Vondroušová protáhla svou parádní sérii, naopak Plíšková dlouho nevzdorovala a končí

Aktualizováno 31. 8. 2023 23:03
Wimbledonská vítězka Markéta Vondroušová porazila na tenisovém US Open Italku Martinu Trevisanovou 6:2, 6:2 a ve 3. kole ji čeká Ruska Alexandrovová. Loňská čtvrtfinalistka Karolína Plíšková dohrála ve 2. kole. Turnajová pětadvacítka podlehla Francouzce Claře Burelové 4:6, 2:6.
Markéta Vondroušová
Markéta Vondroušová | Foto: Reuters

Čtyřiadvacetiletá Vondroušová vyhrála na grandslamech deváté utkání za sebou. První vzájemný duel s o pět let starší Trevisanovou zvládla za hodinu a 21 minut. Italka doplatila na 40 nevynucených chyb, rodačka ze Sokolova jich měla jen 13. Vondroušová postoupila do 3. kola US Open po pěti letech, loni turnaj v New Yorku vynechala kvůli rekonvalescenci po operaci zápěstí.

Svěřenkyně trenéra Jana Hernycha ztratila pouze jeden servis, soupeřce ho vzala pětkrát. V prvním setu to bylo dvakrát a ujala za 36 minut vedení. Na začátku druhé sady získala Vondroušová brejk hned v úvodní hře, která šla přes sedm shod a Češka v ní využila čtvrtý brejkbol. Poté vybojovala vedení 4:1 a nepovolila již žádné drama.

Turnajová pětadvacítka Plíšková ztratila utkání s Burelovou za hodinu a deset minut. Připsala si desátou porážku z posledních 13 zápasů. Jednatřicetiletá rodačka z Loun se nemohla opřít o servis, který neudržela pětkrát. Bývalá světová jednička doplatila také na 28 nevynucených chyb, 62. hráčka světa Burelová jich nasbírala polovinu.

Finalistka turnaje z roku 2016 skončila v brzké fázi na třetím grandslamu po sobě. Během letošního Roland Garros a ve Wimbledonu vypadla Plíšková v 1. kole, více se jí dařilo na Australian Open, kde došla do čtvrtfinále. V New Yorku nenavázala na předchozí dvě čtvrtfinále.

Plíšková nezahájila zápas dobře a po dvou ztracených servisech prohrávala brzy 0:3. Česká tenistka sice dokázala vývoj otočit na 4:3, v deváté hře ale přišla znovu o podání a Burelová po 40 minutách úvodní set získala.

Ani ve druhém setu se česká tenistka nedostala do herní pohody. Od stavu 1:0 prohrála pět her za sebou a dvaadvacetiletá Francouzka dotáhla duel k vítězství. Do 3. kola US Open postoupila podruhé za sebou a příště vyzve světovou dvojku Bělorusku Arynu Sabalenkovou.

O postup do 3. kola zabojují ještě nasazená jednatřicítka Marie Bouzková, jež vyzve Chorvatku Petru Martičovou, a osmnáctiletá Linda Nosková. Ta narazí na loňskou finalistku Uns Džábirovou z Tuniska.

Tenisový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 65 milionů dolarů):

Muži:

Dvouhra - 2. kolo:

Sinner (6-It.) - Sonego (It.) 6:4, 6:2, 6:4, Draper (Brit.) - Hurkacz (17-Pol.) 6:2, 6:4, 7:5, Zverev (12-Něm.) - Altmaier (Něm.) 7:6 (7:1), 3:6, 6:4, 6:3, De Minaur (13-Austr.) - Wu I-ping (Čína) 6:1, 6:2, 6:1, Dimitrov (19-Bulh.) - Murray (Brit.) 6:3, 6:4, 6:1, Mmoh - Isner (oba USA) 3:6, 4:6, 7:6 (7:3), 6:4, 7:6 (10:7), Rinderknech (Fr.) - Berrettini (It.) 6:4, 5:3 skreč.

Ženy:

Burelová (Fr.) - Karolína Plíšková (25-ČR) 6:4, 6:2, Vondroušová (9-ČR) - Trevisanová (It.) 6:2, 6:2, Keysová (17-USA) - Wickmayerová (Belg.) 6:1, 6:2, Alexandrovová (22-Rus.) - Curenková (Ukr.) 6:1, 6:3, Sabalenková (2-Běl.) - Burrageová (Brit.) 6:3, 6:2, Samsonovová (14-Rus.) - Korpatschová (Něm.) 6:3, 6:3, Čeng Čchin-wen (23-Čína) - Kanepiová (Est.) 6:2, 3:6, 6:2, Stearnsová (USA) - Tausonová (Dán.) 6:3, 6:0, Boulterová (Brit.) - Wang Ja-fan (Čína) 5:7, 6:1, 6:4, Bronzettiová (It.) - Lysová (Něm.) 6:3, 6:2.

Čtyřhra - 1. kolo:

Sie Šu-wej, Wang Sin-jü (8-Tchaj-wan/Čína) - L. Fruhvirtová, Osoriová (ČR/Kol.) 4:6, 7:5, 6:2, Dabrowská, Routliffeová (16-Kan./N. Zél.) - Detiucová, Davisová (ČR/USA) 4:6, 6:1, 6:0.