Začínají militarizované hry. Češi v Paříži těží z benefitů velké olympijské výpravy

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
26. 7. 2024 5:18
V centru Paříže se šikuje vojsko i policisté, připravují se obrovské bezpečnostní manévry. V pátek začnou olympijské hry, které budou ve znamení ozbrojených hlídek i maximální udržitelnosti a ekologie. Češi opět spoléhají na početnou výpravu a těží z výhod, o kterých si některé země mohou nechat jen zdát.
Vojáci v Paříži
Vojáci v Paříži | Foto: Reuters

Svět se po covidovém trápení vrátil do normálu a zpět jsou i olympijské hry bez zvýšených hygienických opatření. Přesto v pátek při rozžehnutí ikonického ohně začne hodně atypický sportovní svátek.

Už samotný ceremoniál vybočuje ze slavnostních zvyků. Defilé výprav z celého světa se místo po stadionu prožene na lodích po vodě. Kolem břehů řeky Seiny se shromáždí na 300 tisíc diváků, aby viděli zahájení Her 33. letní olympiády. 

Jenže kvůli tomu se z centra Paříže stalo ocelové město, pořadatelé navezli do ulic 40 tisíc kovových zábran a plotů, a v pátek večer se bude procházet ulicemi 45 tisíc policistů. 

Do ochranné zóny kolem řeky se nedostane nikdo, kdo nemá speciální QR kód se vstupenkou nebo povolením. 

"Takovou militarizaci nezažila Paříž od druhé světové války," napsal o francouzských bezpečnostních opatřeních britský deník The Guardian.

Dalších deset tisíc vojáků totiž bude číhat v záloze, kdyby metropole čelila teroristickému útoku.

Francouzský mistr vnitra Gérald Darmanin přiznal, že obranné složky hlídají hned několik druhů hrozeb kvůli probíhajícím válečným konfliktům.

"Zvláštní ochranu má ukrajinský tým, který je vzhledem k situaci v jejich zemi ohrožen. Stejně tak hlídá 24 hodin denně speciální policejní jednotka GIGN izraelské sportovce," uvedl ministr.  

Další tým bezpečnostních složek zachytává podezřelé drony, které se vznáší nad Paříží a IT experti se ve spolupráci s umělou inteligencí starají o ochranu před kybernetickými útoky.

Obří úkol pak čeká policii a ochranku uvnitř olympijské vesnice. Ta totiž vyrostla v problémové čtvrti Saint-Denis, kde se Francouzi dlouhodobě potýkají s přistěhovalci a se složitou sociální situací. I tady bude potřeba zajistit bezpečnost pro účastníky her.

Vybudováním nových bytových domů pro sportovce chtějí Pařížané zlepšit poměry v této oblasti a nabídnout poté dvěma až třem tisícovkám francouzských rodin nové bydlení. 

Už žádné jednorázové kelímky

Nyní však slouží olympionikům. Těch českých sem dorazí 112, což znamená, že výprava má jeden velký benefit. Je natolik početná, že se s nikým nemusí dělit o budovu a dostala svou vlastní. 

"Ne že bychom se neměli rádi s jinými reprezentacemi, ale je velká výhoda, když si všechno kolem ubytování řešíme jen mezi sebou a nemusíme se na nikoho ohlížet," přiznal deníku Aktuálně.cz šéf výpravy Martin Doktor.

Díky tomu tak Češi dostali i dostatek plných akreditací, aby i realizační týmy, až na některé výjimky, mohly bydlet pohromadě a využít bezpečnostní bubliny v olympijské vesnici.

V ní a na všech sportovištích i mediálních pracovištích se klade také velký důraz na ekologii a udržitelnost. Olympionici i novináři "fasují" kelímky na kávu a lahve na vodu, aby si mohli tekutinu vždy jen doplnit a nekupili plastový či papírový odpad. 

"Ve vesnici je nábytek z recyklovaných materiálů. Stoly z badmintonových míčků, židle z víček od petlahví," vylíčil ředitel olympijské vesnice Laurent Michaud. 

Česká výprava, která v Paříži obhajuje 11 medailí z her v Tokiu, si i přes drobné zádrhele zázemí pro olympijské hry zatím pochvaluje. 

"Je tu úplně skvělá olympijská vesnice. I ta sportoviště jsou top, obzvláště některá z hlediska panoramatu a zázemí. To je to nejdůležitější," dodal Doktor.

Olympijský oheň se rozhoří v pátek večer během zahajovacího ceremoniálu, který začne v 19:30. 

 

Právě se děje

Další zprávy