ATP Dubaj • 1. kolo • 18:00

Jiří Lehečka - Alexander Zverev

Konec zápasu
Jiří Lehečka
Jiří Lehečka
1
6
3
4
Alexander Zverev
Alexander Zverev
2
4
6
6

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání prvního kola tenisového turnaje v Dubaji mezi Jiřím Lehečkou a Alexanderem Zverevem z Německa. Zápas začíná v pondělí 27. února v 18:05.

Jiří Lehečka má životní formu. Minulý týden cílil na první finále turnajů kategorie ATP, na turnaji v Dauhá měl proti Andymu Murraymu v semifinále pět mečbolů, z toho tři v řadě při vlastním podání, ale Skot ukázal obrovskou vůli a bojovnost, parádní obrat dokonal v tiebreaku třetího setu. Přesto na sebe může být jednadvacetiletý český tenista pyšný, neboť svými výkony zaujal širší veřejnost a ukázal, že účast ve čtvrtfinále Australian Open rozhodně nebyla náhodná.

Jiří Lehečka

Česko

ATP: 47.

Věk: 21 let (8. 11. 2001)

Držení rakety: pravák

Výška: 185 cm

Jiří Lehečka v osmifinále Australian Open 2023.
Jiří Lehečka v osmifinále Australian Open 2023. | Foto: Reuters

Alexander Zverev je bývalou světovou dvojkou, aktuální světovou šestnáctkou, která se postupně dostává do formy po půlroční absenci způsobené zraněním kotníku. Němec zatím letos na větší výsledek čeká, dokonce ještě na žádném z turnajů nevyhrál více jak jeden zápas. Naposledy se představil v Dauhá, kde nepředvedl vůbec špatný výkon, ale Andymu Murraymu nakonec podlehl po setech 6:7, 6:2 a 5:7.

Alexander Zverev

Německo

ATP: 16.

Věk: 27 let (20. 4. 1997)

Držení rakety: pravák

Výška: 198 cm

Foto: Reuters

Tenisté se proti sobě potkali na začátku sezóny v rámci United Cupu, kde zvítězil Jiří Lehečka v roli velkého outsidera přesvědčivě 6:4 a 6:2 a dopomohl českému týmu k vítězství nad Německem.

Na kurtu probíhá tradiční předzápasové rozpinkávání. Na podání začne Alexander Zverev.

Zápas začal.

15:0

Alexander Zverev se na úvod trefil do prvního podání, jeho soupeř bekhendem returnoval do sítě.

15:15

Tentokráte se šlo přes výměnu a slavil český tenista! Německý hráč vyprodukoval nevynucenou chybou z bekhendu.

15:30

Skvěle! Jiří Lehečka se trefil do křižného forhendového returnu, na nějž ještě Zverev reagoval, další dělový forhend vracel jen pod pásku.

15:40

Takhle by to šlo! Jednadvacetiletý rodák z Mladé Boleslavi znovu dostal konkurenta pod tlak, který završil smečí na síti a získal tak na své konto dva brejkboly.

1:0 Jiří Lehečka získává gem.

Stačil jeden! Return do bekhendu nasazené sedmičky slavil úspěch, balónek vzápětí nepřeletěl pásku.

15:0

Cestu za potvrzením brejku začíná český hráč přímým bodem po podání ven z dvorce.

15:15

Také Alexander Zverev umí zaútočit. Uspěl křižným bekhendem z levé strany, na nějž protihráč odpověděl střelou do sítě.

30:15

Forhendový return Němce se odrazil od pásky a vyletěl do zámezí.

40:15

Mladoboleslavský rodák hraje ve velké pohodě. Obouručným bekhendem vyslal skvělou ránu po levé čáře, na nějž soupeř nenašel přesnou odpověď.

2:0 Jiří Lehečka získává gem.

Brejk potvrzen s velkým přehledem. Jiří Lehečka poslal bývalé světové dvojce servis na tělo, return posléze pustil za zadní lajnu.

15:0

Český hráč si oběhl return na forhend, míček poslal za základní čáru.

30:0

Přímý bod po podání ven z kurtu.

30:15

Delší výměny jsou zatím doménou českého tenisty. Ten znovu získal tlak na svou stranu, proti forhendu k levé čáře byl Němec bezmocný.

40:15

Po kvalitním podání vypálil Alexander Zverev bekhend do levého růžku. Lehečka se dostal pozdě pod balónek a odehrál jej za zadní čáru.

2:1 Alexander Zverev získává gem.

Alexander Zverev se dostává na kontakt. Ve výměně držel od servisu roli útočícího tenisty, kterou nakonec přetavil v zisk fiftýnu.

0:15

Čtvrtý gem otevřel český hráč dvojchybou.

15:15

Vzápětí se trefil do prvního servisu a vystartoval k síti, Němec hrál pod tlakem obranný úder pod pásku.

30:15

Opět mladoboleslavský rodák v pravý čas vystartoval k síti. Kratší bekhendový volej neměl chybu, světová šestnáctka neměla šanci na reakci.

30:30

Po většinu času byl český mladík v tlaku, když najednou Alexander Zverev vypálil přesně mířený bekhend na pravou lajnu, po němž protihráč hrál ze stejné strany do sítě.

40:30

Po kratším returnu se Jiří Lehečka musel přiblížit k síti a vyslal dělový forhend na levou stranu, jeho německý konkurent v plném běhu zase trefil jenom síť. Gembol.

40:40

Shoda. Alexander Zverev měl velké štěstí, dvakrát trefil základní čáru. V prvním případě si český hráč poradil, v tom druhém nikoliv.

A:40

Přímý bod po servisu ven z dvorce.

3:1 Jiří Lehečka získává gem.

Skvěle. Jiří Lehečka vyslal podání do stejného prostoru jako před chvíli, přičemž Alexander Zverev bekhendem returnoval až za základní čáru.

15:0

Už to vypadalo, že nečistě trefený Lehečkův forhendový return spadne do kurtu, nakonec míček spadl o kousek vedle levé lajny.

30:0

Přímý bod po podání na téčko.

30:15

Mladoboleslavský rodák dokonale odhadl, kam soupeř u sítě forhendem zaútočí. Následně mu poslal nepříjemný míček pod nohy, Němec nasměroval volej do autu.

40:15

Forhendový return vyletěl do koridoru pro debl.

3:2 Alexander Zverev získává gem.

Alexander Zverev se začal trefovat do prvního podání a výsledek se začíná dostavovat. Po výborném rodák z Hamburku držel soka pod tlakem a ve finále vystartoval k síti, prohoz Čecha pustil do autu.

15:0

Přímý bod po podání ven z kurtu.

30:0

Jiří Lehečka odvážně vystartoval k síti, pozici neměl připravenou ideálně. Protihráče zaskočil na tolik, že bekhend usměrnil do sítě.

30:15

To je škoda. Český tenista po kvalitním podání vyběhl blíže k síti, jenže forhendový útok uspěchal a míček poslal do zámezí.

40:15

Dokonalá práce Čecha u sítě. Šel proti křižnému forhendovému prohozu hodně pod síť, ovšem ruku vytočil ideálně a stopvolej usměrnil mimo protihráčův dosah.

4:2 Jiří Lehečka získává gem.

Výborná práce. Servis ven z kurtu spadl do vymezeného čtverce, bezradný Němec odpálil return daleko za základní čáru.

15:0

Nabíhaný bekhend Němci vůbec nevyšel, balónek přizvedla páska. Jenže Lehečka nabídnutou příležitost nevyužil a forhend napálil do autu.

30:0

Dokonalá přesnost forhendového útoku v podání nasazené sedmičky, proti němuž český tenista vyprodukoval příliš dlouhý forhend.

40:0

Pokus o agresivní bekhendový return skončil v síti.

4:3 Alexander Zverev získává gem.

První eso zápasu zapisuje Alexander Zverev, Jiří Lehečka natahoval za servisem na téčko raketu marně.

15:0

Německý tenista stál při returnu daleko za základní čárou, míček nezvládl přehodit přes síť.

