Z náhradníka modlou: Luongo splnil sen sobě i fanouškům

Ivo Pospíšil, ip
1. 3. 2010 17:00
Luongo chytá ve Vancouveru a i tam vyhrál zlato
Roberto Luongo a Sidney Crosby - dvojice, co pomohla Kanadě ke zlatu
Roberto Luongo a Sidney Crosby - dvojice, co pomohla Kanadě ke zlatu | Foto: Reuters

Vancouver - Zlatou olympijskou medaili dostával z kanadského hokejového týmu jako první. V tu chvíli zaznělo celou arénou Canada Hockey Place jednohlasné „Luuu".

Brankář Roberto Luongo se těší ve Vancouveru velké popularitě. Aby ne.

Vždyť v NHL hájí barvy místních Canucks a v neděli pomohl dvaatřiceti zákroky k vítězství domácí reprezentace nad USA 3:2 v prodloužení. Sen několika milionů fanoušků se tak i díky němu stal skutečností.

Čtěte také: Crosby: Uspět doma je životní výhra, která se neopakuje

"Mám jim co vracet. Podporovali mě celé dva týdny a kdykoliv jsem se dotkl puku, vždy byli slyšet ještě silněji," uvedl třicetiletý gólman na stránkách Vancouver Sun.

Na turnaji začínal jako náhradník, pozici jedničky měla patřit Martinu Brodeurovi. Tomu však vůbec nevyšly zápasy v základní skupině a do vyřazovacích duelů dostal proto příležitost právě Luongo. A už se jí nepustil.

"Pracoval jsem celý život, abych se mohl něčeho podobného dočkat. Je to velmi příjemné dostat takovouto odměnu. Právě teď se mi honí hlavou spousta myšlenek. Musím především myslet na lidi, kteří mi během kariéry pomohli," přiznal.

Kritika Kesslera? Jsem to já, kdo má zlato, tvrdí

Vedle finálového střetnutí si pak vysloužil respekt i v semifinále proti Slovensku, kdy pár vteřin před koncem zneškodnil výborným zákrokem šanci Pavola Demitry, a zachránil tak výhru 3:2.

Tentokrát ale Luongo v závěru tak úspěšný nebyl, neboť za stavu 2:1 kapituloval. Prodloužení si vynutil pětadvacet vteřin před koncem Zach Parise. 

"Bylo to hrozné zklamání. V tu chvíli jsem si říkal, že jsme byli tak blízko. Když dal pak Sidney rozhodující gól, bylo to něco neuvěřitelného," radoval se.

Vítěznou náladu mu nezkazilo ani vyjádření jeho protihráče Ryana Kesslera, který prohlásil, že Luongo nepůsobil v utkání příliš jistě a poukázal na několik jeho nejistých zákroků.

"Jsem to já, kdo má zlatou medaili. A je mi opravdu jedno, co si kdo myslí," uzavřel proto rázně kanadský brankář.  

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy