Cibulkové hořkne wimbledonský úspěch. Za své chování si vysloužila smršť odporu

Aleš Vávra Aleš Vávra
10. 7. 2018 6:18
Slovenská tenistka Dominika Cibulková je ve čtvrtfinále Wimbledonu. Více se ale mluví o jejím nesportovním chování.
Dominika Cibulková na Wimbledonu.
Dominika Cibulková na Wimbledonu. | Foto: ČTK

Londýn - Tohle se slovenské sportovní ikoně nepovedlo. Dominika Cibulková v All England Clubu tenisově září, v pondělí zvládla i čtvrtý duel na turnaji a potřetí v kariéře prošla na nejslavnějším grandslamu mezi osm nejlepších hráček. 

Po jejím duelu s přemožitelkou světové jedničky Simony Halepové, Tchajwankou Šu-wej Sie, se ale místo chvalozpěvů v tenisovém světě šíří pichlavé ostny kritiky.

Devětadvacetiletá hráčka je na sebe seslala kontroverzním chováním při nešťastném incidentu v závěru první sady. V něm vedla 5:4 a 30:0 při podání soupeřky, když napálila svůj return přesně na základní čáru.

Rozhodčí zahlásili aut a Slovenka si logicky vzala na pomoc jestřábí oko. To jí dalo za pravdu, ovšem umpirová sudí chybně rozhodla o fiftýnu pro Cibulkovou. Sie totiž zahrála následný úder zpět do kurtu, přímo před slovenskou tenistku, a výměna se tedy měla jednoznačně opakovat.

Tchajwanská tenistka se pochopitelně začala hádat, přičemž situaci rychle pochopili i diváci přímo na dvorci a začali skandovat "Replay the point".

Sie, která v žádném případě nemohla přijít o fiftýn, protože hrála do kurtu a neudělala nic špatně, si nakonec vyžádala příchod supervizorky a po několika minutách dohadů dosáhla vytoužené spravedlnosti. 

To ovšem nazlobilo pro změnu Cibulkovou. Přestože nebyla v právu, vehementně usilovala o to, aby zůstalo v platnosti původní rozhodnutí. Bila se o fiftýn, ačkoli jí nepatřil. A používala k tomu chatrný argument spočívající v tom, že by rozhodčí svůj verdikt neměla měnit. "To je můj bod," opakovala supervizorce.

Chvíli dokonce chvíli odmítala pokračovat ve hře. Na celou situaci se můžete podívat zde. Nakonec se ale s opakováním výměny musela smířit a první sadu krátce poté stejně dotáhla do vítězného konce.

Zbytečnou šarádu slovenská hráčka bohužel dohrávala i po utkání.

"Nechci o tom mluvit, protože bych se mohla hodně naštvat. To, co se tam stalo, bylo absurdní," řekla Cibulková. "To se mi nikdy v kariéře nestalo. Sama si také někdy stěžuji, ale ještě nikdy umpirová rozhodčí na základě toho nezměnila své rozhodnutí. Bylo to směšné a velmi špatné rozhodnutí, jak ze strany rozhodčí, tak od supervizorky," dodala.

Její soupeřka, která druhou sadu ztratila jasně 1:6, ovšem nesouhlasila. "Já si naopak myslím, že je to normální. Ta situace byla jasná a kdybych si nestěžovala, prohrávala bych už 0:40. Musela jsem, byla jsem v právu," prohlásila. Slovenku za to, že jí hned opakování výměny nepřiznala, nechtěla kritizovat.

Udělali to za ni fanoušci na sociálních sítích. Na facebookovém profilu WTA se do Cibulkové zostra pustily desítky z nich.

"Snažila se podvádět. Absolutně beze studu. Byl to ubohý pokus získat bod, který nebyl její," napsal Colin Justin Wan. "Velmi nesportovní od Cibulkové. Nevyhrála míček, přesto se snažila ho uhádat," souhlasil Rob Willis. "Bylo to dětinské," doplnila Stephanie Ong-Hartmayerová.

Další uživatelé Facebooku ji překřtili na "Cheatbulkovou" nebo "Cheaterkovou", zastání na stránkách WTA Slovenka prakticky žádné nenašla.

Chování Cibulkové nechápala ani komentátorka a bývalá světová jednička Tracy Austinová. "Nemá žádné právo, tohle prostě není její bod. Jak by vůbec mohl být?" divila se v přenosu britské BBC.

Slovenská tenistka podle všeho ztratila celou řadu fanoušků, na Wimbledonu však stále může přemýšlet o velkém úspěchu. V úterním čtvrtfinále vyzve Lotyšku Jelenu Ostapenkovou a pokud vyhraje, probojuje se poprvé v kariéře do bitvy o wimbledonské finále.

 

Právě se děje

Další zprávy