Začíná útok na medaili. Horáčková kouše roztahaný program v Paříži i řadu neznámých

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
25. 7. 2024 6:24
Smrt maminky, titul mistryně světa a teď útok na olympijskou medaili v Paříži. Na další boje pod pěti kruhy dorazila lukostřelkyně Marie Horáčková s velkým příběhem. Není divu, že si ji čeští sportovci zvolili za jednu z vlajkonošek pro páteční zahajovací ceremoniál. Ještě před tím ale ve čtvrtek zahájí olympijskou soutěž.
Marie Horáčková
Marie Horáčková | Foto: Reuters

Její olympijská účast na posledních hrách v Tokiu proběhla tak trochu stranou reflektorů. Život šestadvacetileté lukostřelkyně nabral obrátky v loňském roce, když v Berlíně senzačně ovládla mistrovství světa.

Najednou silná story plzeňské dívky, která následovala odkaz své zesnulé maminky Barbory Horáčkové, obletěla svět.

Zatímco její maminka byla první českou lukostřelkyní po 28 letech na hrách v Pekingu, Marie zase první světovou šampionkou. 

"Ona nikdy nevěřila, že budu profík. Bohužel mě nemohla vidět, ale kdyby tu teď byla, brečela by štěstím," vyprávěla Horáčková po životním triumfu.

Její maminka zemřela na rakovinu v roce 2018. Smrt hlavní mentorky a lukustřeleckého vzoru českou reprezentantku hodně sebrala, ale o to víc začala trénovat a nyní po šesti letech je jednou z hlavních českých adeptek na zisk cenného kovu pod pěti kruhy. 

"Ten titul mi otevřel dveře. Tři roky budu dostávat luky, každý rok minimálně dva, a sady šípů. To je takový nejvíc spotřební materiál, o který se odteď nemusím starat. To je příjemné," přiznala.

Olympijská sezona se jí zatím nedařila zrovna podle představ. V květnu na závodech v Koreji ani nepostoupila z kvalifikace.

S tatínkem trenérem ale od začátku roku ladí formu především na Paříž, možná i proto se v generálce na hry už naladila devátým místem na Světovém poháru v Turecku.

"Antalya mi ukázala, že umím a že je to fakt jenom o hlavě. Srovnat si to v ní a být trošku víc v klidu. A taky se oprostit od nějaké pozornosti, která na střelnici panuje, a jet si to svoje," uvedla.

Pařížský závod bude ale hodně specifický. Začíná se už ve čtvrtek a končí až 3. a 4. srpna.

"Program je ohromně roztahaný. Normálně nám závod trvá šest dnů, zatímco tady mnohem déle. Už jenom to, že teď nevíme, kdy budeme mít eliminace, je taky hrozně jiné. I to, že se od prvního souboje střílí na pódiu, což má jiný rytmus," vysvětlila, na co všechno se musí etablovat.

Ve čtvrtek ji zatím od 9:30 dopoledne čeká pouze rozřazovací kvalifikační kolo, které určí dvojice pro play off, které začne o tři dny později. 

Ve francouzské metropoli se Horáčková představí také v závodě smíšených dvojic, protože si na poslední chvíli vybojoval olympijské místo i Adam Li.

"Já jsem to obrečela, na chvíli jsem nemluvila. Pro českou lukostřelbu to je zase další věc, která ji posouvá nahoru," dodala Horáčková.

Kvalifikační kolo mužů je na programu ve čtvrtek od 14:15.

 
MK
Martin Kopeckypřed 3 měsíci

Nechci vést diskuze o financích v tenisu minus 50 let , jen položit pár otázek. :: jaké by bylo srovnání příjmů některých umělců (třeba zpěvačka Zagorová) a některých tenistů či jiných špičkových sportovců v době budování socialismu? Hřebec, Pála, Kodeš -- ano ale kde je Šmíd, Složil a hlavně Lendl? Buďme rádi za tuto generaci, udělali nikoli krok ale skok vzhůru a těšme se z toho, že nejen ženský ale i mužský tenis se značkou CR produkuje tuto kvalitu , a tito hráči nemusí utíkat ven, třeba do USA ....

RF
Robert Fajmonpřed 3 měsíci

Konečně máme i v mužském žebříčku 3 hráče, kteří můžou porážet světové hráče.

JK
Jiří Kubíkpřed 3 měsíci

Tehdejší výdělky tenistů byly šměšné ve srovnání s těmi dnešními. Kodeš vydělal z celou kriéru 650 tisíc dolarů a Kvitová 32 milionů dolarů.

JM
Jan Malýpřed 3 měsíci
Jiří Kubík

Taky Kodeš si mohl za 1 dolar zajít třikrát, čtyřikrát na večeři. Kvitová tak možná na záchod.

JE
Jiri Emmerpřed 3 měsíci
Jan Malý

změna síly dolaru 1973/2024 je asi 5,86x. Tedy tvrdíte, že si dnes může (Kodeš) zajít za 6 dolarů (=cca 150 dnešních korun) 3x až 4x na večeři. Může. Ale nesmí toho moc jíst.

LP
Luděk Peleškapřed 3 měsíci

Mladá chlapská generace připomíná 70. léta, kdy mužský tenis najednou vyprodukoval Hřebce, Pálu Kukala a samozřejmě Kodeše! Cítím “wind of changes”!

VN
Vladan Novotnýpřed 3 měsíci
Luděk Peleška

Kéž by!!

Právě se děje

Další zprávy