Šampionka Vondroušová se do semifinále neprobila, proti Keysové zahazovala brejkboly

Aktualizováno 7. 9. 2023 3:56
Wimbledonská šampionka Markéta Vondroušová se do svého prvního semifinále na grandslamovém US Open neprobojovala. Česká jednička a turnajová devítka prohrála na newyorském betonu s Američankou Madison Keysovou za hodinu a jednadvacet minut 1:6, 4:6.
Markéta Vondroušová
Markéta Vondroušová | Foto: Reuters

Nasazená sedmnáctka Keysová se utká o postup do finále s Běloruskou Arynou Sabalenkovou, která vyřadila Číňanku Čeng Čchin-wen 6:1, 6:4.

Čtyřiadvacetiletá Vondroušová prohrála na grandslamech po předchozích jedenácti výhrách.

V utkání neprolomila ani jednou soupeřčin servis a nevyužila jediný z devíti brejkbolů. Finalistka US Open z roku 2017 Keysová naopak proměnila všechny tři a zvítězila také v poměru vítězných míčků 19:10.

Jedinou českou semifinalistkou na letošním US Open je tak Karolína Muchová, která se střetne v noci na pátek s domácí Američankou Cori Gauffovou.

Utkání mezi Vondroušovou a Keysovou bylo na hlavním stadionu Arthura Ashe po pár výměnách přerušeno kvůli zdravotním potížím jednoho z fanoušků.

Po krátké pauze vyhrála Američanka deset z jedenácti míčků a utekla do vedení 3:0. Vondroušová se nedostala do tempa, Američanka vzápětí prolomila její servis ještě jednou a po 33 minutách získala i první set.

Ve druhém sadě Vondroušová hru vyrovnala a Keysová se dostala často pod tlak. Důležitý moment přišel v osmé hře za stavu 4:3 pro Vondroušovou, kdy sokolovská rodačka nevyužila pět brejkbolů. Američanka servis uhájila a vzápětí Vondroušovou "brejkla".

Duel následně zakončila využitým třetím mečbolem. Keysová se grandslamového semifinále dostala pošesté v kariéře.

"Věděla jsem, že Markéta bude těžká hráčka. Umí vrátit do kurtu jakýkoliv míček. Věděla jsem, že musím stále chodit na síť, být aktivní a tlačit od základní čáry," řekla Keysová.

"Nebyl to úplně nejčistší zápas, udělala jsem řadu nevynucených chyb. Snažila jsem se ale po celý zápas diktovat tempo hry," doplnila vítězka.

Pětadvacetiletá Sabalenková postoupila mezi čtyři nejlepší hráčky US Open potřetí za sebou.

Rodačka z Minsku, která se stane příští týden novou světovou jedničkou, živí dál naději na druhý grandslamový titul v sezoně. Na začátku roku ovládla na betonovém povrchu Australian Open.

Běloruská tenistka porazila o pět let mladší Čeng Čchin-wen za 74 minut, zaznamenala 17 vítězných míčů a stále neztratila v New Yorku ani set.

"Myslím, že jsem dnes hrála skvělý tenis. Se svým výkonem jsem moc spokojená. Získala jsem šanci hrát další grandslamové semifinále a podat v něm zase o něco lepší výkon," prohlásila Sabalenková.

V semifinále grandslamu je posedmé v kariéře a popáté za sebou. Stala se první tenistkou od Američanky Sereny Williamsové v roce 2016, která se dostala mezi čtyři nejlepší hráčky na všech grandslamech v jedné sezoně.

Běloruska se nyní pokusí vylepšit v New Yorku své maximum. Vloni vypadla v boji o finále s pozdější vítězkou Polkou Igou Šwiatekovou.

"Tentokrát udělám vše pro to, abych tu zůstala až do konce," dodala Sabalenková.

Španělský tenista Carlos Alcaraz postoupil do semifinále US Open a už jen dvě výhry ho dělí od úspěšné obhajoby loňského titulu. Turnajová jednička porazila dnes Němce Alexandera Zvereva za dvě hodiny a 24 minut 6:3, 6:2, 6:4.

V boji o finále narazí Alcaraz na nasazenou trojku a předloňského šampiona Daniila Medveděva, který vyřadil v ruském souboji Andreje Rubljova poměrem 6:4, 6:3, 6:4.

Tenisový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 65 milionů dolarů):

Ženy:

Dvouhra - čtvrtfinále: Keysová (17-USA) - Vondroušová (9-ČR) 6:1, 6:4, Sabalenková (2-Běl.) - Čeng Čchin-wen (23-Čína) 6:1, 6:4.

Muži:

Dvouhra - čtvrtfinále: Alcaraz (1-Šp.) - Zverev (12-Něm.) 6:3, 6:2, 6:4, Medveděv (3-Rus.) - Rubljov (8-Rus.) 6:4, 6:3, 6:4.

Juniorky:

Dvouhra - 3. koloValentová (9-ČR) - Quevedová (7-USA) 2:6, 6:3, 6:2, Samsonová (10-ČR) - Miličová (Slovin.) 6:4, 6:1, Jamrichová (1-SR) - Bartůňková (ČR) 6:4, 6:3.