Ve svém třicátém grandslamovém finále může čtyřiatřicetiletý Djokovič přidat do sbírky dvacátý titul, čímž by vyrovnal rekordní bilanci Švýcara Rogera Federera a Španěla Rafaela Nadala. Ve svém sedmém finále Wimbledonu bude útočit na celkově šestý vavřín.
V letošní sezoně může Djokovič získat už třetí gradslamovou trofej. Přemožitele nenašel v Melbourne na Australian Open ani na antukovém Roland Garros v Paříži.
"Tenhle turnaj je pro mě nejlepší na světě. V každém utkání se tady snažím dostat ze sebe maximum, a když na tenhle dvorec vstoupím, chci vždycky vyhrát," řekl Djokovič. "Grandslamy jsou pro mě teď nejvíc a bude to pro mě čest, když budu ve svém milovaném sportu psát historii."
V prvním setu podával Shapovalov na vítězství, ale za stavu 5:4 mu Djokovič setbol nepovolil a tie-break získal 7:3. Ve zbylých dvou setech stačil Srbovi vždy jeden zisk podání kanadského leváka, kterému odvrátil 10 z 11 brejkbolů. Djokovič trpělivě čelil ranám Shapovalova a čekal na jeho nevynucené chyby - těch soupeř udělal více než dvakrát tolik (36:15).
"Myslím, že výsledek neodpovídá průběhu. V prvním setu byl asi lepší, měl moře šancí a zaslouží si aplaus. V budoucnu o něm uslyšíme," řekl Djokovič o Shapovalovovi.
Berrettini si s Hurkaczem poradil za dvě hodiny a 39 minut. Jedinou slabší chvíli si vybral v tie-breaku třetího setu, ale hned v úvodu čtvrté sady sebral soupeři podání a dotáhl zápas do vítězného konce.
Dosavadním maximem pětadvacetiletého Itala na grandslamech bylo semifinále z předloňského US Open. Na nedávném Roland Garros došel devátý hráč světového žebříčku do čtvrtfinále.
"Nevím, co říct… Myslím, že mi to dojde až za pár hodin," řekl v rozhovoru na kurtu první italský finalista v historii Wimbledonu. "Vím, že jsem odehrál skvělý zápas, ale o tomhle jsem nikdy ani nesnil. Bylo to prostě moc i na sen," dodal.
Berrettiniho postup do finále však není až takovým překvapením, protože v červnu dokázal jako první debutant od Borise Beckera v roce 1985 získat titul na trávě v Queen's Clubu.
Čtyřiadvacetiletý Hurkacz rovněž usiloval o nejlepší výsledek na turnajích velké čtyřky. Osmnáctý hráč žebříčku ale nedokázal navázat na výkony z předchozích kol. V osmifinále vyřadil světovou dvojku Daniila Medveděva z Ruska a ve čtvrtfinále osminásobného šampiona Rogera Federera ze Švýcarska.
Peschkeová kousek od finále
Květě Peschkeové ve Wimbledonu těsně unikl premiérový postup do finále smíšené čtyřhry. V den svých 46. narozenin prohrála v páru s Němcem Kevinem Krawietzem s domácí dvojicí Harriet Dartová, Joe Salisbury 2:6, 6:4 a 4:6.
Peschkeová si mohla zahrát o titul v mixu deset let po svém triumfu ve wimbledonské čtyřhře, který získala v roce 2011 se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou.
V prvním setu semifinále na centrkurtu v All England Clubu ale Peschkeová dvakrát přišla o servis. Druhý set česko-německý pár získal a v úvodu třetí sady, před kterou se čekalo na zatažení střechy, nevyužil dva brejkboly při podání jedenáctého deblisty světa Salisburyho.
V desáté hře třetího setu při podání Krawietze skvěle returnoval Salisbury. Dva mečboly stihli Peschkeová a Krawietz odvrátit, ale při třetím poslala česká hráčka volej do autu.
Bývalá světová deblová jednička Peschkeová si účastí v semifinále vylepšila v mixu ve Wimbledonu své maximum. Třikrát si ve smíšené čtyřhře zahrála finále US Open (2006, 2010, 2012).
Smíšenou čtyřhru ve Wimbledonu naposledy vyhrála Iveta Benešová v roce 2011 s Rakušanem Jürgenem Melzerem.
Tenisový Wimbledon v Londýně (tráva, dotace 35 milionů liber):
Muži:
Dvouhra - semifinále:
Djokovič (1-Srb.) - Shapovalov (10-Kan.) 7:6 (7:3), 7:5, 7:5, Berrettini (7-It.) - Hurkacz (14-Pol.) 6:3, 6:0, 6:7 (3:7), 6:4.
Smíšená čtyřhra - semifinále:
Dartová, Salisbury (Brit.) - Peschkeová, Krawietz (9-ČR/Něm.) 6:2, 4:6, 6:4.
Junioři:
Dvouhra - 3. kolo:
Šang Ťün-čcheng (1-Čína) - Donald (ČR) 7:6 (7:5), 6:3, Lilov (USA) - Petr (ČR) 6:2, 6:1.
Juniorky:
Dvouhra - čtvrtfinále:
L. Fruhvirtová (8-ČR) - Guthová (15-Něm.) 6:3, 6:2.