Soud poslal Kaderku do vazby, šéf tenisového svazu vinu odmítá

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 2. 2024 19:34
Obvodní soud pro Prahu 7 poslal v kauze údajných dotačních podvodů do vazby prezidenta Českého tenisového svazu (ČTS) Iva Kaderku. Novinářům to řekl státní zástupce Ondřej Trčka.
Ivo Kaderka v policejním doprovodu
Ivo Kaderka v policejním doprovodu | Foto: ČTK

Obviněný podle něj vinu popřel a proti vazbě si podal stížnost. Policie Kaderku viní z dotačního podvodu a ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za což mu hrozí až desetileté vězení.

Kromě Kaderky poslal dnes soud do vazby i jeho blízkého spolupracovníka Vojtěcha Flégla, který trestnou činnost rovněž odmítá. "Podal jsem návrhy na vazbu u dvou obviněných, vždy z důvodů vazby koluzní - že tam hrozilo a stále hrozí nebezpečí ohrožování výslechů dosud nevyslechnutých svědků a spoluobviněných," popsal Trčka.

"Soud oběma návrhům vyhověl. Posoudil tu základní důvodnost trestního stíhání, kterou shledal, a shledal i důvodnou obavu, že by mohlo docházet právě k tomu ovlivňování svědků a maření vyšetřování," pokračoval dozorový státní zástupce.

Kaderkovo neveřejné vazební zasedání trvalo dvě a půl hodiny, Flégl byl předtím v jednací síni podstatně kratší dobu. Trčka se nechtěl vyjádřit k tomu, zda obvinění nabízeli za vazbu nějakou záruku, například kauci nebo slib řádného života. "Obecně platí, že to u koluzního důvodu vazby nelze," podotkl.

"Klient si podal stížnost proti rozhodnutí, kterým byl vzat do vazby," řekl ČTK a Právu Kaderkův advokát Tomáš Gřivna. "Stížnost proti obvinění jsme ještě nepodávali," doplnil. Potvrdil, že jeho klient popírá vinu. Blíže věc komentovat nechtěl.

ČTS poslal desítky milionů korun Fléglovu spolku Orel jednota Praha-Balkán. Podle vyšetřovatelů ale část peněz určená na pořádání turnajů skončila na účtech firem Flégla a jeho příbuzných. Kvůli zneužívání státních sportovních dotací policie v úterý obvinila pět lidí z tenisového prostředí a stejný počet firem.

 

Právě se děje

Další zprávy