Kosťuková s Curenkovou v pondělí zveřejnily otevřený dopis tenisovým organizacím. Vyjádřily v něm značné překvapení a nespokojenost s nedostatečnou reakcí na situaci v jejich zemi.
"Je obzvlášť divné, že v předchozích případech sociální spravedlnosti a sexuálního obtěžování byla reakce tenisového vedení rychlá, vhodná a odvážná," napsaly.
"Naše země je pod brutálním atakem jaderné mocnosti. Bomby a rakety padají na naše domy, zabíjejí naše lidi, ničí naše životy," pokračovaly hráčky.
Tenistky požadovaly, aby organizace WTA okamžitě odsoudila ruskou vládu, stáhla z Ruska všechny turnaje a vyzvala sesterskou organizaci ITF, aby udělala to samé.
Mezinárodní tenisová federace (ITF) zatím v prohlášení oznámila zrušení všech akcí konajících se na území Ruska, a to na dobu neurčitou. Slíbila, že situaci bude dále monitorovat, naslouchat autoritám a přicházet s opatřeními. Od pátku ale další kroky nepodnikla, což se Ukrajinkám nelíbilo.
Tenisové organizace podle nich měly zakázat ruským hráčkám používat státní symboly. O to, aby Rusky nesměly hrát, ukrajinské tenistky neusilují.
"Plně naše ruské kolegyně podporujeme. Chápeme, že útok se odehrává bez jejich vědomí a účasti."
Ukrajinský tenisový svaz nicméně vyzval ITF k okamžitému vyloučení Ruska a Běloruska z organizace.
"Rusko a Bělorusko nemají právo nejen pořádat mezinárodní soutěže na svém území, ale ani se účastnit týmových soutěží ITF a individuálních turnajů v zahraničí," zaznělo v dopise.
ITF nakonec na kritiku skutečně zareagovala a v úterý večer vydala společně s ATP a WTA prohlášení. Rusko a Bělorusko vyloučila ze všech svých týmových soutěží včetně Davisova poháru a Poháru Billie Jean Kingové. Obě soutěže přitom ruské týmy vloni vyhrály.
Jednotlivci z Ruska a Běloruska mohou nadále hrát turnaje včetně grandslamů. Ovšem pouze jako neutrální sportovci.
Nejslavnější ukrajinská tenistka současnosti Elina Svitolinová mezitím odmítla nastoupit proti Rusce Anastasii Potapovové na turnaji v mexickém Monterrey. Důvody byly totožné.
"My ukrajinští tenisté žádáme ATP, WTA a ITF, aby akceptovaly Rusy a Bělorusy jen jako neutrální sportovce, bez národních symbolů, barev, vlajek a hymny," řekla držitelka bronzu z loňské olympiády v Tokiu.
"Dokud nedojde k nutným rozhodnutím, nebudu hrát proti žádné Rusce nebo Bělorusce," dodala rodačka z Oděsy, zároveň ale odmítla házet na ruské sportovce jakoukoliv vinu.
"Oni nejsou zodpovědní za invazi do mé vlasti. Navíc bych chtěla ocenit všechny hráče, zejména ruské a běloruské, kteří statečně vyjádřili svůj protiválečný postoj. Jejich podpora je zásadní," řekla sedmadvacetiletá tenistka.
Proti válce na Ukrajině se jasně vymezily ruské mužské hvězdy, Andrej Rubljov i nová světová jednička Daniil Medveděv. Z oficiálních médií se to ale lidé v Rusku nedozvědí.
Ruska Potapovová v reakci napsala, že se cítí být rukojmím současné situace.
"Je složité vysvětlit lidem, že pro mě není žádná země nepřítelem. Jsem proti žalu, slzám, válce. Mír spojuje svět a každý by měl zůstat člověkem," uvedla dvacetiletá hráčka.
Prohlášení vydala i její krajanka Anastasia Pavljučenkovová a popsala v něm podobné nepříjemné pocity. S kroky prezidenta Vladimira Putina přitom vyjádřila jasný nesouhlas.
"Rusko reprezentuji celý život. Je to můj domov. Ale teď žiju ve strachu, stejně jako moji přátelé a rodina. Ale nebojím se zaujmout jasné stanovisko: Jsem proti válce a násilí," napsala světová čtrnáctka na sociální sítě.
Aktuálně nejvýše postavená Ruska na žebříčku přiznala, že je ze situace zmatená. "A nevím, jak pomoci. Jsem jen sportovec. Nejsem politik, nemám v tomhle žádné zkušenosti. Mohu jen veřejně nesouhlasit a otevřeně o tom mluvit."
"Stop násilí, stop válce," uzavřela Pavljučenkovová.