Američané hrdě angažovali ruskou senzaci. Tenistka ale dál básní o své vlasti

Aleš Vávra Aleš Vávra
22. 4. 2023 13:40
Za vycházející tenisovou hvězdou stojí nevšední příběh. Devatenáctiletá Ruska Diana Shnaiderová odjela kvůli válce studovat do Spojených států a je od roku 1993 první hráčkou v elitní stovce žebříčku, která hraje univerzitní tenis a není stoprocentní profesionálkou.
Diana Shnaiderová.
Diana Shnaiderová. | Foto: Reuters

Narodila se v Moskvě, jejím aktuálním domovem je Severní Karolína, na Rusko však nedá dopustit. Sice ve své zemi nežije, neváhá však o ní vyprávět v superlativech. Tedy alespoň v rozhovorech, které zveřejňují ruská média.

Shnaiderová se letos probojovala do první stovky žebříčku WTA a zaujala nejen tím, že je jedinou částečnou "amatérkou" v širší světové špičce, ale i svými výroky.

Zatímco jiné ruské tenistky, například Darja Kasatkinová či Varvara Gračovová, podnikají první kroky k vytoužené změně občanství, Shnaiderová podobnou cestu důrazně odmítá. 

V rozhovoru pro ruský web Championat přitom mladá hráčka připustila, že se ji i její nejbližší okolí snaží ke změně občanství přemluvit. 

"Trenéři mi říkají, že kdybych měla jinou národnost, přišlo by víc příležitostí. Protože Rusové nejsou v oblibě, nedostávají takové smlouvy jako Evropané nebo Američané. Často o tom diskutujeme, ale já jsem proti," uvedla.

"Řekla jsem to i svým rodičům a trenérům, kteří se mě snažili přesvědčit. Jako člověk, který tolik let hraje za národní tým, nemohu udělat opak. Byla jsem vychovávána jako patriot," citoval Championat tenistku, která je v USA sama. Její rodiče zůstali v Moskvě.

V interview pro ruský tisk musela Shnaiderová odpovídat na otázky, které ji měly navést směrem ke kritice západní společnosti.

Dostala například dotaz, zda jí zahraniční novináři často pokládají provokativní otázky. "Zatím ne, asi je to tím, že jsem mladá. Těm starším je pokládají. Ke mně jsou zatím všichni korektní," uvedla hráčka.

Na všechny případné dotazy je však podle svých slov připravena odpovědět, tak jako odpovídá spolužákům a lidem, kteří se o ni v Severní Karolíně zajímají.

"Mám to tady opravdu ráda. Lidem nezáleží na tom, jestli jste z Ruska. Chovají se k vám dobře, každý mi ve škole pomáhá," prohlásila Shnaiderová s tím, že určitý druh nepřátelství zažila spíše v Evropě.  

"Často se mě tam ptají, jestli je bezpečné žít v Rusku. Vždycky odpovídám, že pro mě je to ta nejbezpečnější země na světě," podotkla.

Shnaiderová se přitom domluvila na reprezentaci North Carolina State University kvůli obavám z toho, že coby Ruska nebude moci tenis hrát. "Nejdřív nám vzali vlajku, potom některé turnaje přestaly ruské tenisty zvát. Bylo to velmi stresující," vysvětlila své rozhodnutí.

Hlavní univerzitní kouč Simon Earnshaw tak v srpnu hrdě oznamoval: "Jsme extrémně nadšení a pyšní, že Dianu zařazujeme do týmu. Je nejvýše žebříčkově postaveným a nejznámějším rekrutem v historii programu."

Shnaiderová to mezi juniorkami dotáhla na druhé místo světového žebříčku a v roce 2022 vyhrála čtyřhru na Australian i US Open. Letos už se studentka prvního ročníku NC State University výrazně prosadila na dospělém okruhu WTA, byť má starty na turnajích výrazně omezené.

V Melbourne prošla kvalifikací a zvládla svou grandslamovou premiéru, ve druhém kole pak trápila řeckou favoritku Marii Sakkariovou, kterou během utkání rozzlobila hlasitými výkřiky.

"Jestli mi ještě jednou zakřičí do obličeje, ještě jednou půjde proti mě, tak budu chtít mluvit s rozhodčím," rozčilovala se tehdy Sakkariová.

V dubnu, tři dny po svých devatenáctinách, pak Shnaiderová v americkém Charlestonu získala největší skalp dosavadní kariéry. Porazila krajanku a členku první světové dvacítky Veroniku Kuděrmetovovou.

 

Právě se děje

Další zprávy