Vondroušové nestačily tři mečboly. Doufala jsem, že Kuzněcovová při jednom zkazí, povzdechla si

ČTK ČTK
31. 8. 2017 5:56
Bez očekávání po problémech se zády nastupovala tenistka Markéta Vondroušová na US Open. V prvním kole přesto česká kometa sezony trápila favorizovanou Rusku Světlanu Kuzněcovovou.
Markéta Vondroušová na US Open 2017
Markéta Vondroušová na US Open 2017 | Foto: Reuters

New York -  Proti osmé nasazené Světlaně Kuzněcovové si Markéta Vondroušová dokonce vypracovala tři mečboly, ale prohrála 6:4, 4:6 a 6:7.

"Největší šance byla, když trefila z druhého servisu lajnu," řekla Vondroušová, když měla vybrat, který z mečbolů byl nejblíže proměnění. "Hrály se ale hrozně dlouhý výměny. Neudělala jsem nic úplně špatně, jen ten bekhend při třetím mečbolu, ale ty dva byly strašně dlouhý a nemohla jsem to z toho zabít," doplnila česká hráčka.

Mečboly měla za stavu 5:4 ve třetím setu. "Říkala jsem si, ať co nejdřív zkazí. Ona ale nejdůležitější míče zahrála dobře. Je vidět, že kvůli tomu je fakt dobrá. Když potřebuje, tak si to udrží. V tom je hodně silná," řekla Vondroušová.

Letošní překvapivá vítězka turnaje WTA z Bielu přijela do New Yorku po problémech se zády, které ji sužovaly od turnaje ITF v Praze koncem července. "Bolí to dole nad zadkem a neví se proč," popsala. V srpnu proto prakticky netrénovala a vynechala turnaje WTA v Torontu a posléze kvalifikaci v New Havenu.

"Šla jsem na kurt s tím, že nemám co ztratit a nechci dostat velký výprask," uvedla levou rukou hrající Vondroušová. Injekce nezbíraly a pomohly až prášky proto bolesti. "Je to lepší, ale není to stoprocentní. Ani jsem nemohla dělat kondici, takže jsem věděla, že ke konci zápasu to bude špatné. Ale byla jsem docela překvapená, jak jsem výměny takhle dlouho vydržela," řekla hráčka I. ČLTK Praha.

V koncovce vyrovnaného boje ji netrápila zatejpovaná záda, větší problém měla kvůli křečím. "Tak od stavu 4:4 jsem měla křeče při dopadech na nohy, pak do ruky a i do střehna, šlo mi to do celého těla," popsala.

Prohru v šatně tradičně obrečela, sestra s maminkou ji utěšovaly. Na druhou stranu si uvědomuje, že s Kuzněcovovou přes zdravotní omezení odehrála vyrovnaný duel. "Držela jsem s ní krok. Vím, že můžu hrát úplně s kýmkoli," odnesla si z utkání.

Osmnáctiletá Vondroušová už letos odehrála sedmdesát zápasů. Možná také proto měla problém se zády. Ve zbytku sezony už zvolní a odehraje už jen tři turnaje, nastoupí v Taškentu, Linci a Lucemburku. Vynechá tak asijskou šňůru. "Už by toho bylo moc, je to hrozně po sobě a bylo by zbytečné lítat do Asie," řekla.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy