Česká jízda v New Yorku pokračuje. Muchová je na US Open už ve čtvrtfinále

3. 9. 2023 19:49
Tenistka Karolína Muchová postoupila poprvé do čtvrtfinále grandslamového US Open. Turnajová desítka dnes zdolala na betonu v New Yorku Číňanku Wang Sin-jü za dvě hodiny a 35 minut 6:3, 5:7, 6:1. Finalistka letošního Roland Garros vyzve v boji o semifinále Rumunku Soranu Cirsteaovou.

Sedmadvacetiletá rodačka z Olomouce vyhrála deváté utkání z posledních deseti. Před turnajem ve Flushing Meadows se probojovala do finále v Cincinnati. Dnešní zápas zvládla i navzdory šesti ztraceným servisům a sedmi dvojchybám. Třiapadesátou hráčku světa Wang Sin-jü devětkrát "brejkla" a přehrála ji v poměru vítězných míčů 32:21.

"Jsem ráda, že jsem to zvládla, protože dneska bylo fakt vedro, co?" hlásila na kurtu směrem k divákům Muchová. "Nikdy jsem s touhle soupeřkou nehrála, je mladá a předváděla neuvěřitelný tenis, byl to fakt těžký zápas," dodala Češka.

Svěřenkyně trenéra Emila Miškeho je ve čtvrtfinále grandslamu popáté v kariéře a zkompletovala sbírku čtvrtfinálových účastí na turnajích "velké čtyřky." Vedle letošního Roland Garros se probojovala mezi osm nejlepších hráček dvakrát ve Wimbledonu (2019, 2021), předloni se dostala i do semifinále Australian Open. Na US Open si vylepšila maximum z roku 2020.

Utkání se dlouho neslo ve znamení ztracených servisů. Muchová sice přišla v úvodním setu o dva, od stavu 1:1 ale prolomila všechny zbývající čtyři podání soupeřky a po 39 minutách hry zužitkovala na returnu druhý setbol.

Také ve druhé sadě se obě hráčky na podání hledaly. Muchová ztratila úvodní tři a Číňanka utekla do vedení 4:2. Česká dvojka sice třemi hrami za sebou vývoj otočila, k mečbolu se ale nedostala a v jedenácté hře znovu o servis přišla. Přestože vzápětí odvrátila pět setbolů, při šestém poslala míček do autu a jednadvacetiletá Wang Sin-jü srovnala. Muchová přišla o set poprvé na turnaji.

Česká tenistka před začátkem rozhodující sady odešla do zázemí. Přestávka jí pomohla a ve třetím setu už byla při servisu stoprocentní. Od stavu 1:1 získala Muchová zbývajících pět her a využila hned první mečbol.

S třiatřicetiletou Cirsteaovou, která na US Open vyřadila před olympijskou vítězkou Bencicovou také světovou čtyřku Jelenu Rybakinovou z Kazachstánu, se Muchová utká popáté v kariéře a počtvrté letos. Dosud proti ní má bilanci tří výher a jedné porážky.

Tenisový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 65 milionů dolarů):

Muži:

Dvouhra - 4. kolo:

Shelton (USA) - Paul (14-USA) 6:4, 6:3, 4:6, 6:4.

Ženy:

Muchová (10-ČR) - Wang Sin-jü (Čína) 6:3, 5:7, 6:1, Cirsteaová (30-Rum.) - Bencicová (15-Švýc.) 6:3, 6:3, Gauffová (6-USA) - Wozniacká (Dán.) 6:3, 3:6, 6:1.

Čtyřhra - 3. kolo:

Townsendová, Fernandezová (6-USA/Kan.) - Karolína Plíšková, Vekičová (ČR/Chorv.) 7:6 (7:3), 6:1.

Junioři:

Dvouhra - 1. kolo:

Mrva (ČR) - Ji (USA) 3:6, 7:5, 6:3, Hrazdil (ČR) - Melero (16-Šp.) 3:6, 6:3, 6:4.

Juniorky:

Bartůňková (ČR) - Munková Mortensenová (Dán.) 6:4, 3:6, 6:1, Valentová (9-ČR) - Taylorová (Austr.) 6:0, 6:3.