Vytvoř si osobák. V Praze na Grand Prix se lámou rekordy!

RunCzech
5. 9. 2019 8:58
Dav valící se Revoluční ulicí, který si do pár minut naprosto podmaní celé nábřeží Ludvíka Svobody. Tak nějak bude vypadat start pražského vrcholu podzimní běžecké sezony Birell Grand Prix Praha 2019. První zářijovou sobotu v 19:30 vyrazí na desetikilometrovou trať několikatisícový zástup běžců jakéhokoliv věku, jakékoliv výkonnosti. V čele velkého davu se vymyká skupinka elitních závodníků. Bojující o osobní rekordy. Trať v české metropoli je pro to ideálním prostředím.
Birell Grand Prix běžkyně milují. Rády si zaběhnou v pražských uličkách svůj osobní rekord.
Birell Grand Prix běžkyně milují. Rády si zaběhnou v pražských uličkách svůj osobní rekord. | Foto: RunCzech

Však to není tak dávno, co keňská závodnice Joyciline Jepkosgei proletěla tratí v neskutečném čase 29:43 a stanovila nový světový rekord na desítce. Praha se tak stala prvním městem, které zažilo ženský běh na 10 km pod 30 minut. 

S rukama nad hlavou v cílové rovince a nával emocí. Sen vyplněn, bájná třicetiminutová hranice pokořena. Tak vypadaly první momenty těsně po protnutí cílové pásky. 

"Nastavila jsem od startu mysl i srdce na rekord. Jsem šťastná, že jsem uspěla na této trati. Jsou tady ideální podmínky na takové časy. Praha je rekordům zaslíbená, jsem šťastná," usmívala se pár minut po svém životním čase. 

Keňská legenda má pravdu. Stačí se podívat do tabulky nejlepších časů. Hned šest nejlepších na desítce v historii zaběhly běžkyně právě v pražských uličkách. Konkurencí zůstává pouze Madrid. Tam na tradičním San Silvestre Vallenaca vytvořily atletky druhý a třetí nejlepší čas historie. S Prahou jediné tři, co byly pod hranici 30 minut.

Pořadatelé Grand Prix Praha 2019 reagovali po svém

Po překonání Revoluční ulice budete míjet po levici klidně tekoucí Vltavu, jejíž cestu na sever Prahy pouze mírně narušuje oblíbený ostrov Štvanice. Ano, říkáte si správně, 24. ročník tradičního závodu letos doznal změny na trati. Trasa vás tentokrát nezavede na známou Argentinskou ulici, ale poženete se do stále víc vzkvétajícího Karlína.

Cíl? Už teď rychlá trať by měla být ještě rychlejší

"Odhodlali jsme se ke změně proti minulým ročníkům. Trať Birell Grand Prix byla vždycky velmi rychlá, odklonem do Karlína si ale slibujeme ještě rychlejší časy. Je tam výborný povrch i sklon. Elitní závodníci a hobby běžci budou mít ideální příležitost na svoje osobní rekordy," slibuje ředitel závodu Václav Skřivánek. 

Proto neváhejte. A kdybyste si náhodou na "desítku" přece jen nevěřili, i letos pro vás máme poloviční nálož. Tedy pardon, tahle je pouze pro ženy. Těch na závodech RunCzech každoročně přibývá a podzimní pětka patří mezi jejich oblíbené závody. Holky, ženy, že nám nevěříte? Pojďte se přesvědčit 7. září od 18:00.

Oba závody spojují běžce naprosto všech výkonnostních úrovní v atmosféře kouzelného pražského večera a za předpokladu skvělého času. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy