Vytvoř si osobák. V Praze na Grand Prix se lámou rekordy!

RunCzech
5. 9. 2019 8:58
Dav valící se Revoluční ulicí, který si do pár minut naprosto podmaní celé nábřeží Ludvíka Svobody. Tak nějak bude vypadat start pražského vrcholu podzimní běžecké sezony Birell Grand Prix Praha 2019. První zářijovou sobotu v 19:30 vyrazí na desetikilometrovou trať několikatisícový zástup běžců jakéhokoliv věku, jakékoliv výkonnosti. V čele velkého davu se vymyká skupinka elitních závodníků. Bojující o osobní rekordy. Trať v české metropoli je pro to ideálním prostředím.
Birell Grand Prix běžkyně milují. Rády si zaběhnou v pražských uličkách svůj osobní rekord.
Birell Grand Prix běžkyně milují. Rády si zaběhnou v pražských uličkách svůj osobní rekord. | Foto: RunCzech

Však to není tak dávno, co keňská závodnice Joyciline Jepkosgei proletěla tratí v neskutečném čase 29:43 a stanovila nový světový rekord na desítce. Praha se tak stala prvním městem, které zažilo ženský běh na 10 km pod 30 minut. 

S rukama nad hlavou v cílové rovince a nával emocí. Sen vyplněn, bájná třicetiminutová hranice pokořena. Tak vypadaly první momenty těsně po protnutí cílové pásky. 

"Nastavila jsem od startu mysl i srdce na rekord. Jsem šťastná, že jsem uspěla na této trati. Jsou tady ideální podmínky na takové časy. Praha je rekordům zaslíbená, jsem šťastná," usmívala se pár minut po svém životním čase. 

Keňská legenda má pravdu. Stačí se podívat do tabulky nejlepších časů. Hned šest nejlepších na desítce v historii zaběhly běžkyně právě v pražských uličkách. Konkurencí zůstává pouze Madrid. Tam na tradičním San Silvestre Vallenaca vytvořily atletky druhý a třetí nejlepší čas historie. S Prahou jediné tři, co byly pod hranici 30 minut.

Pořadatelé Grand Prix Praha 2019 reagovali po svém

Po překonání Revoluční ulice budete míjet po levici klidně tekoucí Vltavu, jejíž cestu na sever Prahy pouze mírně narušuje oblíbený ostrov Štvanice. Ano, říkáte si správně, 24. ročník tradičního závodu letos doznal změny na trati. Trasa vás tentokrát nezavede na známou Argentinskou ulici, ale poženete se do stále víc vzkvétajícího Karlína.

Cíl? Už teď rychlá trať by měla být ještě rychlejší

"Odhodlali jsme se ke změně proti minulým ročníkům. Trať Birell Grand Prix byla vždycky velmi rychlá, odklonem do Karlína si ale slibujeme ještě rychlejší časy. Je tam výborný povrch i sklon. Elitní závodníci a hobby běžci budou mít ideální příležitost na svoje osobní rekordy," slibuje ředitel závodu Václav Skřivánek. 

Proto neváhejte. A kdybyste si náhodou na "desítku" přece jen nevěřili, i letos pro vás máme poloviční nálož. Tedy pardon, tahle je pouze pro ženy. Těch na závodech RunCzech každoročně přibývá a podzimní pětka patří mezi jejich oblíbené závody. Holky, ženy, že nám nevěříte? Pojďte se přesvědčit 7. září od 18:00.

Oba závody spojují běžce naprosto všech výkonnostních úrovní v atmosféře kouzelného pražského večera a za předpokladu skvělého času. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Farského odjezd je dle Zemana podvodem na voličích. S Lipavským odmítá mluvit

Odjezd poslance STAN Jana Farského na půlroční stáž do Spojených států je podle prezidenta Miloše Zemana podvodem na voličích, který činí vládní hnutí Starostů málo důvěryhodným. Zeman to řekl v Pressklubu na Frekvenci 1.

Podle Zemana je nesporné, že Farský voliče podvedl. "Já bych doplnil, že je to hloupý podvod na voličích, hloupý podvod je ten, který snadno prohlédnete," řekl. "Já to chápu jako výraz neuvěřitelného amatérismu, který vzhledem k pozici pana Farského ve STANu samozřejmě činí málo důvěryhodným i STAN jako celek," dodal.

Zeman také uvedl, že se hodlá o zahraniční politice bavit jen s premiérem Fialou, obnovení schůzek i s ostatními představiteli, jakými je například ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) pokládá za zbytečné.

Prezident dále řekl, že jeho zdravotní stav se lepší a 26. února navštíví poprvé po svém propuštění z nemocnice Pražský hrad. 

Další zprávy