Trenér střelců by nerad rušil tradici. Chce medaili

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
8. 8. 2008 7:40
Rozhovor s trenérem českých střelců Petrem Kůrkou
Reprezentační trenér Petr Kůrka a jeho dcera a jedna z největších olympijských nadějí Kateřina Emmons v olympijské vesnici.
Reprezentační trenér Petr Kůrka a jeho dcera a jedna z největších olympijských nadějí Kateřina Emmons v olympijské vesnici. | Foto: Petr Kůrka

Peking - Reprezentační trenér českých střelců Petr Kůrka věří v olympijskou medaili, případně medaile. "Máme silný tým," říká a jmenuje dvě medailistky z Athén 2004 Kateřinu Emmons a Lenku Maruškovou i brokaře Jana Sychru a Davida Kosteleckého.

Čeho by chtěli čeští střelci v Pekingu dosáhnout?

Chtějí se pokusit nerušit tradici a patřit mezi medailisty naší výpravy.

Na koho budete nejvíce spoléhat?

Máme silný tým, ale asi se nejvíce spoléhá na Kateřinu Emmons, Lenku Maruškovou a na naše dva brokaře Sychru a Kosteleckého.

Dále čtěte:

Ještě stále hraje v českém střelectví prim vzduchová puška? Nebo jaké je nyní před olympiádou aktuální rozložení sil jednotlivých střeleckých kategorií?

Vzduchová puška patří v posledních letech mezi naše silné disciplíny, ale máme prakticky téměř rovnoměrné rozložení šancí jak v brokových, tak i v pistolových a puškových disciplínách.

Protože puškových a pistolových disciplín je na OH více než brokových, může na první pohled vypadat rozložení jinak.

Olympijskou střelnici znáte už ze Světového poháru, který se v Pekingu konal na jaře. Změnilo se něco? Jak českým střelcům vyhovuje?

Střelnice v Pekingu je po všech stránkách výkonná a dají se očekávat poměrně vysoké nástřely.

Od jara, kdy se zde konal Světový pohár, se nic nezměnilo, pouze tráva je zelenější.

Soupeři mají z Vargy respekt

Střelci jsou mezi olympioniky raritou svým velkým věkovým rozptylem. Michaele Musilové je 19 let, Miroslavu Vargovi bude 48. Jak to v týmu funguje? Jsou staří zkušení trenéry a rádci mladších?

Střelba je specifická tím, že v některých disciplínách lze dosahovat na mety nejvyšší i v relativně zkušenějším věku. Pokud se mladí ptají, zkušení rádi rady rozdávají.

Střelci zbrojí na olympiádu: trénink pistole na 50 metrů.
Střelci zbrojí na olympiádu: trénink pistole na 50 metrů. | Foto: Petr Kůrka

Co byste řekl k olympijskému návratu Miroslava Vargy?

Věřím, že se nebude opírat o minulost, ale věřit ve svou aktuální sílu a formu. Soupeři mají z Mirka respekt. Věřím mu.

Psalo by se i o jízdě na koloběžce

Zdá se, že českou veřejnost zajímá sportovní střelba výhradně v době letních olympiád, kdy dychtí po českých medailích a vědí, že střelci jsou tradičně silní. Proč vždycky zájem opadne a MS či ME nejsou příliš sledované?
 
Protože olympiáda je všeobecně sledovaná a počítají se všechna dobrá umístění, nehledě na druh sportu. Základem je, aby byl v programu OH.

Střelci bývali a jsou sportem, který díky získaným medailím pomáhá ke zviditelnění českého sportu.

Pokud bude v programu například jízda na koloběžkách, bude se o tomto sportu také psát, ale pouze během OH. Není to správné, ale je to tak.

Myslíte si, že by sportovní střelbu mohly u nás zpopularizovat dvě chystané vrcholné akce - MS ve střelbě na běžící terč v říjnu 2008 v Plzni a ME ve střelbě ze vzduchových zbraní v únoru 2009 v Praze? Co pro to děláte?

Střelecký svaz České republiky dělá pro popularitu střelby právě to, že se hlásí k pořadatelství takovýchto vrcholných akcí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Ministr spravedlnosti Blažek poslal Farskému analýzu, jak řešit rezignaci na poslanecký mandát, když je v cizině. Sám Blažek ji zveřejnit nechce.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy