Čtyřiatřicetiletá tenistka vyvolala pozdvižení prohlášením, které zveřejnila na svých sociálních sítích. Kritizovala v nich zejména ženskou asociaci WTA kvůli stále klesajícímu zájmu reagovat na napadení Ukrajiny Ruskem.
"Válka je pořád tady, to téma není uzavřené. Naše země si tento osud nevybrala," uvedla 49. hráčka aktuálního světového žebříčku.
Curenková prohlásila, že ji během letošního Wimbledonu pořadatelé slavného grandslamového turnaje nenechali ani jednou promluvit.
"V Londýně jsem neměla ani jednu tiskovou konferenci. Mám pocit, že se tenis snaží tohle téma co nejvíce ututlat," řekla čtvrtfinalistka US Open z roku 2018.
"Vypadá to, že nás nechtějí slyšet, překvapuje mě to," dodala s tím, že schválený zákaz ruských vlajek na turnajích není stoprocentně vyžadován.
K Curenkové se přidal i její trenér Nikita Vlasov. Ten vyprávěl, jak chtěli na French Open připravit prezentaci o tom, jaké hrůzy se dějí na Ukrajině. Ředitelka turnaje Amelie Mauresmová prý nápad schválila a slíbila pomoc, šéf WTA Steve Simon ale akci zatrhl.
Se Simonem měla tenistka konflikt už na březnovém turnaji v americkém Indian Wells, z něhož předčasně odstoupila. WTA označila za oficiální důvod osobní důvody, Curenková ale pro ukrajinská média nabídla jinou verzi.
"Důvodem mého odstoupení byla panická ataka. Měla jsem potíže s dýcháním a řekněme hysterický záchvat," vysvětlila. Špatně se jí prý udělalo po rozhovoru se Simonem, šokoval ji jeho postoj k ruské invazi.
"Řekl mi, že on osobně válku nepodporuje, ale pokud ji ruští a běloruští tenisté podporují, je to jen jejich osobní názor a názory jiných lidí bych si neměla tak brát," prohlásila tehdy.
WTA reagovala prohlášením: "Základním principem WTA zůstává, že tenisté se jako jednotlivci mohou účastnit profesionálních soutěží na základě svých výkonů a bez jakékoliv formy diskriminace a nejsou trestáni kvůli vládním rozhodnutím v jejich zemích."