Cibulkové hořkne wimbledonský úspěch. Za své chování si vysloužila smršť odporu

Aleš Vávra Aleš Vávra
10. 7. 2018 6:18
Slovenská tenistka Dominika Cibulková je ve čtvrtfinále Wimbledonu. Více se ale mluví o jejím nesportovním chování.
Dominika Cibulková na Wimbledonu.
Dominika Cibulková na Wimbledonu. | Foto: ČTK

Londýn - Tohle se slovenské sportovní ikoně nepovedlo. Dominika Cibulková v All England Clubu tenisově září, v pondělí zvládla i čtvrtý duel na turnaji a potřetí v kariéře prošla na nejslavnějším grandslamu mezi osm nejlepších hráček. 

Po jejím duelu s přemožitelkou světové jedničky Simony Halepové, Tchajwankou Šu-wej Sie, se ale místo chvalozpěvů v tenisovém světě šíří pichlavé ostny kritiky.

Devětadvacetiletá hráčka je na sebe seslala kontroverzním chováním při nešťastném incidentu v závěru první sady. V něm vedla 5:4 a 30:0 při podání soupeřky, když napálila svůj return přesně na základní čáru.

Rozhodčí zahlásili aut a Slovenka si logicky vzala na pomoc jestřábí oko. To jí dalo za pravdu, ovšem umpirová sudí chybně rozhodla o fiftýnu pro Cibulkovou. Sie totiž zahrála následný úder zpět do kurtu, přímo před slovenskou tenistku, a výměna se tedy měla jednoznačně opakovat.

Tchajwanská tenistka se pochopitelně začala hádat, přičemž situaci rychle pochopili i diváci přímo na dvorci a začali skandovat "Replay the point".

Sie, která v žádném případě nemohla přijít o fiftýn, protože hrála do kurtu a neudělala nic špatně, si nakonec vyžádala příchod supervizorky a po několika minutách dohadů dosáhla vytoužené spravedlnosti. 

To ovšem nazlobilo pro změnu Cibulkovou. Přestože nebyla v právu, vehementně usilovala o to, aby zůstalo v platnosti původní rozhodnutí. Bila se o fiftýn, ačkoli jí nepatřil. A používala k tomu chatrný argument spočívající v tom, že by rozhodčí svůj verdikt neměla měnit. "To je můj bod," opakovala supervizorce.

Chvíli dokonce chvíli odmítala pokračovat ve hře. Na celou situaci se můžete podívat zde. Nakonec se ale s opakováním výměny musela smířit a první sadu krátce poté stejně dotáhla do vítězného konce.

Zbytečnou šarádu slovenská hráčka bohužel dohrávala i po utkání.

"Nechci o tom mluvit, protože bych se mohla hodně naštvat. To, co se tam stalo, bylo absurdní," řekla Cibulková. "To se mi nikdy v kariéře nestalo. Sama si také někdy stěžuji, ale ještě nikdy umpirová rozhodčí na základě toho nezměnila své rozhodnutí. Bylo to směšné a velmi špatné rozhodnutí, jak ze strany rozhodčí, tak od supervizorky," dodala.

Její soupeřka, která druhou sadu ztratila jasně 1:6, ovšem nesouhlasila. "Já si naopak myslím, že je to normální. Ta situace byla jasná a kdybych si nestěžovala, prohrávala bych už 0:40. Musela jsem, byla jsem v právu," prohlásila. Slovenku za to, že jí hned opakování výměny nepřiznala, nechtěla kritizovat.

Udělali to za ni fanoušci na sociálních sítích. Na facebookovém profilu WTA se do Cibulkové zostra pustily desítky z nich.

"Snažila se podvádět. Absolutně beze studu. Byl to ubohý pokus získat bod, který nebyl její," napsal Colin Justin Wan. "Velmi nesportovní od Cibulkové. Nevyhrála míček, přesto se snažila ho uhádat," souhlasil Rob Willis. "Bylo to dětinské," doplnila Stephanie Ong-Hartmayerová.

Další uživatelé Facebooku ji překřtili na "Cheatbulkovou" nebo "Cheaterkovou", zastání na stránkách WTA Slovenka prakticky žádné nenašla.

Chování Cibulkové nechápala ani komentátorka a bývalá světová jednička Tracy Austinová. "Nemá žádné právo, tohle prostě není její bod. Jak by vůbec mohl být?" divila se v přenosu britské BBC.

Slovenská tenistka podle všeho ztratila celou řadu fanoušků, na Wimbledonu však stále může přemýšlet o velkém úspěchu. V úterním čtvrtfinále vyzve Lotyšku Jelenu Ostapenkovou a pokud vyhraje, probojuje se poprvé v kariéře do bitvy o wimbledonské finále.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy