Zahraniční ligy: Součkovi kvůli ruce neuznali gól, Češi táhli Leverkusen

Aktualizováno 17. 3. 2024 23:49
Fotbalisté West Hamu ve 29. kole anglické ligy remizovali 1:1 s Aston Villou a zaváhali v boji o evropské poháry. Domácím po zásahu viderozhodčího nebyly uznány dvě branky, jedna v nastavení po ruce kapitána české reprezentace Tomáše Součka.
Tomáš Souček
Tomáš Souček | Foto: Reuters

West Ham poslal do vedení Michail Antonio, kterého přesným centrem našel obránce Vladimír Coufal. Útočník z Jamajky po přestávce po rohu přidal druhou branku, ale po zásahu videorozhodčího však kvůli hře rukou neplatila.

Za Aston Villu v 79. minutě srovnal střídající záložník Nicoló Zaniolo, ale West Ham v závěrečném tlaku sahal po důležitém vítězství. Po závaru se "Kladivářům" podařilo skórovat, ale video odhalilo, že Souček v pádu poslal míč za čáru rukou, a gól opět neplatil.

West Hamu po remíze patří v tabulce sedmá pozice se ztrátou devíti bodů na pohárové příčky. Aston Villa drží čtvrté místo, které jako poslední zaručuje start v Lize mistrů. Pátý Tottenham však zaostává jen o tři body a má navíc zápas k dobru.

Schick s Hložkem váleli

Útočníci Patrik Schick s Adamem Hložkem se brankami podepsali pod dnešní výhru fotbalistů Leverkusenu 3:2 ve Freiburgu. Bayer díky nim v sezoně stále neprohrál a bundesligu vede o deset bodů před Bayernem Mnichov.

Hložek při teprve třetím startu v základní sestavě zajistil Leverkusenu ve 40. minutě vedení 2:1. Český reprezentant si připsal druhý ligový zásah v bundesligovém ročníku, ve kterém dosud zasáhl do 21 zápasů.

Schick v 53. minutě čtvrtou brankou v sezoně zvýšil na 3:1 a jeho trefa byla po snížení domácích nakonec vítězná. Navázal na vystoupení v osmifinále Evropské ligy s Karabachem, v němž v prvním duelu zařídil v nastavení remízu a v odvetě dvěma góly v nastavení postupovou výhru.

Leverkusen nenašel přemožitele už v 38. utkání v řadě. Klubové rekordy vylepšil také 22. ligovým vítězstvím v sezoně a šestou venkovní výhrou za sebou.

Důležité vítězství v boji o Ligu mistrů si připsal Dortmund, který si doma poradil 3:1 s Frankfurtem. Na čtvrtém místě, které jako poslední zaručuje start v milionářské soutěži, má Borussia náskok bodu před pátým Lipskem. Frankfurt je o dalších devět bodů zpět šestý.

Barcelona poskočila na druhé místo

Fotbalisté Barcelony ve španělské lize porazili 3:0 Atlético Madrid a po sobotním zaváhání Girony, která prohrála 0:1 s Getafe, se posunuli na druhé místo tabulky. Před katalánským rivalem mají náskok dvou bodů, na vedoucí Real Madrid ztrácejí osm bodů.

První výhru v sezoně si v 29. kole připsala Almería, která zvítězila 1:0 v Las Palmas. Na lavičce posledního celku tabulky si tak odbyl úspěšnou premiéru nový trenér Pepe Mel, který v týdnu nahradil odvolaného Gaizku Garitana.

Barcelona vedla po brance Joaa Félixe, v závěru první půle byl na tribunu vykázán trenér hostů Xavi. Po přestávce na 2:0 upravil Robert Lewandowski, třetí gól přidal Fermín López a Katalánci připravili Atléticu, které v nastavení přišlo o vyloučeného Nahuela Molinu, první domácí porážku v sezoně. Sami naopak venku ještě neprohráli.

Jedinou branku Almeríe na Kanárských ostrovech dal ve 14. minutě Léo Baptistao. Domácí poté sice měli výraznou herní i střeleckou převahu, ale skórovat nedokázali. Hosté si připsali první vítězství, ale stále jsou s 13 body poslední a stejnou ztrátu mají na příčky zajišťující záchranu.

První zápas s novým trenérem vyšel také Celtě Vigo, která vyhrála 2:1 na hřišti FC Sevilla a pásmu sestupu se vzdálila na rozdíl pěti bodů. Hosty poprvé vedl Claudio Giráldez, který v týdnu nahradil odvolaného Rafaela Beníteze.

Domácí sice poslal do vedení v prvním poločase Júsuf Nasírí, ale Celta po přestávce skóre otočila zásluhou Carlese Péreze a patičky Jörgena Stranda Larsena. Vigo vyhrálo venku po třech kolech a v tabulce mu patří 16. místo, Sevilla má na 15. příčce o bod víc.

Odložený zápas kvůli kolapsu manažera

Fotbalisté Interu Milán v 29. kole italské ligy remizovali 1:1 s obhájci titulu z Neapole a vedou tabulku o 14 bodů před AC Milán. Rossoneri vyhráli 3:1 ve Veroně a i díky zaváhání Juventusu si upevnili druhé místo. Turínský celek remizoval 0:0 s FC Janov a v Serii A vyhrál jediný z posledních osmi zápasů,

Inter vedl od 43. minuty po gólu Mattea Darmiana. O vítězství ale lídra devět minut před koncem připravil jeho bývalý hráč Juan Jesus. Nerazzurri, kteří mají v ročníku na kontě jedinou porážku, zaváhali po sérii deseti výher.

AC Milán, který v týdnu vyřadil Slavii v osmifinále Evropské ligy, se ujal vedení těsně před poločasem zásluhou Thea Hernándeze. Na 2:0 po přestávce zvýšil Christian Pulisic a skóroval ve čtvrtém utkání za sebou. Domácí poté snížili, ale pátou výhru Rossoneri za sebou pojistil v 79. minutě Samuel Chukwueze.

Milánský celek má na druhém místě náskok tří bodů před třetím Juventusem, který dnes dohrával bez Dušana Vlahoviče, jenž obdržel v nastavení dvě žluté karty. Janov je dvanáctý, Veronu na 15. příčce dělí jen dva body od pásma sestupu.

Odložen byl dnešní duel mezi Bergamem a Fiorentinou poté, co generální manažer celku z Florencie Joe Barone zkolaboval a s podezřením na infarkt musel být z týmového hotelu převezen do nemocnice.

Podle italských médií bylo u kolapsu sedmapadesátiletého Baroneho několik hráčů Fiorentiny. V týmu "Fialek", který bude ve čtvrtfinále Konferenční ligy soupeřem Plzně, působí i český záložník Antonín Barák.

Mbappého hattrick

Fotbalisté Paris St. Germain po třech remízách za sebou ve francouzské lize zabrali a díky hattricku Kyliana Mbappého porazili 6:2 Montpellier. V tabulce obhájci titulu mají po 26 kolech náskok dvanácti bodů před Brestem.

O záchranu bojující Montpellier dělal favoritovi problémy jen v prvním poločase, kdy dokázal vymazat dvoubrankovou ztrátu. Parist St. Germain ale další zaváhání nedovolil a po přestávce dvěma rychlými góly rozhodl.

V 50. minutě poslal hosty do vedení druhým zásahem v zápase Mbappé a tři minuty nato se prosadil I Kang-in. V 63. minutě završil Mbappé hattrick a 24. brankou v sezoně zvýraznil vedení v pořadí střelců. Na konečných upravil těsně před koncem Nuno Mendes.

Anglická fotbalová liga - 29. kolo:

West Ham - Aston Villa 1:1 (29. Antonio - 80. Zaniolo).

20. Sheffield United 28 3 5 20 24:74 14

Poznámka: Everton přišel o 6 bodů jako trest za porušení finančních pravidel.

Německá fotbalová liga - 26. kolo:

Freiburg - Leverkusen 2:3 (10. Doan, 79. Keitel - 3. Wirtz, 40. Hložek, 53. Schick), Dortmund - Eintracht Frankfurt 3:1 (33. Adeyemi, 81. Hummels, 90.+3 Can z pen. - 13. Götze).

Španělská fotbalová liga - 29. kolo:

FC Sevilla - Celta Vigo 1:2 (18. Nasírí - 72. Pérez, 78. Larsen), Las Palmas - Almería 0:1 (14. Baptistao), Villarreal - Valencie 1:0 (54. Cuenca), Vallecano - Betis Sevilla 2:0 (40. Lejeune, 78. Camello), Atlético Madrid - FC Barcelona 0:3 (38. Félix, 47. Lewandowski, 65. López).

Italská fotbalová liga - 29. kolo:

Juventus Turín - FC Janov 0:0, Hellas Verona - AC Milán 1:3 (65. Noslin - 44. Hernández, 50. Pulisic, 80. Chukwueze), AS Řím - Sassuolo 1:0 (50. Pellegrini), Inter Milán - Neapol 1:1 (43. Darmian - 81. Juan Jesus).

Utkání Bergamo - Fiorentina bylo odloženo.

Francouzská fotbalová liga - 26. kolo:

Brest - Lille 1:1 (80. Stariano - 67. David), Clermont - Le Havre 2:1 (12. a 45.+4 z pen Cham - 45.+1 Ayew), Monako - Lorient 2:2 (27. vlastní Mendy, 60. Fofana - 1. vlastní Singo, 90.+4 Bakayoko), Remeš - Mety 2:1 (3. Diakite, 79. Itó - 15. Atta), Rennes - Marseille 2:0 (21. Terrier, 78. Bourigeaud z pen.), Montpellier - Paris St. Germain 2:6 (30. Nordin, 45.+1 Savanier - 22., 50. a 63. Mbappé, 14. Vitinha, 53. I Kang-in, 89. Mendes).

1. Paris St. Germain 26 17 8 1 62:23 59
2. Brest 26 13 8 5 36:20 47
3. Monako 26 13 7 6 47:36 46
4. Lille 26 11 10 5 37:23 43
5. Nice 26 12 7 7 27:20 43
6. Lens 26 12 6 8 35:27 42
7. Marseille 26 10 9 7 40:28 39
8. Rennes 26 10 9 7 40:31 39