"Může si říkat, co chce." Lukašenkův projev k národu prý uškodil Sabalenkové

av av
20. 4. 2023 15:20
Aryna Sabalenková spoluvládne světovému tenisu, při vykonávání svého zaměstnání se však necítí komfortně. Běloruska zopakovala, že vnímá nevraživost zejména ukrajinských soupeřek kvůli svému původu. Už tak napjatou situaci podle ní zhoršil poslední projev prezidenta Alexandra Lukašenka, který světovou dvojku a její úspěchy zmínil.
Aryna Sabalenková.
Aryna Sabalenková. | Foto: Reuters

Nedávný Lukašenkův projev k národu a parlamentu mohl svými chaotickými formulacemi lehce připomenout proslulý projev generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Československa Miloše Jakeše v Červeném Hrádku.

Běloruský diktátor reagoval na případnou vynucenou neúčast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách a na fakt, že sportovci musí soutěžit pod neutrální vlajkou.

"Když náš sportovec, například Nědosekov, skokan do výšky, nastoupí a nebude mít naši vlajku, budeme snad na něj méně hrdí? Nebo Aryna Sabalenková. Vyhrála Australian Open, porazila Rybakinovou, vzpomínáte? Nedávno prohrála s Rybakinovou ve finále Indian Wells," vyjmenovával Lukašenko na konci března, krátce poté, co Sabalenková na dalším americkém turnaji v Miami vypadla ve čtvrtfinále.

"Výborně, Sabalenková, že jsi vyhrála. A proč jsi teď prohrála? Šest dvojchyb v posledním zápase, sotva dostala míček do kurtu. Budu to s ní řešit," vtipkoval diktátor a dodal: "Řeknu nepopulární věc, ale naše úspěchy nezávisí na tom, zda to bude s vlajkou, nebo bez ní."

Ruští a běloruští tenisté dostali v minulém roce zákaz účastnit se Wimbledonu, britští pořadatelé se tak rozhodli kvůli ruské invazi na Ukrajinu vedené přes běloruské území.

Letos už slavný londýnský turnaj hráčky a hráče obou zemí do All England Clubu pustí, bude však zřejmě požadovat zatím nespecifikovanou "záruku", že jsou tenisté proti válce. 

"Podívejte se, i já jsem proti válce. Vy jste také proti válce. Chcete dostat vyjádření od sportovce, že je proti válce? Mě to nevadí, nechme je to říkat," prohlásil Lukašenko.

Když se Sabalenkové na začátku tohoto týdne na antukovém turnaji v německém Stuttgartu novináři zeptali, zda jí Lukašenkova slova mohou uškodit a přilít olej do ohně, souhlasila.

"Jsem si jistá, že to ničemu nepomůže," odpověděla tenistka.

Vracela se tím k nepříjemnému pocitu, s nímž se podrobněji svěřovala novinářům už během března. Běloruska sice tenisově září, na okruhu si ale často připadá nechtěná a jak sama uvedla, dokonce nenáviděná. 

"Nevím, co na to říct. Znovu to opakuji, on prostě může komentovat mou hru, může si říkat, co chce," uvedla čtyřiadvacetiletá rodačka z Minsku, která v lednu v australském Melbourne získala svůj první grandslamový titul, k čemuž jí Lukašenko veřejně gratuloval a prezentoval ji coby národní trofej.

"Už jsem říkala, že nemám nic společného s politikou. Jsem jen sportovec. Ano, jsem z Běloruska, ale pouze se snažím dělat co nejlépe svůj sport. Snažím se soustředit sama na sebe," dodala bodově nejlepší tenistka světa aktuální sezony.

"Pokud mě Ukrajinci budou po tomhle projevu nenávidět víc, tak co s tím můžu dělat? Pokud se cítí lépe, když mě nenávidí, ráda to na sebe vezmu. Kdybych mohla tu válku zastavit, udělám to hned, bohužel je to ale mimo mou kontrolu," uvedla Sabalenková.

Běloruska se prý snaží být méně na internetu, aby se podobným tématům vyhnula. "Nechci už z toho být v depresi," vysvětlila.

Už před měsícem vyprávěla o "divných pohledech" a "nenávisti", kterou přisuzuje své národnosti.

"Jsou tu lidé, kteří mě nemají rádi proto, že jsem se narodila v Bělorusku. Já ale přece Ukrajině nic špatného neudělala. Není to ten nejlepší pocit, být bezdůvodně nenáviděná," svěřila se tenistka.

Ve Stuttgartu ve středu hladce porazila svou letos nejčastější soupeřku Barboru Krejčíkovou a postoupila do čtvrtfinále.

 

Právě se děje

Další zprávy