Djokovič označil vyřazení Rusů z Wimbledonu za šílené. Proti je i Navrátilová

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2022 11:09
Tenisová legenda Martina Navrátilová označila vyřazení ruských a běloruských tenistů z letošního ročníku Wimbledonu za špatné rozhodnutí, proti se postavil i Novak Djokovič. Naopak tenisté z Ukrajiny dnešní oznámení pořádajícího All England Clubu přivítali a vyzvali k tomu, aby se nemohli ruští a běloruští sportovci zúčastnit žádných sportovních akcí.
Novak Djokovič.
Novak Djokovič. | Foto: Reuters

"Takové vyloučení, vzhledem k tomu, že ti hráči nenesou žádnou vinu, není řešení. Myslím, že je to špatné rozhodnutí. Tenis je demokratický sport. Je těžké vidět, když to politika ničí," citovala agentura Reuters devítinásobnou vítězku wimbledonské dvouhry Navrátilovou.

Pětašedesátiletá tenisová legenda považuje rozhodnutí trestat tenisty za vojenskou agresi Ruska na Ukrajinu za přehnané.

"Soucítím s ukrajinskými hráči a ukrajinským lidem -⁠ je hrozné, co se tam děje - ale myslím si, že tohle je víc, než bylo nutné," řekla Navrátilová k vyloučení tenistů.

"Tenisté se octli na špatné straně politiky. Snad je to jen jednorázová záležitost a nebude se to rozšiřovat. All England Club udělal tohle rozhodnutí ve vzduchoprázdnu a mám pocit, že nevidí celý problém globálně," dodala držitelka celkově 59 grandslamových titulů.

Podobně hovořil i první tenista světového žebříčku Novak Djokovič. Rozhodnutí pořadatelů londýnského grandslamu čtyřiatřicetiletý Srb označil za šílené.

"Vždycky budu odsuzovat válku a nikdy ji nebudu podporovat, protože sám jsem dítě války," citovala agentura Reuters Djokoviče, který v dětství zažil konflikt v bývalé Jugoslávii.

"Vím, jak vás válka poznamená. V Srbsku si všichni pamatujeme, co se stalo v roce 1999," přidal Djokovič. "Nicméně ani tak nemůžu podpořit rozhodnutí Wimbledonu, které je prostě šílené. Když se politika smíchá se sportem, je to špatně," dodal.

Představitelé Wimbledonu vyloučili ruské a běloruské reprezentanty kvůli invazi na Ukrajinu. Odůvodnili to snahou o to, aby nebyl turnaj v All England Clubu zneužit k propagaci ruského režimu.

Navíc tím následovali drtivou většinu sportovních organizací, které po únorovém útoky zakázaly Rusům a Bělorusům startovat na mezinárodních akcích. Tenis byl dosud výjimkou.

Nesouhlas s rozhodnutím All England Clubu už vyjádřily také obě profesionální organizace ATP a WTA. Vedle Navrátilové ho zkritizoval také australský tenista John Millman. "Myslím, že Ukrajině by bylo více k užitku, kdyby Wimbledon věnoval svůj veškerý zisk na humanitární pomoc, než aby vyloučil ruské a běloruské tenisty," napsal na sociálních sítích dvaatřicetiletý hráč.

Představitele Wimbledonu podpořené britskou vládu naopak ocenil bývalý ukrajinský tenista Alexandr Dolgopolov, jenž se minulý měsíc vrátil do Kyjeva, aby pomáhal při obraně Ukrajiny. "Každý sport, byznys nebo cokoli jiného by měly zaujmout stejné stanovisko, dokud Rusové nepovstanou a nezastaví svého krvavého vůdce a všechny ty válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Wimbledon a Británie ukázaly cestu, jak zastavit celé tohle šílenství," uvedl Dolgopolov.

Krok Wimbledonu kvitovali ve společném prohlášení ukrajinské tenistky Elina Svitolinová a Marta Kosťuková a bývalý hráč Serhij Stachovskij. "Požadujeme, aby měli ruští a běloruští sportovci zákaz startu na všech mezinárodních akcích, tak jako to už udělal Wimbledon," napsali.

"V dobách krize znamená mlčení souhlas s tím, co se děje. Zaznamenali jsme, že někteří ruští a běloruští hráči se občas vágně zmínili o válce, ale nikdy zřetelně neřekli, že ji zahájily Rusko a Bělorusko na území Ukrajiny. Mlčení těch, kteří se pro něj rozhodli, je nesnesitelné a vede k pokračování vraždění v naší vlasti," dodalo trio ukrajinských tenistů.

Představitelé Wimbledonu odůvodnili vyřazení tenistů z Ruska a Běloruska snahou o to, aby nebyl turnaj zneužit k propagaci ruského režimu. Navíc tím následovali praxi, která je od únorové invaze na Ukrajinu obvyklá ve většině sportů, tedy že ruští a běloruští sportovci mají na mezinárodních akcích zákaz startu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Austrálie má nového premiéra, Anthony Albanese složil přísahu

Lídr australských labouristů Anthony Albanese složil přísahu a stal se 31. australským premiérem. Informuje o tom agentura Reuters. V Austrálii tak po třech volebních obdobích končí konzervativní vláda.

Australané dali v sobotních parlamentních volbách přednost středolevicové vládě, která vystřídá konzervativce dosavadního premiéra Scotta Morrisona. Ti utrpěli velké ztráty a byli kritizováni především za svou klimatickou politiku. Albanese tak povede první vládu labouristů za téměř deset let.

Spolu s Albanesem bylo dnes v Canbeře uvedeno do funkce také několik členů nového kabinetu, včetně nové ministryně zahraničí Penny Wongové. Sčítání hlasů ale stále pokračuje a není jasné, zda bude mít Albaneseho kabinet v 151místném parlamentu většinu aspoň 76 křesel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně sedm lidí zemřelo při požáru trajektu na Filipínách

Nejméně sedm mrtvých si na Filipínách vyžádal požár trajektu se 134 lidmi na palubě. Po sedmi lidech se stále pátrá. S odkazem na filipínskou pobřežní stráž o tom informuje agentura Reuters. Plavidlo začalo hořet krátce před dosažením přístavu v Realu v provincii Quezon, asi 60 kilometrů východně od hlavního města Manily.

O život přišlo pět žen a dva muži. Zachráněno bylo 120 lidí, 23 z nich podstoupilo kvůli zraněním ošetření, uvedla pobřežní stráž v prohlášení.

V oblasti Filipínského souostroví jsou ztroskotání plavidel poměrně běžná. Vinu na nich nesou nejen tropické bouře, ale také stav špatně udržovaných plavidel a prakticky žádné prosazování bezpečnostních pravidel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy