Vytvoř si osobák. V Praze na Grand Prix se lámou rekordy!

RunCzech
5. 9. 2019 8:58
Dav valící se Revoluční ulicí, který si do pár minut naprosto podmaní celé nábřeží Ludvíka Svobody. Tak nějak bude vypadat start pražského vrcholu podzimní běžecké sezony Birell Grand Prix Praha 2019. První zářijovou sobotu v 19:30 vyrazí na desetikilometrovou trať několikatisícový zástup běžců jakéhokoliv věku, jakékoliv výkonnosti. V čele velkého davu se vymyká skupinka elitních závodníků. Bojující o osobní rekordy. Trať v české metropoli je pro to ideálním prostředím.
Birell Grand Prix běžkyně milují. Rády si zaběhnou v pražských uličkách svůj osobní rekord.
Birell Grand Prix běžkyně milují. Rády si zaběhnou v pražských uličkách svůj osobní rekord. | Foto: RunCzech

Však to není tak dávno, co keňská závodnice Joyciline Jepkosgei proletěla tratí v neskutečném čase 29:43 a stanovila nový světový rekord na desítce. Praha se tak stala prvním městem, které zažilo ženský běh na 10 km pod 30 minut. 

S rukama nad hlavou v cílové rovince a nával emocí. Sen vyplněn, bájná třicetiminutová hranice pokořena. Tak vypadaly první momenty těsně po protnutí cílové pásky. 

"Nastavila jsem od startu mysl i srdce na rekord. Jsem šťastná, že jsem uspěla na této trati. Jsou tady ideální podmínky na takové časy. Praha je rekordům zaslíbená, jsem šťastná," usmívala se pár minut po svém životním čase. 

Keňská legenda má pravdu. Stačí se podívat do tabulky nejlepších časů. Hned šest nejlepších na desítce v historii zaběhly běžkyně právě v pražských uličkách. Konkurencí zůstává pouze Madrid. Tam na tradičním San Silvestre Vallenaca vytvořily atletky druhý a třetí nejlepší čas historie. S Prahou jediné tři, co byly pod hranici 30 minut.

Pořadatelé Grand Prix Praha 2019 reagovali po svém

Po překonání Revoluční ulice budete míjet po levici klidně tekoucí Vltavu, jejíž cestu na sever Prahy pouze mírně narušuje oblíbený ostrov Štvanice. Ano, říkáte si správně, 24. ročník tradičního závodu letos doznal změny na trati. Trasa vás tentokrát nezavede na známou Argentinskou ulici, ale poženete se do stále víc vzkvétajícího Karlína.

Cíl? Už teď rychlá trať by měla být ještě rychlejší

"Odhodlali jsme se ke změně proti minulým ročníkům. Trať Birell Grand Prix byla vždycky velmi rychlá, odklonem do Karlína si ale slibujeme ještě rychlejší časy. Je tam výborný povrch i sklon. Elitní závodníci a hobby běžci budou mít ideální příležitost na svoje osobní rekordy," slibuje ředitel závodu Václav Skřivánek. 

Proto neváhejte. A kdybyste si náhodou na "desítku" přece jen nevěřili, i letos pro vás máme poloviční nálož. Tedy pardon, tahle je pouze pro ženy. Těch na závodech RunCzech každoročně přibývá a podzimní pětka patří mezi jejich oblíbené závody. Holky, ženy, že nám nevěříte? Pojďte se přesvědčit 7. září od 18:00.

Oba závody spojují běžce naprosto všech výkonnostních úrovní v atmosféře kouzelného pražského večera a za předpokladu skvělého času. 

 

Právě se děje

před 58 minutami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy