Skvělé Češky. Třísetové bitvy zvládly Vondroušová, Strýcová a po obratu i Nosková

Aktualizováno 9. 5. 2023 16:24
Tři české tenistky prošly na silně obsazeném klání v Římě po třísetových dramatech do druhého kola. Linda Nosková po skvělém obratu vyřadila Shelby Rogersovou 4:6, 6:1 a 6:4 a Markéta Vondroušová 6:0, 4:6, 6:2 Kaiu Kanepiovou. Barbora Strýcová si na druhém turnaji svého rozlučkového turné připsala po více než dvou a půl letech vítězství ve dvouhře, když zdolala 6:1, 3:6, 6:3 Marynu Zanevskou.
Linda Nosková při vítězném utkání 1. kola Italian Open 2023
Linda Nosková při vítězném utkání 1. kola Italian Open 2023 | Foto: Reuters

Turnaj v Římě je druhou částí krátkodobého návratu Strýcové na kurty po předloňském porodu syna.

V dubnu v Madridu se jí ještě na singlovou výhru dosáhnout nepodařilo, na antuce v areálu Foro Italico se už ale mohla radovat.

Bývalá světová jednička ve čtyřhře dnes dosáhla na první výhru od září roku 2020, kdy na odloženém Roland Garros postoupila do 2. kola. Před Madridem hrála naposledy na Australian Open 2021.

Proti 77. hráčce žebříčku získala Strýcová hladce první sadu. Po ní se rodačka z Oděsy pravděpodobně kvůli nevolnosti nechala ošetřit a její hra se následně zvedla.

Vybojovala si rozhodující set, v němž navíc Strýcové odskočila do vedení 2:0. Česká tenistka ale předvedla bojovného ducha, který ji zdobil celou kariéru, čtyřmi získanými gemy skóre otočila a náskok už nepustila.

Po dvou hodinách hry se mohla radovat z vítězství, k němuž jí jako jeden z prvních "gratuloval" malý syn Vincent.

Ve druhém kole se Strýcová střetne s devátou nasazenou Marií Sakkariovou z Řecka, jež měla v prvním kole volno. V rámci své rozlučky by plzeňská rodačka, která v Madridu se Sie Šu-wej z Tchaj-wanu postoupila do čtvrtfinále čtyřhry, měla startovat mimo jiné ve Wimbledonu a na US Open.

Nosková, 54. hráčka žebříčku, prohrála s o dvanáct let starší světovou třiatřicítkou první set 4:6. Druhý ale zvládla předloňská juniorská vítězka Roland Garros bravurně a za 34 minut srovnala.

V rozhodující sadě prohrávala už 1:4, pak však ovládla pět gemů v řadě a slavila postup. Její další soupeřkou bude sedmnáctá nasazená Magda Linetteová z Polska.

Vondroušová zvládla proti Kanepiové i třetí vzájemný duel, přestože se celý zápas trápila na podání. Třiadvacetiletá Češka, jež si na zdejším turnaji zahrála v roce 2020 semifinále, získala úvodní set za 26 minut s kanárem.

Ve druhém ale od stavu 3:1 vypadla z tempa a o 14 let starší soupeřka vyrovnala. Třetí sadu utkání, v němž nasbírala celkem 13 dvojchyb, pak sokolovská rodačka vybojovala 6:2. O postup do 3. kola se utká s bývalou šampionkou US Open Biancou Andreescuovou z Kanady.

Tenisový turnaj v Římě (antuka):

Ženy (dotace 3,572.618 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Strýcová (ČR) - Zanevská (Belg.) 6:1, 3:6, 6:3, Nosková (ČR) - Rogersová (USA) 4:6, 6:1, 6:4, Vondroušová (ČR) - Kanepiová (Est.) 6:0, 4:6, 6:2, Blinkovová (Rus.) - Šarífová (Egypt) 2:6, 6:2, 6:3, Párrizasová (Šp.) - Niemeierová (Něm.) 4:6, 6:4, 6:2.