilo i video. "Bylo to přece naprosto jasné, jak to, že to chlápek u videa neviděl?" prohlásil podle AP Klopp.

"Co asi musel sníst k obědu, že něco takového pro něj není jasná věc? Trefil ho do hrudi. Ano, před tím zasáhl míč. Ale to přece na žádném místě na trávníku nehraje roli, když je noha takhle vysoko," dodal.

Liverpool, který ve čtvrtek deklasoval v Evropské Lize Spartu 5:1 a příští týden ho čeká domácí odveta, přišel o vedení v tabulce. V čele ho vystřídal Arsenal, jenž má stejně 64 bodů, ale o sedm branek lepší skóre. City má na třetí příčce jen o bod méně.

"Nikdo nemůže ještě otevřít šampaňské, protože cesta ještě bude dlouhá. Ale když dokážete hrát takový fotbal proti Manchesteru City, tak to něco znamená. A mám z toho obrovskou radost," řekl Klopp.

Pro německého kouče to byl poslední zápas proti Pepu Guardiolovi na lavičce City, protože po sezoně v Liverpoolu skončí. "Co jsme si řekli po utkání, to je soukromé. Navzájem se obrovsky respektujeme a po kariéře se z nás klidně můžou stát přátelé," dodal.

"Doufám, že se brzy vrátí, protože fotbal takové osobnosti potřebuje," přidal pro BBC Guardiola. "On z nás udělal lepší tým a ze mě lepšího trenéra. Liverpool zaslouží respekt, protože opět ukázal, jak moc toho pro tuhle rivalitu udělali," uvedl.

Burnley nad West Hamem vedlo díky brance Davida Fofany a vlastnímu gólu Konstantinose Mavropanose už 2:0, ale nakonec se první výhry po deseti soutěžních zápasech nedočkalo. Po přestávce totiž snížil Lucas Pacquetá a v nastavení vyrovnal Danny Ings. Uspěl na druhý pokus, chvíli předtím mu gól zrušilo video.

West Hamu po čtvrté ztrátě z posledních pěti domácích zápasů patří v tabulce sedmé místo s odstupem deseti bodů za pohárovými příčkami. Burnley, které bodovalo po sérii čtyř porážek, je předposlední a od míst zajišťujících záchranu ho dělí deset bodů.

Důležitý souboj o Ligu mistrů s Aston Villou zvládl Tottenham. Díky výhře 4:0 snížil ztrátu na dnešního soupeře, který drží čtvrté místo zaručující přímý postup do milionářské soutěže, na dva body. Londýnský celek má navíc zápas k dobru.

Tottenham o vítězství rozhodl ve druhém poločase, ve kterém se prosadili James Maddison, Brennan Johnson, Son Hung-min, jenž si vylepšil bilanci proti Aston Ville na sedm branek v devíti zápasech, a Timo Werner. Dva góly domácí inkasovali v oslabení, v němž hráli od 65. minuty po vyloučení Johna McGinna.

Anglická fotbalová liga - 28. kolo: Aston Villa - Tottenham 0:4 (50. Maddison, 53. Johnson, 90.+1 Son Hung-min, 90.+5 Werner), Brighton - Nottingham 1:0 (29. vlastní Omobamidele), West Ham - Burnley 2:2 (46. Pacquetá, 90.+1 Ings - 11. Fofana 45.+1 vlastní Mavropanos), Liverpool - Manchester City 1:1 (50. Mac Allister z pen. - 23. Stones).

20. Sheffield United 28 3 5 20 24:74 14

Poznámka: Everton přišel o 6 bodů jako trest za porušení finančních pravidel.

Bundesliga

Leverkusen v německé lize porazil 2:0 Wolfsburg a po šesté výhře za sebou má v čele tabulky náskok deseti bodů před Bayernem. Patrick Schick za domácí Bayer odehrál 76 minut, Adam Hložek nastoupil až v úplném závěru.

Leverkusenu zápas usnadnilo vyloučení stopera Moritze Jenze, který dostal druhou žlutou kartu už v 28. minutě. Početní výhodu ještě v prvním poločase využil Nathan Tella a vítězství zpečetil v závěru Florian Wirtz.

Leverkusen v probíhající sezoně stále neprohrál a jeho série se natáhla na 36 zápasů, proti Wolfsburgu navíc doma uspěl poprvé od roku 2016. Hosté naopak protáhli čekání na vítězství, tři body v bundeslize naposledy získali v polovině prosince.

Frankfurt si poradil 3:1 Hoffenheimem a upevnil si šesté místo v tabulce, které jako poslední znamená účast v evropských pohárech. Hostující celek mu cestu za body výrazně usnadnil, protože utkání dohrával bez dvou vyloučených hráčů.

Hoffenheim, za který se David Jurásek dostal do hry až po přestávce, se ujal vedení v šesté minutě. Pak ale dostal červenou kartu John Brooks a Frankfurt početní výhodu využil k obratu. Hosté navíc v 78. minutě přišli po druhé žluté kartě ještě o Ozana Kabaka.

Frankfurt si připsal důležité body v boji o poháry, protože na šesté příčce odskočil sedmému Hoffenheimu na rozdíl sedmi bodů. Stejně je na tom sedmý Freiburg, který dnes uspěl v Bochumi (2:1) a dočkal se prvního vítězství po šesti kolech.

Německá fotbalová liga - 25. kolo: Bochum - Freiburg 1:2 (62. Ordets - 36. Eggestein, 53. Gregoritsch), Eintracht Frankfurt - Hoffenheim 3:1 (32. Koch, 50. Ebimbe, 64. Götze - 6. Brooks), Leverkusen - Wolfsburg 2:0 (37. Tella, 86. Wirtz).

Serie A

AC Milán si před odvetou osmifinále Evropské ligy s pražskou Slavií poradil v Serii A 1:0 s o záchranu bojujícím Empoli. O vítězství domácích Rossoneri, kteří se v Edenu představí ve čtvrtek, rozhodl útočník Christian Pulisic.

Americký reprezentant se postaral o jedinou branku zápasu na San Siru ve 41. minutě a navázal na gól ze čtvrtka, kdy přispěl k výhře 4:2 nad Slavií. AC Milán se posunul na druhé místo tabulky o dva body před Juventus, jenž má ale zápas k dobru. Na vedoucí Inter ztrácejí Rossoneri 16 bodů.

Skandální dohru měl záchranářský souboj v Lecce, kde Verona vyhrála 1:0. Po skončení zápasu se totiž domácí trenér Roberto D'Aversa pokusil udeřit hlavou Thomase Henryho. Útočník Verony se nejprve skácel na zem, vzápětí se na kouče vrhl a museli ho uklidnit spoluhráči.

Henry i D'Aversa za roztržku dostali červenou kartu. "Co jsem udělal, je neomluvitelné, to vím. Ale nešel jsem kvůli tomu na hřiště. Šel jsem tam proto, abych zabránil vyloučení našich hráčů, protože tam bylo hodně provokací," uvedl pro Sky Sports osmačtyřicetiletý trenér.

Italská fotbalová liga - 28. kolo:

Lecce - Hellas Verona 0:1 (17. Folorunsho), AC Milán - Empoli 1:0 (41. Pulisic), Juventus Turín - Bergamo 2:2 (66. Cambiaso, 70. Milik - 35. a 75. Koopmeiners), Fiorentina - AS Řím 2:2 (18. Ranieri, 69. Mandragora - 28. Avár, 90.+5 Llorente).

La Liga

Realu Madrid v 28. kole španělské ligy porazil 4:0 Celtu Vigo a před druhou Gironou vede tabulku o sedm bodů. K vítězství domácímu "Bílému baletu" pomohly i dva vlastní góly.

Real poslal do vedení v prvním poločase desátou brankou v sezoně Vinícius Júnior. Po přestávce si dali vlastní góly Vicente Guaita s Carlosem Domínguezem a skóre v nastavení uzavřel Arda Güler. Devatenáctiletý talent si připsal první soutěžní gól za Real.

Bilbao vyhrálo 2:0 v Las Palmas a zvítězilo po dvou kolech. Baskický celek si upevnil páté místo v tabulce a může pomýšlet i na Ligu mistrů, protože od příčky zajišťující start v elitní soutěži jej po sobotní prohře Atlética Madrid v Cádizu dělí dva body.

Zabral také Alavés a díky domácí výhře 1:0 nad Vallecanem uspěl po sérii pěti zápasů bez vítězství. Hostující Rayo naopak nevyhrálo už devět kol a od pásma sestupu ho dělí čtyři body. Alavés je třináctý.

Španělská fotbalová liga - 28. kolo: Alavés - Vallecano 1:0 (44. Gorosabel), Las Palmas - Bilbao 0:2 (31. Guruzeta, 66. vlastní Coco), Real Madrid - Celta Vigo 4:0 (21. Vinícius Júnior, 79. vlastní Guaita, 88. vlastní Domínguez, 90.+4 Güler), Betis Sevilla - Villarreal 2:3 (30. Rodríguez, 45.+2 Willian Jose - 40. Baena, 48. vlastní Papastathopulos, 67. Sorloth).

1. Real Madrid 28 21 6 1 60:18 69
2. Girona 28 19 5 4 59:33 62
3. FC Barcelona 28 18 7 3 57:34 61
4. Atlético Madrid 28 17 4 7 54:31 55
5. Bilbao 28 15 8 5 48:26 53
6. San Sebastian 28 11 10 7 40:31 43
7. Betis Sevilla 28 10 12 6 34:31 42
8. Valencie 27 11 7 9 32:31 40