30:0

V síti skončil i následný forhendový return.

40:0

Do třetice už se Alexander Zverev dostal do výměny, ale nebylo mu to nic platné, protože ji uzavřel svou vůbec první nevynucenou chybou v utkání.

40:15

Čistá hra se nekoná. Jiří Lehečka viděl odkrytou levou polovinu kurtu, ovšem forhendem napálil balónek do území pro čtyřhru.

5:3 Jiří Lehečka získává gem.

Pětadvacetiletý rodák z Hamburku dává ruce vbok, je si vědom, že mu první set protéká mezi prsty. Po příliš dlouhém bekhendu z jeho strany zůstává ve ztrátě brejku, přičemž soupeři stačí jediný gem k ovládnutí úvodního dějství.

15:0

Eso na téčko.

30:0

Přímý bod po servisu na střed kurtu.

30:15

Výborná práce českého hráče, jenž přešel do ofenzivy agresivním forhendem pod nohy soka, ten odpověděl úderem hraným brzy po odskoku za základní čáru.

30:30

Hodně laciná chyba světové šestnáctky, jež si neporadila s kratším returnem a nabíhaným bekhendem na síť napálila pásku.

40:30

Tenntokráte Alexander Zverev nezaváhal. Podáním vyhnal protihráče ven z kurtu a bekhendem posléze trefil volný prostor.

5:4 Alexander Zverev získává gem.

Jednadvacetiletý Čech si sadu bude muset dopodávat sám. Na příjmu skóre do shody nedostal, na závěr deváté hry vyslal vyprodukoval příliš dlouhý bekhend.

0:15

Fantastický obranný forhend českého hráče k úspěchu nevedl. Zverev ještě míček doběhl a poslal bekhend k levé lajně, následně český hráč rovněž z bekhendu chyboval.

15:15

Přímý bod po servisu na téčko.

30:15

Znovu se rodák z Mladé Boleslavi trefil do prvního servisu, načež forhendový return pustil za základní čáru.

40:15

Dva setboly! Český mladík po třetím skvělém servisu v řadě vystartoval k síti, kde suverénním forhendovým volejem poslal míček mimo dosah soupeře.

6:4 Jiří Lehečka získává gem a set.

První krok k cennému skalpu splněn! Jiří Lehečka uzavřel první sady symbolicky svým premiérovým esem, nechytatelné podání vyslal na téčko.

Začal druhý set.

15:0

Úmysl dobrý, realizace pokulhávala. Český tenista vyzkoušel v delší výměně zkrácení hry, avšak míček se zastavil o pásku.

15:15

Další delší přestřelka už dopadla vítězně pro mladoboleslavského rodáka, světová šestnáctka se ustřelila z bekhendu.

30:15

Přímý bod po servisu ven z kurtu.

40:15

Za dělovým podáním do bekhendu se český hráč jen ohlédl.

40:30

První gembol je minulostí. Jiří Lehečka si kratším returnem přitáhl protihráče k síti, aby jej následně z pravé strany prohodil forhendem kros.

0:1 Alexander Zverev získává gem.

Ale Alexander Zverev shodu nepřipustil. Trefil do prvního servisu, na nějž jeho o čtyři roky mladší konkurent nedosáhl.

15:0

Jiří Lehečka začíná druhý set na servisu přímým bodem.

15:15

S kratším bekhendovým returnem si jednadvacetiletý Čech neporadil. Vyzkoušel bekhendový útok, ten narazil na síť.

30:15

Výborně. Ačkoliv musel jít přes druhý servis, tak si Jiří Lehečka troufl na náběh k síti, kde vykouzlil vítězný kratší volej z forhendu.

30:30

Gem při servisu českého hráče slibuje drama. Mladoboleslavský rodák druhým úderem ve výměně přepálil forhend.

30:40

Pětadvacetiletý Němec má k dispozici premiérový brejkbol! Nechal útočit soupeře, který ve finále odpálil forhend o kousek vedle pravé lajny.

40:40

Alexander Zverev smutně podřepl, protože cítil šanci, ale ve výměně se neudržel, vyrobil nevynucenou forhendovou chybu za základní čáru.

A:40

Frustrace je na světové šestnáctce viditelná, ta pro změnu zahrála kratší forhend pod pásku a čelí gembolu.

1:1 Jiří Lehečka získává gem.

První těžký okamžik v zápase Jiří Lehečka přestál! Odvrátil jeden brejkbol a sám využil okamžitě první gembol k zisku hry, těžil z příliš dlouhého bekhendového útoku soka.

0:15

Na Alexanderovi Zverevovi je vidět, že hodně chce, ale přemíra snahy ho paradoxně sráží dolů, nyní uspěchaným bekhendovým úderem trefil síť.

15:15

Jednadvacetiletý rodák z Mladé Boleslavi cítil šanci na zisk dalšího fiftýnu, bohužel v delší přestřelce chyboval jako první.

30:15

Jiří Lehečka se rozhodl zariskovat pokusem o vítězný bekhend po levé lajně, jenže míček netrefil dobře a zastavila jej páska.

40:15

Po výborném servisu vypálil Němec parádní forhend do levého růžku. Soupeř ještě balónek stihl, avšak vrátil ho výrazně za základní čáru.

40:30

Tomuto bekhendovému útoku českého hráče lze jen těžko něco vytknout. Trefil přesně čáru, poměrně zaskočený konkurent reagoval ránou do sítě.

1:2 Alexander Zverev získává gem.

Stejně jako v předešlém gemu, tak i teď uzavřel Alexander Zverev pod hrozbou shodu hru na podání esem.

15:0

Poprvé v utkání bylo k vidění jestřábí oko. Vzal si jej Jiří Lehečka a dobře udělal, protože jeho forhendový útok lízl zadní lajnu, takže místo nevynucené chyby Čecha je tu fiftýn pro jeho osobu, protože Němec ještě před zahlášením výroku čárového chyboval bekhendem.

15:0

Poprvé v utkání bylo k vidění jestřábí oko. Vzal si jej Jiří Lehečka a dobře udělal, protože jeho forhendový útok lízl zadní lajnu, takže místo nevynucené chyby Čecha je tu fiftýn pro jeho osobu, protože Němec ještě před zahlášením výroku čárového chyboval bekhendem.

30:0

Krátký return potrestal český tenista bez servítek, bekhend odpálil do odkrytého pravého růžku.

40:0

Přímý bod po podání ven z kurtu.

2:2 Jiří Lehečka získává gem.

Bleskové srovnání na 2:2 Rodák z Mladé Boleslavi se opět trefil do prvního servisu, načeř s potěšením sledoval, jak bekhendový return soupeře končí v síti.

0:15

Parádní práce nohama českého mladíka. Oběhnul si úder na forhend, trefil pravý roh a vystartoval k síti, Zverev pod tlakem nezvedl míček přes pásku.

15:15

Znovu si český mladík obíhal úder na forhend, bohužel podobný kousek jako před chvilkou se mu nepovedl, křižný úder zastavila síť.

15:30

Fantastická práce mladoboleslavského rodáka. Ten sázel forhendy ze strany na stranu, už dopředu bylo jasné, že poslední obranný úder Němce nepřeletí síť.

15:40

Dva brejkboly! Jiří Lehečka si znovu troufl na síť, kde byl úspěšný, bekhendový prohoz konkurenta se do vymezeného prostoru nevešel!

30:40

Kratší bekhend světové šestnáctky protihráče viditelně zaskočil. Musel pořádně natahovat raketu za míčkem, který nakonec nasměroval zhruba do středu sítě.

40:40

Bekhendový return vyletěl za základní lajnu. Shoda.

A:40

Přímý bod po podání na téčko.

2:3 Alexander Zverev získává gem.

Alexander Zverev se hecuje. Vystartoval k síti, kde zakončil pátý gem druhé sady vítězným bekhendovým volejem, odvrácení dvou brejkbolů by jej mohlo nakopnout.

0:15

V tlaku chtěl Jiří Lehečka vystartovat k síti, ale vysoký úder soka jej zahnal zpět k základní čáře, odkud poslal těžkou smeč do sítě.

15:15

Tohle je o poznání lepší! Čech ve výměně znovu úřadoval a ve finále vyslal dělový forhend do protipohybu soka, jenž vracel balónek jenom do sítě.

30:15

Alexander Zverev hraje většinu výměn daleko za základní čárou a nechává útočit protihráče, což se mu většinou nevyplácí, nyní chyboval bekhendem.

30:30

Pětadvacetiletý rodák z Hamburku si zahraje o brejkbol, nyní to byl totiž Jiří Lehečka, kdo nezvládl závěrečný bekhend.

30:40

Dvojchyba znamená brejkbol pro světovou šestnáctku.

40:40

Dvojchyba vykompenzována tím nelepším možným způsobem, za dělovým servisem ven z dvorce se Zverev jenom podíval!

40:A

Bohužel přichází druhá dvojchyba v průběhu jednoho gemu a Němec má tedy další možnost k zisku brejku.

2:4 Alexander Zverev získává gem.

To není dobré. Jiří Lehečka neustál tíhu okamžiku, udělal třetí dvojchybu v gemu, druhou v řadě. Alexander Zverev získává výhodu breku prakticky bez práce.

15:0

Německý tenista přidává do statistik své páté eso.

30:0

A hned vzápětí šesté.

40:0

Výměna od základní čáry pro pětadvacetiletého rodáka z Hamburku. Český hráč ji uzavřel příliš dlouhým bekhendem.

2:5 Alexander Zverev získává gem.

Alexander Zverev potvrzuje brejk čistou hrou a je jedinou hru od zisku druhé sady, na závěr té sedmé vypálil další eso.

0:15

Zisk brejku bývalou světovou dvojku pořádně nakopl. Dokonale oběhl u základní čáry soupeřovy útoky, aby jej na závěr prohodil dokonalým bekhendem po levé čáře.

15:15

Eso na téčko.

15:30

Pětadvacetiletý rodák z Hamburku hecuje tribuny. Fantasticky zabojoval proti stopvoleji soka, ba co víc, křižným forhendem ho prohodil.

15:40

Dva setboly! Jiří Lehečka si kvalitním podáním připravil pozici pro ukončení výměny, jenže forhend odpálil za základní čáru.

30:40

První setbol odvrácen přímým bodem.

40:40

Jiří Lehečka ještě bojuje. Opanoval forhendovou přestřelku, kterou německý hráč uzavřel výrazně přepáleným forhendem.

A:40

Bekhendový return zastavila síť.

40:40

Jednadvacetiletý rodák z Mladé Boleslavi útočil na snížení, ovšem koncovku nezvládl, náběh na vítězný forhend skončil v síti.

A:40

Eso z druhého podání, Zverev jen nevěřícně zakroutil hlavou.

3:5 Jiří Lehečka získává gem.

Při vlastním podání Jiří Lehečka ukončil set esem na téčko. Nyní ovšem potřebuje zabodovat i na returnu.

15:0

Alexander Zverev vstupuje do důležitého gemu přímým bodem.

15:15

Nepřipravený útok Němce na síť Jiří Lehečka potrestal. Poslal mu míček na tělo a volej pustil za základní čáru.

30:15

Forhendový return zastavila páska.

40:15

Další skvělé podání, které Jiří Lehečka odvrátil za zadní lajnu a čelí tak dvěma setbolům.

3:6 Alexander Zverev získává gem a set.

O postupujícím do osmifinále rozhodně třetí set! Alexander Zverev se trefil do servisu na téčko, který český tenista jenom slabě ztlumil před sebe.

Začíná třetí set.

15:0

Je důležité, aby si Jiří Lehečka první podání udržel, mohlo by ho to znovu nabudit. Český hráč vystartoval k síti, kde pustil bekhendový prohoz soka do autu.

15:15

Situaci si následně mladoboleslavský rodák komplikuje dvojchybou.

30:15

Po kratším returnu Jiří Lehečka nezaváhal a vítězný bekhend napálil nechytatelným způsobem k pravé lajně.

40:15

Přímý bod po servisu na téčko.

40:30

První gembol je pryč. Přestřelku od základní čáry ovládl Němec, jenž těžil z nevynucené bekhendové chyb protihráče.

40:40

Skvěle si jednadvacetiletý Čech přitáhl konkurenta k síti, měl ho na lopatě, jenže následný bekhend trestuhodně odpálil do autu.

A:40

Skvělá reakce na lacinou chybu. Jiří Lehečka v tlaku vystartoval k síti a bekhendový volej usměrnil mimo dosah světové šestnáctky.

1:0 Jiří Lehečka získává gem.

Obrovskou hrubku vyrobil i Němec. Ve velkém tlaku vystartoval k síti, kde místo agresivního úderu zahrál mizerný kraťas, u nějž byl soupeř včas a dostatečně prudkým forhendem vytloukl Zverevovy bloky.

15:0

Přímý bod po servisu na téčko.

30:0

Teď si Alexander Zverev poradil výrazně lépe než na konci gemu při returnu. Kraťas skrýval do poslední chvíle, protihráč neměl šanci dobře provedené zkrácení doběhnout.

40:0

Eso po střele do soupeřova forhendu.

1:1 Alexander Zverev získává gem.

Vzápětí přichází eso na téčko, Alexander Zverev s velkým přehledem srovnává na 1:1.

0:15

S bekhendovým returnem na tělo si Jiří Lehečka neporadil. Couval proti míčku a forhend odpálil do deblového koridoru.

0:30

Varianta servis - síť nebyla úspěšná. Alexander Zverev brzy zpozoroval úmysl soka a sáhl k bekhendovému kříži zleva, český mladík na dlouhou ruku zahrál volej do sítě.

15:30

Světová šestnáctka měla nakročeno k zisku tří brejkbolů, ale i ona udělala lacinou chybu, forhendové zaváhání bylo z kategorie těch hodně zbytečných.

30:30

Po servisu ven z dvorce vyslal Jiří Lehečka forhend na duhou stranu. Zverev sice balónek doběhl, ale odehrál ho až za zadní lajnu.

40:30

Výborně. Jednadvacetiletý rodák z Mladé Boleslavi v útoku opět udržel přesnou ruku až do samotného závěru, kdy vypálil kratší forhend k pravé lajně.

40:40

Bohužel, podobná varianta jako před chvíli nevyšla, balónek po forhendovém útoku skončil v deblovém koridoru.

40:A

Brejkbol. S perfektním bekhendovým returnem kros měl Lehečka velké problémy, ale míček ještě vrátil, na úder do protějšího rohu už nedokázal zareagovat přesným bekhendem.

40:40

Důležitý přímý bod po servisu na téčko!

40:A

Kvalitním servisem si český tenista otevřel pravou polovinu, jenže forhendem rozvlnil síť a musí tak odvracet další brejkbol.

40:40

Alexander Zverev si proti druhému servisu soka hodně poodstoupil, aby nakonec poslal bekhendový return do sítě.

A:40

Bekhendový return vyletěl za základní čáru. Důležitý gembol!

2:1 Jiří Lehečka získává gem.

Stálo to obrovské úsilí, ale Jiří Lehečka nakonec udržel i druhý gem na servisu ve třetím setu, a to je nejdůležitější. Po křižném bekhendu zleva vystartoval k síti, prohoz konkurenta zamířil výrazně za základní lajnu.

15:0

Bekhendová přestřelka pro Alexandera Zvereva. Český mladík bojoval, ale poslední úder nezvládl poslat přes síť.

15:15

Chybuje i Němec. Vyslal kvalitní servis, ale nebylo mu to nic platné, protože vzápětí výrazně přepálil forhend.

30:15

Přímý bod po podání ven z kurtu.

40:15

Pětadvacetiletý rodák z Hamburku přidává eso.

40:30

Náběh k síti Jiřímu Lehečkovi vyšel na jedničku. Soupeře tímto krokem viditelně překvapil, balónek dostal přímo do rakety a forhendovým volejem s přehledem prolomil jeho obranu.

2:2 Alexander Zverev získává gem.

Parádní výměna z obou stran. Na českém hráči už v závěru bylo vidět, že ji chce ukončit co nejdříve, finální forhend hraný pod velkým úhlem poslal o kousek za zadní čáru.

0:15

Po podání ven z kurtu přišel kratší return, s nímž s mladoboleslavský rodák neporadil, míček posadil o kousíček za základní lajnu.

0:30

Další kratší return doplněný o nevynucenou chybu českého tenisty, jehož bekhend pro změnu narazil do sítě.

0:40

Světová šestnáctka má várku tří brejkbolů. Returnem k základní čáře dostala soka do svízelné pozice, Lehečka odpověděl bekhendem do koridoru pro debl.

2:3 Alexander Zverev získává gem.

Alexander Zverev dělá důležitý krok k postupu do osmifinále. Do výměny se dostal i při brejkbolu a na příjmu zapisuje čistou hru poté, co soupeř vyprodukoval nevynucenou chybu do sítě.

15:0

Jiří Lehečka se na sebe hodně zlobí. Vypracoval si totiž dobrou pozici, jenže nabíhaný forhend na síť usměrnil do zámezí.

30:0

Eso na téčko.

40:0

Bekhendový return zastavila páska. Němec dominuje.

2:4 Alexander Zverev získává gem.

Pětadvacetiletý rodák z Hamburku nenechává nikoho na pochybách a brejk potvrzuje suverénně čistou hrou. První prohoz po lajně ještě Lehečka vybral, proti bekhendu na druhou stranu už byl bezmocný.

0:15

Forhendová výměna pro světovou šestnáctky. Na českém hráči je patrná frustrace, další nevynucení chyba přichází po střele do sítě.

15:15

Konečně se jednadvacetiletému rodákovi z Mladé Boleslavi zadařilo. Musel sice odcouvat od sítě proti dobému obrannému bekhendu soka, ovšem udržel koncentraci a smeč napálil do jeho protipohybu.

30:15

Forhendový return vyletěl za základní čáru.

40:15

Po kratším returnu si Jiří Lehečka oběhl úder na forhend a vypálil míček do pravého růžku, Němec na dlouhou ruku odpálil balónek do zámezí.

40:30

Servis dobrý, ale následný forhend vůbec nevyšel, míček jenom rozvlnil síť.

3:4 Jiří Lehečka získává gem.

Mladoboleslavský rodák snižuje na 3:4. S vypětím všech sil vybral parádní bekhend soka po levé lajně, načež byl určitě sám překvapený, že Němec místo vítězného voleje nezvládl balónek odehrát přes síť.

15:0

Alexander Zverev otevírá osmý gem přímým bodem.

15:15

Český tenista se rozhodl vystartovat k síti. Protihráče tímto krokem mírně zaskočil, Němec poslal forhend do území pro čtyřhru.

30:15

Přímý bod po podání na téčko.

40:15

Podobné chyby mrzí. Jiří Lehečka se dostal do výměny, jenže ve snaze o ofenzivní forhend poslal míček pod pásku.

40:30

Nečistě trefený bekhendový return Alexander Zverev nepotrestal, naopak forhendový útok uspěchal a zahrál jej za základní lajnu.

40:40

Ještě to bude boj! Světová šestnáctka si sama komplikuje situaci druhou forhendovou nevynucenou chybou v řadě.

40:A

A po dvojchybě dokonce přichází brejkbol! Důležitý okamžik třetí sady.

Zverev musí jít přes druhé podání.

4:4 Alexander Zverev získává gem.

Podobně jako Lehečka daroval brejk soupeři ve druhé sadě, tak teď totéž udělal Alexander Zverev, když po dvou nevynucených chybách zaznamenal dvě dvojchyby. Je srovnáno!

0:15

Cestu za potvrzením brejku ale český tenista nezačal dobře, přetáhl forhend.

15:15

Bekhendový return skončil ve výrazném autu.

15:30

Jiří Lehečka si chtěl fiftýn uhrát sám, nebál se přitlačit. Bohužel v závěru zariskoval až příliš a forhendem zaútočil do zámezí.

15:40

Neuvěřitelný křižný bekhendový return z levé strany. U sítě stojící Čech se ani nesnažil za míčkem natahovat raketu. Dva brejkboly!

30:40

První brejkbol je minulostí! Jiří Lehečka musel zahrát těžký volej proti dobře promýšlenému prohozu, kratší míček poslal mimo dosah soka.

4:5 Alexander Zverev získává gem.

Bohužel, druhý brejkbol už Alexander Zverev přetavil v brejk a půjde podávat na postup. Po delším returnu donutil hrát českého hráče forhend v záklonu za základní lajnu.

15:0

Včas Jiří Lehečka zaregistroval, že soupeř přibíhá k síti. S prvním volejem si ještě poradil, proti tomu druhému hrál prohoz do autu.

30:0

Přímý bod po servisu ven z dvorce.

40:0

Esem po dělovce ven z dvorce si pětadvacetiletý rodák z Hamburku vypracoval tři mečboly.

4:6 Alexander Zverev získává gem, set a zápas.

Je konec! Alexander Zverev po druhém servisu vystartoval k síti, střetnutí ukončil nepovedený bekhendový prohoz českého tenisty vedle levé lajny.

Cesta Jiřího Lehečky turnajem v Dubaji skončila hned v prvním kole. Český talent Alexanderu Zverevovi statečně vzdoroval, ale nakonec světové šestnáctce podlehl po setech 6:4, 3:6 a 4:6.

První sadu odstartoval mladoboleslavský rodák bleskovým brejkem v prvním gemu, který udržel až do závěru, v desáté hře proměnil hned první ze dvou dostupných setbolů. O druhé sady ovšem dominoval Němec, jenž získal výhodu brejku v šestém gemu, přičemž dva setboly na returnu neproměnil, ale hned vzápětí uspěl na servisu. V závěrečném dějství světová šestnáctka sebrala protihráči servis čistou hrou, načež o brejk přišla dvěma dvojchybami v řadě. Jenže Lehečka brejk nepotvrdil a při posledním gemu na returnu neuhrál ani bod.

V osmifinále se Alexander Zverev utká s vítězem zápasu Emil Ruusuvuori - Christopher O'Connell.

STATISTIKY UTKÁNÍ

Esa: 5 - 12

Dvojchyby: 5 - 2

Úspěšnost 1. podání: 59 % - 73 %

Body po 1. podání: 67 % - 74 %

Body po 2. podání: 51 % - 64 %

Ubráněné brejkboly: 7/10 - 2/4

Vítězné údery: 24 - 20

Nevynucené chyby: 33 - 9

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do klubu primátora Ostravy Macury vstoupili všichni, kdo opustili klub ANO

Do nově vzniklého zastupitelského klubu ostravského primátora Tomáše Macury (dříve ANO) už vstoupili všichni zastupitelé, kteří opustili klub hnutí ANO. V krajské metropoli začala i první jednání o podobě nové koalice. Původní koalice tvořená hnutím ANO, uskupením Spolu a Piráty se rozpadla poté, kdy se začal štěpit klub ANO a koalice přišla o většinu hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Macura vidí možností řešení situace několik, vyjednávat nechce s SPD a Ostravskou levicí. První jednání má za sebou uskupení Spolu, druhý nejsilnější klub zastupitelstva Ostravy po hnutí ANO. ANO plánuje schůzky po středečním sněmu.

Problémy v ostravské buňce ANO odstartovala volba prezidenta. V ní Macura, podobně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, veřejně podpořil Petra Pavla na úkor stranického šéfa Andreje Babiše. Oba moravskoslezští politici pak hnutí opustili. V případě Macury následovalo jeho vyloučení z klubu ostravských zastupitelů. Stejně tak klub vyloučil i náměstkyni primátora Zuzanu Bajgarovou. Následně klub opustili náměstkyně Kateřina Šebestová a zastupitelé Robert Čep, Ondřej Němeček a Maxim Pachomov. Počet členů klubu ANO tak klesl z 21 na 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy